Zemní plyn

Zemní plyn

Spojené státy, které jsou už dnes největším světovým producentem plynu, podle IEA zvýší produkci do roku 2024 na více než jeden bilion metrů krychlových. Jejich globální podíl tak stoupne na 23 procent.

  • Na západě Evropy staví terminály LNG, které umí zpracovat dodávky zkapalněného plynu ze Spojených států, Kataru, Mosambiku a mnoha dalších zemí. První už stojí i v Polsku nebo v Litvě.

"Spojené státy tak předčí stávající lídry trhu, kterými jsou Austrálie a Katar," uvedl analytik IEA Jean-Baptiste Dubreuil. Na stejný objem, tedy na 100 miliard metrů krychlových, vzroste v tomto období dovoz do Číny. Ta tím pádem odsune z první pozice Japonsko.

Poptávka po zemním plynu v Číně se loni zvýšila o 18 procent. Vliv má na ni především politika ochrany životního prostředí a s tím související přechod z uhlí na zemní plyn. S ohledem na zpomalování hospodářského růstu Číny ale IEA předpovídá, že roční nárůst spotřeby plynu v Číně do roku 2024 zpomalí na osm procent. 

  • vývoz LNG ze Spojených států do roku 2024 vystoupí na více než 100 miliard metrů krychlových, předpovídá agentura. 
  • více

Největší dodavatelé zemního plynu pro EU v roce 2018

Dodavatelé zemního plynu na evropský trh (rok 2018, v miliardách kubických metrů)

  • Rusko 201,9
  • Norsko 130,8
  • Alžírsko 48,5
  • Británie 43,6
  • Nizozemsko 35,7
  • Katar 23,4
  • Nigérie 13,1

Zdroj: Gazprom, BP

4.8.2021 Plynové zásobníky (Německo, Holandsko atd.) jsou naplněné pouze na 55%, obvyklé je však 80%, důvodem je vysoká poptávka, zdražení na 40 EUR a očekávané spuštění Nord Stream 2.

6.6.2021 Podle odhadu analytiků se bude úroveň hladiny zaplnění evropských zásobníků zemního plynu pohybovat počátkem října mezi 70 až 75 % kapacity. Oproti minulým rokům by tak měla být hladina podstatně níže, což by mělo mít vliv i na ceny zemního plynu v Evropě. Je to dle jejich propočtů 15 procentních bodů pod dlouhodobým průměrem. V loňském roce byla na počátku října zaplněnost evropských zásobníků na 94,7 %, rok předtím na 97 %. Úroveň zaplnění se pohybuje aktuálně okolo 38 % v porovnání s 72,1 % v loňském roce.

https://oenergetice.cz/plyn/analytici-evropske-zasobniky-plynu-nebudou-pred-letosni-zimou-zdaleka-naplneny<br>

27.11.2019 Od nového roku začne fungovat plynovod nazvaný Balticconnector, který přes Baltské moře propojí plynovodní sítě Finska a Estonska. Takzvaný interkonektor bude v Evropě první po deseti letech. Provozovatelé plynovodu tvrdí, že zařízení oslabí pozici ruského Gazpromu v oblasti Baltského moře a vyvolá cenovou konkurenci. Gazprom to ale odmítá, nové zařízení je podle něj nadbytečné (ČTK) 

4..11.2019 Britská vláda o víkendu s okamžitou platností rozhodla o zastavení těžby plynu z břidlic na svém území. Vyhověla tak stížnostem ochránců životního prostředí, kteří poukazovali na to, že metoda těžby frakováním zvyšuje riziko vzniku zemětřesení (ČTK) 

zobrazit více..
Loading...