Václav Klaus st.

Václav Klaus st.

19. 6. 1941, Praha, Česko .

3.6.2021 Bývalý prezident Václav Klaus trvá na tom, že články Hospodářských novin a serveru Aktuálně.cz o tom, že ministerstvo financí, které tehdy vedl, odeslalo na přelomu 80. a 90. let do Sovětského svazu půjčku odpovídající přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů, jsou snůškou lží. Média ve středu upravila některé "zjednodušující" formulace, nicméně na podstatě sdělení trvají. Klausem vedené ministerstvo financí tajně odeslalo na přelomu 80. a 90. let do Sovětského svazu půjčku, otiskly Hospodářské noviny 25. května. Deník se odkazoval na dokumenty z Národního archivu, které vypátral ve spolupráci se serverem Aktuálně.cz, týdeníkem Respekt a protikorupční organizací Růžový panter.

Klaus už v den zveřejnění článku označil informace za snůšku lží. Podle něj šlo o předem připravený útok na jeho osobu, eventuálně s cílem blokovat jeho případný návrat do politiky.

"Formulace, v nichž jsme se dopustili příliš velké mediální zkratky, jsme opravili," uvedli šéfredaktoři.

Provedené změny včetně upraveného titulku popsali pod článkem. Původní název článku zněl "Klaus po revoluci tajně poslal miliardy Sovětům. Zeman část dluhu odpustil", nově se jmenuje "Kauza ruský dluh: Třetina vznikla až po listopadu 1989, za doby ministra Klause. Zeman většinu dluhu odpustil".

Klaus ve středu předčasně ukončil živý rozhovor pro Český rozhlas - Radiožurnál, ve kterém odpovídal na dotazy týkající se půjčky. Počastoval v něm ostrými výrazy novináře, kteří s článkem přišli, i rozhlasového moderátora Vladimíra Kroce, který se na jeho někdejší počínání ptal.

"Vy jste zrůda lidská," řekl mu ve dveřích, když opouštěl studio.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/clanek-o-klausovi-a-pujcce-sssr-novinari-upravili-na-podstate-ale-trvaji-40362149#

25.5.2021 Kauza ruský dluh: Třetina vznikla až po listopadu 1989, za doby ministra Klause. Zeman většinu dluhu odpustil. Dokumenty, odtajněné po 30 letech, ukazují, že FMF, vedené v té době Václavem Klausem, hledalo způsob, jak Sovětskému svazu peníze poslat. A nakonec ho nalezlo, jak teď zjistily Aktuálně.cz a HN ve spolupráci s týdeníkem Respekt a protikorupční organizací Růžový panter (nyní Observation post). Společně zrekonstruovaly příběh takzvaného ruského dluhu na základě unikátních dokumentů, které stát utajoval zhruba 30 let a nyní je vydal Národní archiv.

Dobový kontext

Vznik tzv. ruského dluhu a nepřehledných transakcí kolem něj pochází z časů fungování komunistické Rady vzájemné hospodářské pomoci (RVHP), kdy Sovětský svaz podmiňoval podobnými úvěry i dohodami další dodávky plynu a ropy, na kterých byly jeho satelity, tedy i komunistické Československo plně závislé.

Pád komunistického režimu nezbavil ČSSR povinnosti plnit již dříve uzavřené mezistátní, arbitrážně vymahatelné dohody (RVHP zanikla až v roce 1991). Není proto jasné, jak velký manévrovací prostor mělo federální ministerstvo financí, vedené Václavem Klausem i další tehdejší československé instituce pro případné korekce tohoto procesu v roce 1989-90.

Odtajněné materiály potvrzují, že Československo peníze skutečně Sovětskému svazu poslalo. Podle pozdější písemnosti, v níž Rusové dluh uznávají, odešlo Sovětům přibližně 1,3 miliardy amerických dolarů (pozdější souhrnný přepočet třetiny tzv. ruského dluhu, vzniklého v roce 1989/90 - pozn. red.). Úvěr se nicméně v 90. letech v tichosti ocitl v balíku takzvaného ruského dluhu, o němž tehdejší politici tvrdili, že jde o staré pohledávky z předlistopadových dob. Celkově ruský dluh činil - i s pohledávkami z předlistopadové éry - zhruba 100 miliard korun. Peníze zaslané Klausovým ministerstvem tedy znamenaly přibližně třetinu celkové pohledávky.

Obří půjčka Sovětům odešla i přes protesty tehdejších státních bankéřů, kteří v dochovaných dopisech varovali Klause před miliardovým úvěrem. "Není jasné, z jakých zdrojů bude Československé obchodní bance daný převod pokryt," napsal Klausovi 19. prosince 1989 Rostislav Petráš, generální ředitel Československé obchodní banky (ČSOB). Ta byla součástí centrální banky a měla v tehdejším Československu zajišťovat financování zahraničního obchodu pod přímým dohledem státu a půjčky v zahraničních měnách. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66927830-klaus-po-revoluci-tajne-poslal-1-3-miliardy-dolaru-sovetum-zeman-vetsinu-dluhu-odpustil

