Ústavní soud

Ústavní soud

Předseda ÚS Pavel Rychetský. 

  • Verdikt ÚS z února 2021 lze chápat jako skrytý souboj prezidenta Zemana a předsedy ÚS Pavla Rychetského, před volbami do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021.
  • Ústavní soud přišel s verdiktem osm měsíců před volbami, podnět byl u soudu tři roky.
  • Ústavní soud zákonodárcům dává pouze půl roku na to, aby se dohodli, jak má volební systém vypadat. Zájmem by přitom nemělo být, aby z toho vzešel nějaký rychle lepený kompromis, ale aby byl nastaven kvalitní systém, který dlouhodobě přispěje ke kvalitě politické soutěže. Obávám se, že to je časovými podmínkami znemožněno.  (Tomáš Lebeda 3.2.2021)

22.2.2021 Ústavní soud (ÚS) vyhověl návrhu 63 senátorů a zrušil část omezení pro maloobchod a služeb zavedených kvůli šíření koronaviru. Nebyla dostatečně odůvodněna. Soudu například vadil výběr prodejen, které zůstaly otevřeny a které musely být zavřené (ČTK)

https://www.e15.cz/domaci/obchody-se-neotevrou-verdikt-ustavniho-soudu-je-policek-vlade-povede-k-dalsim-zalobam-1378163

10.2.2021 Prezident Miloš Zeman nakonec neudělí Pavlu Rychetskému státní vyznamenání. Rozhněval ho zrušením volebního zákona. Prezident Miloš Zeman se rozhodl neudělit původně plánovaný Řád Tomáše Garrigua Masaryka předsedovi Ústavního soudu Pavlovi Rychetskému. Na sociálních sítích o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Vzhledem k tomu, že poškodil Českou republiku zrušením volebního zákona v době předvolební kampaně," vysvětlil mluvčí.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zeman-sebral-rychetskemu-rad-tgm-tresta-ho-za-volebni-zakon-141746#

3.2.2021 Osm měsíců před volbami do Poslanecké sněmovny zrušil Ústavní soud podstatnou část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a rovnosti šancí kandidujících subjektů. Výrazně tím pomohl menším stranám, které budou mít větší šance dostat se do sněmovny. Tomáš Lebeda, politolog Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, nečekané rozhodnutí Ústavního soudu vítá, načasování ale vnímá jako nešťastné. "Větší smysl by dávalo odložení účinnosti až za podzimní volby. Znamenalo by to také určité problémy, ale pořád by to bylo to lepší z obou špatných řešení.

U zrušení přepočítávání hlasů je to složitější, protože ta skutečná příčina nerovnosti zůstala zachovaná. Myslím tím disproproce mezi kraji. Naopak Ústavní soud zrušil ty části, které sporné vůbec nejsou - D´Hondtův volební model je vůbec nejpoužívanější na světě. Jinými slovy, soud nezrušil příčinu, ale zrušil nástroj, který dnes znemožňuje učinit přepočet ve 14 krajích proporčnější.

Proč s tím přišel Ústavní soud nyní, osm měsíců před volbami? Podnět byl u soudu tři roky.

To je pro mě ten nejproblematičtější moment. Z hlediska obsahu žádný problém nemám, ovšem z hlediska načasování mám problém obrovský. První věc je, že Ústavní soud věc zkoumal tři roky, což je samo o sobě velice dlouho. Ještě závažnější je skutečnost, že soud zákonodárcům dává pouze půl roku na to, aby se dohodli, jak má volební systém vypadat. Zájmem by přitom nemělo být, aby z toho vzešel nějaký rychle lepený kompromis, ale aby byl nastaven kvalitní systém, který dlouhodobě přispěje ke kvalitě politické soutěže. Obávám se, že to je časovými podmínkami znemožněno.

https://www.e15.cz/volby/volby-do-snemovny/politolog-lebeda-pokud-nevznikne-novy-volebni-zakon-vcas-ceka-nas-obrovska-ustavni-krize-1377624?

3.2.2021 Velký den šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Tak označil středeční verdikt bývalý poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek. Na Twitteru uvedl, že Rychetský byl vicepremiér vlády Miloše Zeman, když se ČSSD a ODS rozhodly úpravou volebních pravidel oslabit šance menších stran. Podle soudce ÚS Jana Filipa však není kritika oprávněná, protože změna se tehdy do zákona tehdy dostala "působením poslanců". Rychetský byl tehdy předsedou legislativní rady vlády a z této pozice prezentoval návrh v parlamentu. Návrh, který předkládal, nebyl podle něj před 22 lety shledán protiústavním. "Princip volebního dělitele je rozšířen ve většině evropských zemí," připomněl Rychetský.

Soudce zpravodaj Jan Filip se kolegy zastal a připomněl, že i on byl členem legislativní rady vlády.

"Pan předseda je v tom nevinně. Ta původní změna volebního zákona, na kterou byla pak naroubována ta dohoda číslo dvě, ten tzv. Toleranční patent o zavedení většinových prvků do systému poměrného zastoupení, což je v podstatě kvadratura kruhu a je to neústavní samo o sobě, tak neprocházel legislativní radou," připomněl Filip s tím, že kritizované změny se do zákona dostaly "působením poslanců".

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/kalousek-velky-den-rychetskeho-potvrdil-sve-protiustavni-jednani-v-zemanove-vlade-40349796#

3.2.2021 Ústavní soud (ÚS) se rozhodl vyhovět stížnosti skupiny senátorů STAN, KDU-ČSL a TOP 09 a a zrušil část volebního zákona. Volebním koalicím tvořeným několika stranami či hnutími bude stačit stejně jako jednotlivým stranám překročit pět procent hlasů. Skončit má i zvýhodňování vítěze voleb při přidělování mandátů. Rozhodnutí se dotkne již podzimních voleb. Podle ÚS je dost času na změnu.

  • Rychetský zdůvodňuje rozhodnutí ÚS: Zajistit rovné volební právo je nezpochybnitelný ústavní příkaz.
  • Soud zrušil několik klíčových prvků v systému voleb do sněmovny, včetně rozdělování mandátu v jednom skrutiniu za použití d'Hondtovy metody. Systém znevýhodňoval menší strany. Hlasy voličů různých stran a v různých krajích také ve výsledku neměly stejnou váhu.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ustavni-soud-zrusil-cast-volebniho-zakona-40349771#

Jan Kudrna, ústavní právník: Rozhodnutí Ústavního soudu o volebním zákonu je kontroverzní z hlediska obsahu i času. 

zobrazit více..
Loading...