Zlatá žíla

Zlatá žíla (hemoroidy) jsou městnavé křečové žíly ve stěně konečníku, zpravidla spojené se zácpou, nevyvážeností jater nebo chudou stravou. Mohou se také vytvořit během těhotenství. Často krvácejí a mohou se zanítit. Pomoci může dieta se zvýšeným příjmem ovoce a zeleniny. Vyvarujte se obtížím se stolicí, která zlatou žílu dráždí. Jestliže je zlatá žíla podrážděná nebo krvácející, aplikujte na postižená místa kouskem vaty trochu extrahovaného habru obecného.

 • civilizační onemocnění, které se yskytuje u dospělých osob v každém věku, během života se s problémy s nimi setká asi 60 procent populace
 • rozlišujeme mezi hemoroidy vnějšími a vnitřními (které se vyskytují ve většíně případů)

Projevy tohoto onemocnění poznáme brzy po jeho vzniku, je to tlak v konečníku, pocit cizího tělesa, pálení, svědění, bolest a krvácení jasně červenou krví při stolici nebo jen stopy jasně červené krve na toaletním papíru. Konkrétní projevy závisí také na typu hemoroidů.

Bylinky a rostliny vhodné při potížích s hemeroidy:

Upozornění: níže uvedené informace (připisované vlastnosti bylinek či rostlin ve smyslu zabránění určité lidské nemoci, schopnosti zmírnit ji nebo ji vyléčit) nejsou schválená zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU a nelze tyto účinky považovat za schválené lékařské účinky, jde tedy o neschválené nepotvrzené tvrzení, přestože byly převzaty z "odborné literatury" (např. Janča, Zentrich, Váňa, E. Havelka, W.D. Storch, Alena Hamplová atd.) či informačního a vyhledávacího portálu seznam.cz. Provozovatel stránek AWAshop.cz upozorňuje, že nezodpovídá za špatné vyložení uvedených informací.

 • Heřmánek pravý, vhodný na zlatou žílu - zlatá žíla (zevně)
 • Divizna velkokvětá, při revmatických bolestech, bércových vředech či zlaté žíle (zevní použití ve formě obkladů)
 • Plicník lékařský, používá se zevně jako přísada do koupelí na krvácející zlatou žílu
 • Bršlice kozí noha, pomáhá na zanícené rány či zlatou žílu, rozdrcené čerstvé listy podporují hojení ran (listy i oddenky rozklepte na kaši a přiložte na zanícená místa)
 • Plicník lékařský, má svíravý, protizánětlivý a změkčující účinek plicníku k přípravě obkladů na tržné, řezné a hnisající rány a při zlaté žíle
 • Orsej jarní - mast
 • Violka vonná, na zlatou žílu (violka v kombinaci s přesličkou rolní)
 • Kakost smrdutý, používá se při hemoroidálního krvácení nebo proti průjmům
 • masti a sedací koupele
 • důležitá je i prevence např. časté procházky, bez přepíníní a zvedání těžkých břemen, nevhodný je sedavý způsob zaměstnání a delší jízda na koni nebo kole

Hemoroidy jsou přirozenou součástí konečníku. Většinou se o jejich přítomnosti dozvíme až ve chvíli, kdy začnou bolet nebo krvácet. I když je to velmi nepříjemné, jedná se o celkem snadno léčitelné obtíže, které vyžadují chirurgický zákrok jenom tehdy, když ostatní metody selžou, což se příliš často nestává

 • Gel z listů Aloe - rostlina Aloe Vera i její různé příbuzné varianty jsou velmi účinným léčivem prakticky čehokoliv, a tedy i hemoroidů. Gel tlumí záněty, snižuje bolestivost a podporuje hojení tkáně. Je proto pro tyto případy ideální volbou.
 • Semeno manga - pokud máte rádi mango, ale velkou pecku vyhazujete, pak děláte chybu. Uvnitř pecky se nachází jádro se silnými protizánětlivými vlastnostmi, které mimo jiné pomáhají i proti hemoroidům. Chcete-li pecku použít, usušte ji a rozdrťte na prášek. Užívejte dvakrát denně 2 gramy se lžičkou medu.
 • Semena koriandru - koriandr je po staletí známý svou prospěšností při léčbě hemoroidů a souvisejících obtíží. Semena přes noc namočte do vody a druhý den je vypijte. Tento nápoj snadno sníží dráždivé příznaky, jako je krvácení, pálení i svědění. Kromě toho protizánětlivé látky a antioxidanty v koriandru pomáhají i vašemu žaludku.
 • Myrta, bílý dub a černý bez - dílo hodné profesionálních bylinářek je mast připravená z listů myrty, černého bezu a bílého dubu, která vám pomůže od bolestí a podráždění způsobených hemoroidy. Mast má protizánětlivé účinky, zmírňuje bolest a při léčení postiženou oblast znecitliví.
 • Banán -banány obsahují draslík, což je jeden z nejdůležitějších minerálů, které naše tělo potřebuje. Hodí se i pro boj s hemoroidy. Stačí připravit kaši z banánů svařených s trochou mléka, kterou po zchlazení naneste na postiženou oblast. Snižuje pocity pálení a snižuje tlak v rektálních cévách. Kromě toho také zmenšuje bobtnající tkáně v těle.

Co mohou být příčiny vzniku hemeroidů

 • vrozená slabost žilních stěn v oblasti konečníku
 • zvýšený tlak v žilním řečišti, který se zvyšuje při překrvení, tedy při zvýšeném tlaku na stolici při obtížích se stolicí nebo naopak při časté stolici při průjmech, při dlouhém sezení na toaletě, při zvedání těžkých břemen, jízdě na kole a koni, při sedavém způsobu zaměstnání, či dlouhé jízdě autem.
zobrazit více..
Loading...