Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony

Vyvýšené záhony jsou nejlepším řešením na zahradě, kde je nekvalitní půda. Spodní vrstvu uděláme z větví a dřevěného průklestu, dřevěného uhlí (akumulace vody a živin), což zajistí provzdušnění záhonu. Na ně položíme co nejkvalitnější zeminu, ideálně černozem, a teprve na ni umístíme kompost a vyzrálý koňský hnůj. Na úplně nejsvrchnější vrstvu je nejvhodnější speciální substrát. Aby se vlhkost vypařovala co nejméně, prostor mezi zasazenými rostlinami mulčujeme. Díky postupnému uvolňování živin z rozkládající se organické hmoty není třeba záhon hnojit, nanejvýš doplníme kompost. Velký podíl organické hmoty účinně zadržuje vodu, což ještě znásobíme častým mulčováním. Vodu lze do záhonů dodávat i kapénkovou závlahou.

  • Záhony s kvalitní a kyprou půdou ovšem přitahují hlodavce, čemuž zabráníme již při stavbě tím, že na dno i boky položíme králičí pletivo. Škůdcům tak výrazně znesnadníme přístup, všespásné řešení to však není.

  • Hlavně v prvním roce dá záhon pěstovaným rostlinám mnoho živin, takže na něm pěstujeme zeleninu náročnou na výživu, třeba košťáloviny, celer, cukety nebo dýně. V druhém roce pak vysazujeme například kořenovou zeleninu, salát či špenát.

Vyvýšené záhony se hodí pro pěstování všemožné zeleniny, od salátů až po okurky nebo mrkev, daří se na nich jahodám, ale i teplomilným bylinkám či okrasným květinám. Pokud se pro ně rozhodneme, nebudeme se muset při sázení, okopávání, pletí, a nakonec ani při samotné sklizni tolik ohýbat nebo dokonce klečet - rostliny budeme mít přímo pod rukama. A navíc se budeme moct posadit na stoličku a zahradničení se věnovat pěkně vsedě.

Většina pěstitelů dává při stavbě přednost přírodním materiálům, hlavně dřevu, jež je však třeba ošetřit impregnací, aby se zvýšila jeho životnost. Nátěr však nesmí být zdraví škodlivý, z téhož důvodu nikdy nepoužíváme železniční pražce. Nižší záhony (do 20-30 cm) lze vyrobit z podélně položených prken, která zapustíme několik centimetrů do země a podepřeme dřevěnými kolíky.

  • Vyvýšené záhony mohou být vysoké i nízké, výška se pohybuje od 20 až po 70 cm. Každé řešení má své výhody i nevýhody. Ty nejvyšší jsou přístupnější a práce na nich pohodlnější, na druhou stranu budeme potřebovat více kvalitní zeminy pro vyplnění a také rychleji vysychají.   
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/vyvysene-zahony-30000510.html?<br>

1. červen 2021

25.5.2020

24.4.2020

zobrazit více..
Loading...