Studená válka

Studená válka

Korejskou válku v letech 1950-1953 doprovodilo několik incidentů. Jedním z nich bylo i bombardování sovětského letiště Suchaja Rečka na Dálném východě v roce 1950. Ironií osudu zůstává, že bomby dopadly na stroje P-63 Kingcobra, které Američané dodaly během druhé světové války právě Sovětskému svazu. Za incident se USA omluvily, nicméně Sověti brali stejně akci jako americkou provokaci.

Prvního března 1954, si lidé začali hrát na boha. Pokusili se o něco, co probíhá v nitru Slunce už miliardy let a kupodivu, ono to fungovalo. Místem pokusu byly tehdejší Marshallovy ostrovy, v té době zámořské území USA. Staly se pokusnou jadernou střelnicí, a v letech 1946 -1958 zde bylo provedeno 23 pokusů. Ten první s vodíkovou bombou, nesl název Castle Bravo, a byl uskutečněn na atolu Bikini. Spojené státy 1. března 1954 provedli plánovaný tajný test termonukleární zbraně pod krycím názvem Castle Bravo. Bomba Castle Bravo byla zhruba tisíckrát silnější nežli atomová bomba shozená na Hirošimu. 

https://nasregion.cz/castle-bravo-nejvetsi-vybuch-jaderne-zbrane-tisickrat-silnejsi-nez-bomba-v-hirosime-205121/

30. října 1961, detonace největší bomby na světě, byla ekvivalentem 50 milionů tun klasické výbušniny. Pro srovnání: bomba byla 3333krát ničivější než ta legendární, která spadla na Hirošimu.

Karibská krize

Karibská krize (též Kubánská krize) byla mezinárodní politická krize. Hrozilo, že přeroste v jaderný konflikt. Vypukla v roce 1962 v důsledku rozmístění sovětských raket středního doletu na Kubě, kterým SSSR odpověděl na umístění amerických raket v Turecku. V reakci na to vyhlásily Spojené státy americké blokádu Kuby, která měla zabránit dopravení dalších raket na toto území. To se podařilo, neboť sovětská plavidla se na hranici kontrolované zóny skutečně zastavila. Po dalších jednáních byly odstraněny i již instalované rakety, Spojené státy americké se zavázaly, že nenapadnou Kubu a že stáhnou svoje rakety středního doletu z Turecka.

15.3.2021 Nová vědecká zpráva odhalila obrovský rozsah tajných testů nukleárních zbraní, které prováděla Francie v 60. letech dvacátého století. Po desetiletích tak vědci konečně odkrývají obrovský dopad těchto testů na obyvatele žijící kolem Francouzské Polynésie, kde byly testy jaderných zbraní uskutečněny. ová vědecká zpráva s názvem Harrowing report odkryla hrůzné dopady desítky let trvajících testů jaderných zbraní, které prováděla Francie na ostrovech ve Francouzské Polynésii. Skutečný rozsah škod napáchaných na lidském zdraví v souvislosti s velkým množstvím provedených testů v této oblasti nebyl nikdy znám. V rámci reportu se však uvádí až 110 tisíc lidí kontaminovaných radioaktivními látkami.

Francie zahájila v roce 1966 v naprosté tichosti další kolo jaderných testů na atolech Moruroa a Fangataufa ve Francouzské Polynésii. Tento vojenský program v místech pokračoval ještě desítky let, než byl v roce 1996 po masových protestech zrušen. Během této doby však došlo k více než dvěma stům explozím jaderných bomb, které uvolnily obrovské množství radioaktivity.

V rámci rozsáhlého vyšetřování, které prováděla více než dva roky mezinárodní skupina složená z bezpečnostních expertů, jaderných vědců a investigativních novinářů, se podařilo mimo jiné nashromáždit přibližně 2000 stránek dříve utajovaných vládních a armádních dokumentů.

Tajné dokumenty

Součástí vyšetřování byla také řada rozhovorů se zajímavými lidmi, kteří byli s tématem testování jaderných zbraní úzce spjati, stejně jako s obyvateli Polynésie, kteří si toto období pamatují. Díky všem těmto informacím se mezinárodnímu týmu podařilo nashromáždit dostatek důkazů, které naznačují závažný rozsah škod, jež byly jadernými zbraněmi napáchány.

Podle výpočtů mohlo být kontaminováno až 110 000 lidí, což byla v té době převážná většina polynéské populace. Součástí materiálů byly také například záznamy o zvýšeném výskytu některých druhů rakovin mezi obyvateli a o kontaminaci lidských obydlí. Podle současných odhadů mohlo v souvislosti s přítomností radioaktivity zemřít několik desítek tisíc lidí.

