PPF

PPF

PPF má širokou škálu aktivit. Je hlavním vlastníkem Home Creditu, největší firmy na splátkové financování na světě. Kromě jiných byznysů také ovládá několik bank včetně Air Bank a telekomunikačních společností, jako jsou tuzemští operátoři O2 a Cetin. Předloni koupila od norského Telenoru mobilní operátory v Maďarsku, Bulharsku, Srbsku a Černé Hoře. Skupina PPF investuje do řady odvětví od finančních služeb přes telekomunikace, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Sídlí v Amsterodamu. Působí v Evropě, Asii a USA. Do portfolia PPF patří například úvěrová firma Home Credit, Air bank a PPF banka, telekomunikační operátor O2 v Česku a na Slovensku, internetový obchod Mall a srovnávač Heureka, provozovatel tuzemského mýtného systému CzechToll a biotechnologická firma Sotio. V říjnu 2020 PPF oznámila převzetí mediální společnosti CME včetně české skupiny Nova, v říjnu 2020 byl prodej dokončen a akcie byli staženy z burzy. 

  • Koronavirus Kellner spojuje s úpadkem a destrukcí. 

Petr Kellner (1964 - 2021), média

Vydavatelství: Central European Media.
Tituly: TV Nova.
Kupní cena: zhruba 48 miliard korun.

Nejprve mnohaměsíční námluvy a poté rok trvající čekání, než bylo převzetí společnosti CME, patřící k předním firmám v oblasti médií ve střední a východní Evropě, definitivně zpečetěno v roce říjnu 2020.

A vyplatilo se. Petr Kellner se historicky největším mediálním obchodem s českou účastí mimo jiné majetkově vrátil do televize Nova, kterou poprvé ovládl již v roce 2002. A vlastnit nejsledovanější komerční televizi v Česku s bezmála 30procentním podílem na trhu není na škodu. Varovné hlasy, že by Kellner mohl televizi využívat pro skryté politické a vlivové zájmy, se objevují od počátku. Sám miliardář ale tvrdí, že jde primárně o byznys. Vedle skupiny Nova si v rámci této transakce pořídil desítky televizních stanic nejen v Česku, ale i na Slovensku, ve Slovinsku, Rumunsku nebo Bulharsku - tedy zemích, kde PPF provozuje telekomunikace. Skvělá příležitost pro propojení tvorby mediálního obsahu a jeho distribuce...

Kellner ovládá kromě O2 v Česku a na Slovensku další telekomunikační firmy v Maďarsku, Bulharsku, Srbsku a Černé Hoře, nabízí se tedy hypotéza o propojení s nově nabytými televizemi ve více zemích střední a východní Evropy. Logika spojení může být v tom nabízet kromě připojení k internetu i obsah, kvůli kterému si lidé internet pořizují - což do budoucna může být v čím dál větší míře právě televizní program.

O2 už dnes prodává k datům i svoji televizi, která má čtyři sta tisíc předplatitelů. S velkým zpravodajským týmem, marketingem a technickým zázemím Novy má PPF šanci rozjet levně další internetové televize bez nutnosti hledání a placení dalších novinářů a mediálních odborníků. Podstatná je i inzerce, kterou se mohou Kellnerovy internetové televize i tradiční Nova podporovat, a nabídky placených programových balíčků, jejichž součástí může být třeba informační kanál podporující Kellnerovy zájmy. (20.10.2020)

PPF, Petr Kellner - zprávy  tisku:

2.8.2021 Autolus Therapeutics, jejímž největším akcionářem je PPF Capital, roste o 12,37 % nejvíce za více než 2 měsíce poté, co tato biofarmaceutická společnost oznámila opční a licenční dohodu s Modernou. Dohoda uděluje Moderně exkluzivní licenci na vývoj a komercializaci terapeutik na bázi mRNA s patentem Autolus pro až 4 imuno-onkologické cíle. Podmínky smlouvy nebyly zveřejněny (Bloomberg).

28.7.2021 Skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. Ve společném podniku zaměřeném na pronájem rekreačních lodí bude mít česká finanční skupina podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádaná do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla dnes PPF. Hodnotu transakce nezveřejnila (ČTK).

