Zemětřesení

Zemětřesení

Historický časový průřez největších erupcí na Zemi

Ovlivňuje zemětřesení měsíc?

Podle vědců ano. Zemětřesení na Sumatře a v Indonésii v roce 2004 o síle 9.3 stupňů, zemětřesení v Maule v Chile v roce 2010 se silou 8.8 stupňů a ničivé zemětřesení z roku 2011 v Japonsku o síle 9 stupňů se odehrávalo při úplňku nebo novu. A nejen to, dalších 9 z posledních 12 zemětřesení se silou přesahující 8 stupňů, proběhlo, když byl Měsíc v novu nebo úplňku.  

  • spouštěčem mohou být tzv. slapové síly
  • Richard Stříbrný předpovídá po 21 září 2019 v Kalifornii v oblasti zlomů San Andreas zemětřesení (nepotvrdilo se)
  • Podobná situace v polovině roku 2019 může být na Aljašce a oblasti Grónska a Islandu, zde může dojít k výbuchu sopek více

Zatmění slunce mohou provázet v následujicím až roce vznik hurikánů, požáry, tuhé mrazy a další klimatické extrémy. Příkladem může být rok 2017 21.srpna a tzv. pás totality v USA

Zlom v San Andreas a zemětřesení

Asteroidy

S využitím umělé inteligence vytipovali autoři studie pro NASA 11 asteroidů, které mají v průměru více než 100 metrů a měly by prolétat tak blízko Zemi, že hrozí srážka (odhadovaný průlet blíže než 0,02 astronomických jednotek), kolem Země budou přitom prolétat mezi lety 2131 a 2923 více

Zemětřesení, zprávy z tisku:

31.7.2021 Zemětřesení na Aljašce mělo sílu 8,2 stupně Richterovy škály. Jedná se tak o nejsilnější zemětřesení v Severní Americe za posledních 56 let. Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage. Jednalo se o nejsilnější zemětřesení na světě od roku 2018.

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/clanek/na-aljasce-uderilo-nejsilnejsi-zemetreseni-za-56-let-40367551#

18.4.2021 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. (ČTK)

14.4.2021 Tektonický zlom San Andreas vzbuzuje obavy vědců již desítky let. Není divu, stačí se podívat do minulosti a můžeme jasně vidět, co zemětřesení způsobené pohybem tektonických desek dokáže způsobit. Když v roce 1906 při pohnutí země až o 6 metrů začaly v kalifornském San Franciscu doslova padat ulice, škody sahaly do milionů dolarů a poškození vodních či elektrických rozvodů, případně požáry a zřícené domy hlásili obyvatelé až 640 kilometrů od epicentra. A podle vědců se podobná událost může již velmi brzy stát znovu.

San Andreas je permanentní hrozbou

Zlom San Andreas je dlouhý zhruba 1 287 km a jeho základem jsou dvě obří tektonické desky (pacifická a severoamerická), které se o sebe třou a čas od času poposkočí. Právě tak vznikají v lepším případě mírná, v horším katastrofická zemětřesení, která filmaři zpracovali například ve snímku San Andreas z roku 2015. A když má se zemětřesením kupu práce i takový hrdina jako Dwayne "The Rock" Johnson, můžete si být jistí, že jde do tuhého. Seismologové proto pravidelně situaci ohledně zlomu sledují a rozhodně nemají lehké spaní.

Nejnovější studie, která vyšla v březnu 2021 v odborném časopise Science Advances, totiž jasně říká, že "podél poruchy se od posledního zemětřesení, které prasklo na povrchu, nahromadilo 6 až 9 metrů pružného napětí, což zdůrazňuje potenciál velkých zemětřesení podél tohoto vlákna". U zemětřesení navíc bohužel platí, že čím déle jsou tektonické desky v napětí, tím výraznější a ničivější následné otřesy, případně zlomy v půdě jsou. Existuje sice i naděje, že místo jednoho masivního otřesu, který by srovnal město se zemí, dorazí několik menších vln. Na podobné štěstí se však není radno spoléhat. 

https://zoommagazin.iprima.cz/priroda/zemetreseni-san-andreas?

17.8.2020 Jih řecké pevniny dnes zasáhlo zemětřesení o síle 5,2 stupně. Otřesy byly podle svědků cítit i v Aténách a na Peloponésu, informoval deník Kathimerini. Škody ani zranění nejsou hlášeny. (ČTK) 

zobrazit více..
Loading...