19.4.2021

 • Bývalý český prezident Václav Klaus považuje nově zveřejněné informace o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 za "vykonstruovaného strašáka" vlády a opozice.
 • Naší vládě a s ní spjaté pseudoopozici dochází, že covidem nelze strašit lidi do nekonečna, a proto zoufale hledaly jiného vykonstruovaného strašáka, který by lidi udržel ve strachu. Vědí dobře, že vylekaným lidem se vládne snadněji.
 • Kromě Klause zatím nevěří informacím ohledně výbuchu ve Vrběticích také předsedové opozičních sněmovních stran Tomio Okamura (SPD) a Vojtěch Filip (KSČM). Požadují více informací a důkazů. Například Okamura chce, aby případ projednal sněmovní bezpečnostní výbor ještě do konce dubna. 
 • Věřím, že kdyby v amerických prezidentských volbách znovu vyhrál Trump a byl dnes prezidentem, opožděná kauza Vrbětice by nenastala," předložil svůj názor Klaus. Trumpův nástupce Joe Biden v uplynulých dnech zavedl a zpřísnil další sankce proti Rusku jako odpověď za údajné vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb. To zintenzivnilo mocenské pnutí ve světě.  
 • https://www.novinky.cz/domaci/clanek/klaus-vrbetice-jsou-vykonstruovany-strasak-40357465#<br>

17.11.2020

 • Položením květiny pod pamětní desku na Národní třídě uctil v úterý výročí 17. listopadu na Národní třídě bývalý prezident Václav Klaus. Lidé by podle něj měli vědět, že šlo o zbourání velmi nedemokratického, nefunkčního, ekonomicky neprosperujícího systému a že země vykročila na cestu ke svobodě, trhu a prosperitě.
 • Jsme svědky nového zastrašování lidí, nového znejišťování lidí, rozmáhá se cenzura, rozmáhá se znova strach a vzájemné podezírání, zase je vynucována jedna jediná pravda. To jsou nákroky k systému, který jsme už tady jednou prožili,
 • https://www.lidovky.cz/domov/byvaly-prezident-vaclav-klaus-pripomenul-vyroci-padu-komunismu-se-stazenou-rouskou.A201117_110728_ln_domov_liev?

14.11.2020 

 • Volební systém USA je podle exprezidenta Klause na úrovni rozvojové země před 100 lety
 • Korespondenční hlasováni bývalý prezident Václav Klaus považuje za zradu demokracie.
 • Za dokazatelné případy považuje například hlasy od mrtvých voličů.  
 • Mimořádný povolební vývoj ve Spojených státech neočekává. "Amerika je a bude rozpolcená, pokud vyhraje (Joe) Biden, tak k žádné občanské válce nedojde, protože ta pravice je ukázněná a přece jenom státotvorná, pokud by vyhrál Trump, tak dojde k občanské válce, protože ta levice to nepřijme," řekl. 
 • Myslí si ale, "že to dopadne bidenovsky".

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/volebni-system-usa-je-podle-exprezidenta-klause-na-urovni-rozvojove-zeme.A201114_092207_ln_domov_lihem?

14.11.2020 

 • Rouškaři jsou vítači migrantů, prohlásil exprezident Klaus. Sám ji záměrně nenosí, omlouvat se nebude
 • K otázce pandemie a současných vládních opatřeních se chce vyjádřit v knize, kterou se spolupracovníky z Institutu Václava Klause plánuje vydat počátkem prosince.
 • názor jeho a jeho spolupracovníků odráží název vydaného článku Covid-19: Pouhá nemoc, nebo instrument k přeměně společnosti a světa. "Myslím, že je naprosto zjevné, že my říkáme, že je to víc než pouhá nemoc a zneužití této nemoci a opatření, která státy zavádějí, je nástroj k přeměně světa tak, jak ho známe
 • Deficitní financování označil za "zhoubu lidstva". Jako ministr financí a předseda vlády žil v kategoriích stamilionů korun. "Dnešní vlády žijí ne v kategoriích miliard, ale žijí v kategoriích stovek miliard. To je pro mě konec světa, a to já nemohu přijmout ani vteřinku,

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/rouskari-jsou-vitaci-migrantu-prohlasil-exprezident-klaus-sam-ji-udajne-nenosi-zamerne-omlouvat-se-n.A201114_112939_ln_domov_lihem

8.11.2020

 • Joe Biden je stará struktura, lituje exprezident Klaus Trumpovy prohry v podivných volbách. Teď už má socialismus cestu volnou
 • Tragický je hlavně chaos. To, že máme spoustu zpráv o tom, že mohli lidé hlasovat dvakrát, že jsou důkazy o tom, že hlasovala řada zemřelých, to by se v kultivované zemi nikdy nestalo 
 • https://www.mix24.cz/joe-biden-je-stara-struktura-lituje-exprezident-klaus-trumpovy-prohry-v-podivnych-volbach-ted-uz-ma-socialismus-cestu-volnou-rika/?

Sebedestrukce Západu, beseda s V. Klausem 3.9.2020

 • Všechno zlo začíná Velkou francouzskou revolucí 1789-1799 (obecně je vnímána jako hlavní přelomový bod evropských kontinentálních dějin, znamenala přechod od absolutismu k občanství a ustavení lidu jako hlavní politické síly. Kromě toho však také zrodila moderní politický teror).
zobrazit více..
Loading...