Válka o vodu

Válka o vodu (vodní války)

Riziko konfliktu kvůli nedostatku vody stoupá, do roku 2050 by bez přístupu k dostatečným zásobám vody mohlo být 5 miliard lidí.

  • V Iráku a Mali se snižuje průtok v řekách a klimatickou změnou a růstem populace se celá situace v těchto regionech dále zhoršuje. V Iráku vyšli loni lidé do ulic poté, co bylo 120 tisíc obyvatel hospitalizováno kvůli tomu, že vypili znečištěnou vodu. 70 procent vody v Iráku pochází z okolních zemí, hlavně z Turecka a Íránu. Od roku 1975 se průtok v řekách Eufrat a Tigris snížil o 80 %.
  • Nástroj WPS předpokládá, že ke konfliktům může pravděpodobně dojít v roce 2020 v Iráku, Íránu, Mali, Nigérii, Indii a Pákistánu. Tým, který tuto aplikaci vytvořil, tvrdí, že jejich úspěšnost predikce oblasti ozbrojené srážky s počtem 10 obětí je 86 %.

WPS mapa ukazuje rizika možných oblastí, kde může vypuknout válka o vodu nebo může dojít k masové migraci.

  • Software používá 80 různých indikátorů na základě analýzy dat za posledních dvacet let. Pak může předpovídat možnou ozbrojenu srážku v následujících 12 měsících.

Zdroj 8.1.2020 https://www.theguardian.com/global-development/2020/jan/08/water-wars-early-warning-tool-uses-climate-data-to-predict-conflict-hotspots

Válka o vodu, zprávy z tisku:

30.4.2021 Při nejtvrdším střetu mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem zahynulo 13 Kyrgyzů a desítky dalších jsou zraněny. Na 11 500 Kyrgyzů se muselo evakuovat z oblasti pohraničního konfliktu, uvedla v pátek agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Oba státy mají územní spory. Konflikt původně vypukl ve středu a týkal se vodního zdroje na hranicích, ve čtvrtek přerostl v přestřelky. Střety trvaly většinu dne a propukly znovu i poté, co představitelé obou zemí oznámili příměří a stažení vojáků z oblasti, napsaly tiskové agentury.

https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/stret-o-vodu-mezi-tadzikistanem-a-kyrgyzstanem-ma-pres-deset-mrtvych-40358795#<br>

15.7.2020 Etiopie začala napouštět vodu do své obří přehrady na Nilu, aniž by měla podepsanou dohodu o toku vody. Egypty již dříve varoval, že takovýto krok ohrozí regionální bezpečnost. Pokles vodní hladiny na Modrém Nilu oznámil Súdán, který s ohledem na probíhající snahy o jednání ale odmítá jakoukoli jednostrannou akci (Bloomberg) 

Etiopský ministr pro vodohospodářství popřel informace, podle kterých země začala plnit rezervoár obří přehrady, kterou buduje na jednom z přítoků Nilu nedaleko hranic se Súdánem. Informovala o tom agentura AP. Stavba přehrady vyvolala napětí ve vztazích země se Súdánem a Egyptem. Súdán tvrdí, že průtok řeky již poklesl, což by naznačovalo plnění přehrady, Egypt žádá o objasnění celé situace.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/sudan-a-egypt-si-stezuji-ze-etiopie-zacala-naplnovat-svou-obri-prehradu-ta-to-odmita-pry-jen-hodne-n.A200715_181848_ln_zahranici_ele?

zobrazit více..
Loading...