Utajené škody

Největší riziko pro místní obyvatele představovaly zejména testy z let 1971 a 1974, během kterých byly testovány obrovské jaderné bomby, které do ovzduší uvolnily vysoké koncentrace radioaktivních látek. Kontaminace v některých oblastech Polynésie je patrná dodnes. Pouze zlomek obyvatel Polynésie dostal od francouzských úřadů odškodnění v souvislosti s testováním, většina žádostí byla bez odůvodnění zamítnuta. Podle autorů zprávy je však rozsah škod napáchaných Francií v souvislosti s testováním mnohem závažnější, než se celá léta uvádělo.

https://veda.instory.cz/1591-jaderne-testy-provadene-francii-v-60-letech-zpusobily-nedozirne-skody-na-zdravi-desetitisicu-lidi.html<br>

20.2.2021 Rusové zveřejnili tajné video výbuchu nejsilnější bomby v historii. Vychýlila dokonce zemskou osu. Vodíkové bomby jsou považovány za ty nejvíce smrtící zbraně na celém světě. Jejich výhoda i hrozba zároveň spočívá v tom, že prakticky nemají teoretický limit ve své účinnosti. Čím větším množstvím paliva je naplníte, tím větší bude exploze. Ruská agentura po více než 50 letech zveřejnila video, které zachycuje výbuch sovětské vodíkové bomby.

Když Spojené státy americké v roce 1950 odpálily první atomovou bombu, její síla byla až 700krát vyšší než síla bomby, která o několik let předtím zničila Hirošimu. V průběhu studené války si pak Sověti a Američané nekonkurovali pouze ve vývoji konvenčních zbraní. Každá z velmocí se snažila o vytvoření vlastní vodíkové bomby. Podle historika Roberta S. Norrise v tomto závodě zvítězili Sověti díky bombě, která nesla všeříkající název Car.

Ruská agentura pro atomovou energii Rosatom po desítkách let zveřejnila dosud tajné dokumentární video, které zachycuje detonaci největší bomby na světě. Potom už nikdy nic podobného odpáleno nebylo. Výbuch, který se odehrál 30. října 1961 byl ekvivalentem 50 milionů tun klasické výbušniny. Pro srovnání: bomba byla 3333krát ničivější než ta legendární, která spadla na Hirošimu.

Po výbuchu bomby se vytvořil atomový hřib, který dosahoval výšky 60 kilometrů. Jeho takzvaný klobouk měl průměr neuvěřitelných 95 kilometrů. Tlakovou vlnu zaznamenali až 900 kilometrů od místa výbuchu v zátoce Mitjušicha na ostrově Nová Země. Seismická tlaková vlna třikrát oběhla Zemi a dokonce lehce vychýlila zemskou osu. Skoro se chce říct, že Sověti tehdy málem zničili zeměkouli.

https://www.mix24.cz/rusove-zverejnili-tajne-video-vybuchu-nejsilnejsi-bomby-v-historii-vychylila-dokonce-zemskou-osu/?

20.12.2020 Korejskou válku v letech 1950-1953 doprovodilo několik incidentů. Jedním z nich bylo i bombardování sovětského letiště Suchaja Rečka na Dálném východě v roce 1950. Ironií osudu zůstává, že bomby dopadly na stroje P-63 Kingcobra, které Američané dodaly během druhé světové války právě Sovětskému svazu. Za incident se USA omluvily, nicméně Sověti brali stejně akci jako americkou provokaci.

Jedním z takových incidentů bylo bombardování sovětského letiště Suchaja Rečka na Dálném východě 8. října 1950, ke kterému došlo v důsledku navigační chyby. Dva americké letouny P-80 Shooting Star měly původně zasypat bombami severokorejské letiště blížko města Chongdžin. Místo toho se však ocitly americké stroje hluboko v sovětském teritoriu a zahájily bombardovací akci.

Výsledkem jejich akce bylo asi 6 poškozených letounů uzemněných na letišti Suchaja Rečka, jeden byl úplně zničen. Ironií osudu však bylo, že bomby poškodily letouny P-63 Kingcobra, které během druhé světové války USA byly dodány do Sovětského svazu. Škody by byly jistě větší, kdyby letouny byly natankované.

https://www.securitymagazin.cz/historie/sovetske-letiste-zasypaly-v-roce-1950-americke-bomby-navigacni-chyba-prohlasily-usa-a-omluvily-se-za-zniceni-vlastnich-letounu-1404066225.html? 

zobrazit více..
Loading...