24.6.2021 Společnost PPF Telco dnes před otevřením hlavního trhu oznámila, že odkoupila 19 353 910 kusů akcií firmy O2 Czech Republic, a to za cenu 264 korun za jednu akcii, což odpovídá celkové částce 5,1 miliardy korun. PPF tak bude vlastnit celkem 90,01% podíl na základním kapitálu a hlasovacích právech O2. Dalším krokem bude jednání valné hromady o spuštění vytěsnění menšinových akcionářů.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4712550/podil-ppf-ve-spolecnosti-o2-presahl-90-dalsim-krokem-je-vytesneni-minoritnich-akcionaru.html<br>

23.6.2021 Skupina PPF dnes oznámila, že její společnost PPF Telco má v úmyslu nakoupit další akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Cílem je podle PPF nabýt více než 90% podíl v O2 CR a následně iniciovat nucený přechod (tzv. povinný odkup) všech akcií ostatních akcionářů tohoto telekomunikačního operátora na subjekty ze skupiny PPF.

Skupina PPF prostřednictvím PPF Telco a osob s ní jednajících ve shodě nyní vlastní 83,58 % akcií v O2 CR a stejný podíl na hlasovacích právech. Další navýšení podílu PPF Telco na základním jmění O2 CR proběhne metodou takzvaného zrychleného odkupu akcií (reverse accelerated bookbuilding) za maximální cenu 264 korun za jednu akcii. Akcie O2 dnes na pražské burza uzavřely obchodování na ceně 269 korun za akcii. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4711401/skupina-ppf-planuje-vytesnit-minoritni-akcionare-o2-zahaji-odkup-akcii-az-za-264-korun.html<br>

23.6.2021 České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29% podíl ve firmě ČD-Telematika. Obě společnosti dnes transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl dnes státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

20.5.2021 Skupina PPF zesnulého Petra Kellnera loni vykázala ztrátu 291 milionů eur (7,42 miliardy Kč), zatímco o rok dříve dosáhla čistého zisku 1,005 miliardy eur (25,5 miliardy Kč). PPF dosáhla ve druhém pololetí zisku 93 milionů eur (2,4 miliardy Kč), zatímco v tom prvním byla ve ztrátě 384 milionů eur (9,5 miliardy Kč). Návrat k ziskovosti během koronavirové pandemie umožnilo největší tuzemské investiční skupině rozkročení do různých oborů a regionů, řekl ČTK její mluvčí (ČTK).

6.5.2021 Moneta Money Bank podepsala se společnostmi ze skupiny PPF rámcovou smlouvu ohledně akvizice Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a společnosti Benxy. Akvizice je podmíněna souhlasem akcionářů banky na mimořádné valné hromadě, která se bude konat v červnu.

Akvizicí získá Moneta od skupiny PPF sto procent akcií skupiny Air Bank za celkovou kupní cenu 25,90 miliardy Kč. Ta bude hrazena z 2,59 miliardy Kč z nadbytečného kapitálu banky a z 23,31 miliardy Kč získané úhradou emisního kurzu skupinou PPF za úpis 291.375 000 nově vydaných akcií Monety. Nové akcie budou vydány za 80 Kč za akcii a navýší celkový kapitál banky. Kupní cena bude zaplacena při vypořádání akvizice.

Hodnota banky by měla být minimálně 40,9 miliardy Kč, což představuje 1,5násobku hodnoty vlastního kapitálu na konci roku 2020 a 15,7násobku čistého zisku za loňský rok. Vypořádání akvizice se předběžně předpokládá na 1. říjen 2021. Předcházet mu musí souhlas mimořádné valné hromady akcionářů, schválení Českou národní bankou a Národní bankou Slovenska a získání antimonopolního souhlasu Evropské komise.
PPF má nyní podíl v Monetě zhruba 28 procent. Podíl získala i díky nabídce odkupu akcií za 80 Kč za jednu.
Skupina PPF Petra Kellnera, který v březnu zahynul, investuje do mnoha odvětví, a to od finančních služeb, telekomunikací, nemovitostí, strojírenství až po biotechnologie. PPF ke konci prvního pololetí vlastnila aktiva za 44 miliard eur (zhruba 1,15 bilionu korun) a zaměstnávala celosvětově 98.000 lidí.

https://www.kurzy.cz/zpravy/591924-moneta-podepsala-s-ppf-smlouvu-o-akvizici-air-bank-home-creditu-a-benxy-za-25-9-miliardy-korun/ 

16.4.2021 PPF: Tanemo ze skupiny PPF obdrželo souhlas České národní banky ke zvýšení svého podílu v Moneta Money Bank na 28,36 procenta. Tanemo z v dobrovolném veřejném návrhu na odkup akcií Monety přijala od jejích akcionářů potvrzení předpokládající odkup 141,723.860 akcií. Cena za odkoupené akcie by dosáhla 11,3 miliardy korun.

