Švestka, ovocný strom

Švestka, ovocný strom

Doby, kdy švestkové sady květy a plodily své sladké plody bez přičinění zahradníka, jsou dávno pryč. Nové a moderní odrůdy jsou možná o něco sladší, mimo to jsou ale také mnohem náročnější na péči a starost o ně. Přečtěte si základní pravidla, jak se starat o švestku.

V jakém prostředí pěstovat švestku?

V obchodech najdete sazenice švestek kdykoliv během roku, tou nejlepší dobou pro zakořenění a sázení švestky je stoprocentně jaro. V případě, že dáte na doporučení výsadby na podzim, riskujete možné umrznutí ještě nezakořeněné sazenice. Naopak při letní výsadbě vás může potkat příliš velké horko, které sazenici také nesvědčí.

Pro výsadbu švestky najděte vhodné místo. Nejlepším místem bude takové, kde bude švestka chráněná od poryvu větru a zároveň bude mít dostatek slunečního záření. Švestce nevadí ani částečný stín, nikdy však nesnese průvan nebo silný vítr.

Jaká půda bude pro švestku ta nejlepší?

Pokud máte možnost vybrat typ půdy, volte raději sypkou půdu s neutrální reakcí. Taková úrodná půda dá stromu dostatek vláhy pro velkou pozdější úrodu. Stromu se švestkami naopak nedělá dobře nadměrná vlhkost, vyhněte se proto blízkým podzemním vodám.

Jak nejlépe vybrat správnou sazenici švestky? Zaměřte se na tyto kritéria:

  • vybírejte ty nižší sazenice, velikost kořenů neznačí kvalitu
  • vyvarujte se suchých větvičkám nebo shnilým kořenům
  • pokud chcete malou sazenici, neměla by být vyšší než 140 cm
  • při výběru kvetoucí švestky zvolte alespoň 50 cm vysokou
  • prohlédněte možné známky nemoci na kmenu

Jak správně zasadit švestku?

Již jsme vybrali správnou dobu sázení, dobrou půdu i místo pro výsadbu. Zvolili jsme v obchodě tu nejlepší sazenici, a tak je pravá doba na samotnou výsadbu. Vysaďte švestku na jaře, ještě předtím, než nabobtnají pupeny. Vykopejte do země díru v průměru 50 cm a do ní vložte vrstvu hnojiva. Na hnojivo nasypte připravenou zeminu ve vrstvě asi 15 cm. Pak už přichází na řadu samotná sazenice, její kořeny dobře rozprostřete a pokryjte zeminou.

Nezapomeňte půdu pořádně udusat a v prvních dnech hojně švestku zalévat, aby co nejdříve zakořenila. Pokud je sazenice vyšší než jeden metr, přivažte ji pro jistotu k pevnému bodu v okolí, aby měla podpěru.

https://chalupari-zahradkari.cz/uzitkova-zahrada/citliva-pece-o-svestku-podle-overenych-postupu-zkusenych-zahradkaru-zajisti-nekolikanasobne-vetsi-urodu/<br>

zobrazit více..
Loading...