29.3.2021 Tragický skon nejbohatšího Čecha a vládce PPF Petra Kellnera přichází v době, kdy skupina řeší řadu obřích transakcí. Jedná mimo jiné o spojení banky Air Bank a českého a slovenského Home Creditu s Moneta Money Bank. PPF kromě toho uvažuje o uvedení společnosti Cetin, která provozuje telekomunikační infrastrukturu, na burzu. Vzhledem k nedávným transakcím by se hodnota Cetinu mohla podle agentury Bloomberg pohybovat nad 176 miliardami korun.

Na trhu se rovněž spekulovalo o vstupu internetové skupiny Mall Group na burzu. V ní má skupina PPF čtyřicetiprocentní podíl a týž podíl drží EC Investments miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče (spolumajitelé vydavatele deníku E15 - pozn. red.). Zbylou pětinu kontroluje Rockaway. Uvedení akcionáři uvažují podle informační platformy Mergermarket o primární veřejné nabídce Mall Group, která by podnik ocenila na 1,5 až dvě miliardy eur, tedy 39,5 až 52,7 miliardy korun.

Vzniklá nejistota může zmíněné obchody zkomplikovat. Ostatně už reakce investorů na pražské burze na informaci o Kellnerově úmrtí byla negativní. "Moneta po zahájení obchodování ztrácela až 4,3 procenta. Byla to reakce na tu zprávu," říká portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler s tím, že kvůli nejistotě část investorů raději vyprodala akcie Monety.

Odpoledne akcie Monety ztrácely 2,9 procenta. Propadly se rovněž akcie telekomunikačního operátora O2 o téměř jedno procento. PPF oznámila, že řízením skupiny bude po Kellnerovi pověřen jeden z akcionářů Ladislav Bartoníček. Dodala, že PPF bude pod jeho vedením pokračovat v realizaci Kellnerových vizí a v započatých investičních projektech.

Ani ekonomové neočekávají zásadní dopady Kellnerovy smrti na podnikání PPF. "Rozběhlé věci jako Moneta by pokračovat měly, ostatní by se mohly oddálit," dodává Pfeiler. Podobně se vyjadřuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. "Transakce se mohou oddálit, ale nezastaví je to.

https://www.e15.cz/byznys/skon-kellnera-muze-ppf-zkomplikovat-obri-projekty-nektere-se-zdrzi-na-dalsi-nemusi-dojit-1379161<br>

19.3.2021 Investiční skupina PPF podnikatele Petra Kellnera by mohla menšinový podíl v telekomunikační divizi CETIN prodat výhodněji, než se dosud předpokládalo. Podle zdroje agentury Bloomberg by transakce mohla celou divizi ocenit na více než 6,7 miliardy eur (175 miliard Kč), zatímco dříve se počítalo s částkou zhruba kolem čtyř miliard eur

17.3.2021 Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala loni ztrátu 584 milionů eur. O rok dříve měla zisk 400 milionů eur. Důvodem ztráty byla pandemická situace (ČTK)

16.3.2021 Autobusy či trolejbusy na elektrický pohon plzeňské společnosti Škoda Electric se kromě Česka svezou také lidé v maďarské Budapešti, italském Cagliari nebo ve španělském městě Castellón de la Plana. Firma nyní hodlá jejich výrobu rozšířit, v příštích letech za to utratí asi 244 milionů korun. Podniku z koncernu Škoda Transportation, jenž patří finanční skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, pomůže s investicí také stát. Vláda v pondělí Škodě Electric schválila investiční pobídku ve výši 61 milionů korun. Firma peníze získá ve formě slevy na dani.

Jde o šestou investiční pobídku, kterou vláda schválila podle nových a přísnějších pravidel. Polovinu z nich už získaly podniky vlastněné Kellnerem. Kromě Škody Electric v minulosti s žádostí uspěla také ostravská Škoda Vagonka a šumperská Pars nova. "Můžeme schválit pouze ty firmy, které žádají. Šanci mají jak malé a střední podniky, tak velké subjekty," říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Podmínky pro získání investiční pobídky se zpřísnily předloni v září. Dříve na peníze dosáhly i takzvané montovny, nyní už podporu získají jen společnosti s propracovanější výrobou. Nově navíc musí každou žádost schválit vláda, jež dříve rozhodovala pouze o pobídkách pro velké investory, kteří v tuzemsku hodlali utratit desítky miliard korun. Od té doby kabinet rozhodoval celkem o sedmi investičních pobídkách. Zamítl pouze jednu žádost, a to společnosti Sklopísek Střeleč z Jičínska, která chtěla investovat do rozšíření výroby sklářských písků. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66896470-firmy-nejbohatsiho-cecha-kellnera-ziskaly-polovinu-investicnich-pobidek-schvalenych-podle-novych-pravidel<br>

8.3.2021 Skupina Mall Group, kam patří internetové obchody Mall.cz, CZC.cz nebo například Košík.cz, by mohla vstoupit na burzu. Uvedla to informační platforma Mergermarket a server ihned.cz. "Je to jedna z možností. Uvažuje se o ní, ale ještě není nic rozhodnuto," potvrdil deníku E15 zdroj blízký celé záležitosti. V rozhodování přitom bude záležet na tom, jak by investoři Mall Group ocenili.

Investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, EC Investments miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče a Rockaway Jakuba Havrlanta zvažují, že prodají část svých podílů ve firmě, úplný odchod z podniku ale v plánu nemají. Skupina PPF vlastní v Mall Group 40procentní podíl, stejný podíl má rovněž EC Investments. Zbylou pětinu kontroluje Rockaway.

Největší akcionáři se k informaci nevyjádřili. "Spekulace nekomentujeme," uvedl Křetínského mluvčí Daniel Častvaj. Stejně se vyjádřila mluvčí skupiny PPF Jitka Tkadlecová.

Uvedení akcionáři uvažují o primární veřejné nabídce (IPO) Mall Group, která by celý podnik ocenila na 1,5 až dvě miliardy eur. Tedy asi na 39,5 až 52,7 miliardy korun. Vstup na burzu pravděpodobně zorganizuje americká investiční banka JP Morgan, tvrdí zdroje Mergermarketu.

https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/mall-group-zvazuje-vstup-na-burzu-je-to-jedna-z-moznosti-tvrdi-zdroj-1378537<br>

23.2.2021 Stát musí podnikatelům uhradit všechny škody, říká právník PPF a chystá žalobu. Hájí práva společnosti PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. A také Moneta Bank, Air Banky, firmy Škoda Transportation a dalších významných klientů. Aktuálně nejzajímavější případy tuzemské advokátní kanceláře BBH se však týkají možných žalob na stát za ušlý zisk během pandemie a zastupování spotřebitelů ve známé aféře Dieselgate. O krocích vlády směrem ke zmírňování dopadů covidové krize si můžeme každý myslet něco jiného. Podle mě vláda konala často zmatečně, čímž napáchala větší škody, než bylo nutné. Ale i kdyby byly všechny škody naprosto nezbytné, i tak je za ně vláda zodpovědná. Existuje totiž takzvaný krizový zákon, který říká, že orgány krizového řízení - tedy stát - jsou povinny nahradit všechny škody vzniklé v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními.

To je tak široká definice, že se nevládní právníci shodují, že stát musí uhradit nejen skutečné škody, ale třeba i to, že jste nedosáhl stoprocentního zisku, protože stát drasticky omezil cestování a vaši zákazníci byli převážně cizinci.

https://forbes.cz/stat-musi-podnikatelum-uhradit-vsechny-skody-rika-pravnik-a-chysta-zalobu/

16.2.2021 Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera vybírá banky, s nimiž probírá možnost návratu telekomunikační firmy CETIN na burzu. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje. Největší tuzemský vlastník telekomunikační infrastruktury CETIN, kterého stoprocentně vlastní skupina PPF, provozuje pevné a mobilní sítě vyčleněné od operátora O2 (ČTK)

3.2.2021 PPF odmítla, že by v Srbsku jakkoliv usilovala o omezení nezávislosti médií. Za nepřesné a spekulativní označila informace zpravodajské televize N1, podle nichž polostátní společnost Telekom Srbija plánuje s mobilním operátorem Telenor - vlastněným českou firmou - vytěsnit z trhu majitele srbských opozičních médií (ČTK)

26.1.2021 V pořadí již druhá snaha skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera o převzetí Moneta Money Bank opět naráží na odpor akcionářů. Ostře se proti navrhované transakci postavil britský fond Petrus Advisers. Ten v prezentaci akcionářům akci označil za otrávenou nabídku.

Fond uvedl, že nabídka je bez podstaty a vysnili si ji výkonný ředitel Monety Tomáš Spurný a majitel PPF Petr Kellner. "Jsme znepokojeni, že transakce je předkládána víceméně stejná jako byl neúspěšný návrh z roku 2018 jen v nových šatech," uvádí prezentace fondu, kterou má deník E15 k dispozici. Název dokumentu zní Otrávená nabídka na záchranu bankovních aktivit PPF Group. Petrus Advisory doporučuje akcionářům, aby nabídku Kellnerovy skupiny odmítli.

Skupina PPF by chtěla spojit své finanční společnosti Air Bank, Benxy (provozuje pod značkou Zonky půjčování peer-to-peer) a český a slovenský Home Credit s bankovním domem Moneta Money Bank. Podobný návrh z roku 2018 neuspěl.

Nyní chce ale PPF osladit nabídku drobným akcionářům, kterým nabízí odkup akcií za cenu 80 korun za kus. Cena na burze je přitom nyní o deset korun níže. PPF tak chce koupit až pětinu akcií Monety, přičemž odkup deseti procent závisí na souhlasu České národní banky. 

  • Stejně jako před třemi lety je kamenem úrazu ocenění Monety a finančních společností PPF. Moneta je podle fondu Petrus Advisory ohodnocena ve výši 1,55 násobku vlastního kapitálu, zatímco majetek aktiv PPF na úrovni 2,45 násobku vlastního kapitálu. "Nabídka odkupu ve výši 80 korun mi přijde férová. Druhá část transakce je podle veřejných informací minimálně dvakrát předražená.
  • Služba Zonky je dlouhodobě ztrátová a Air Bank pak má polovinu svého čistého úrokového příjmu z půjček pro další firmy ze skupiny PPF.
  • Vzhledem k recesi se bude navíc zhoršovat kvalita spotřebitelských úvěrů v portfoliu Home Credit. "Nemá kupce na Home Credit a Air Bank, kde to funguje na propojení s PPF".

  • https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/akcionari-monety-odmitaji-transakci-s-ppf-je-to-otravena-nabidka-uvadi-britsky-fond-1377369

22.1.2021 PPF chce koupit podíl v Monetě. A navrhuje i návrat k jednáním o prodeji Air Bank a části Home Creditu. Moneta oznámila na svém webu že v pátek obdržela od firmy Tanemo - dceřiné společnosti PPF - návrh na odkoupení až dvaceti procent svých akcií od stávajících investorů. PPF za každou akcii nabídne 80 korun, což je o téměř pětinu více, než byla cena při pátečním závěru obchodování. Výkup akcií by proběhl ve dvou vlnách a může se navýšit až na 29 %. Představenstvo banky se má k návrhu vyjádřit do pěti pracovních dnů.

https://byznys.ihned.cz/c1-66872890-ppf-chce-koupit-podil-v-monete-a-navrhuje-i-navrat-k-jednani-o-prodeji-airbank-a-casti-home-creditu

19.11.2020 Největší tuzemský vlastník telekomunikační infrastruktury CETIN ze skupiny PPF uzavřel pětiletý kontrakt o výstavbě sítě 5G a modernizaci svých stávajících mobilních sítí s firmou Ericsson. Celková hodnota zakázky a částka, kterou CETIN do modernizace své mobilní přístupové sítě a do výstavby 5G investuje, dosahuje řádu miliard korun. Uvedly to firmy v tiskové zprávě. Hodnotu blíže neupřesnily.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4544726/CETIN-uzavrel-miliardovy-kontrakt-na-vystavbu-5G-s-Ericssonem.html?<br>

23.10.2020 Skupina PPF Petra Kellnera dokončila koupi polovičního podílu v tureckém výrobci autobusů Temsa. Je to další impuls pro její soustavně posilující Škodu Transportation. "Právě jsme získali poloviční podíl v tureckém výrobci autobusů Temsa. Druhou polovinu vlastní Sabanci Holding. Pro PPF je to vstup na 25. trh světa a pro naši.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/skoda-transportation-roste-kellner-ji-koupil-v-turecku-automobilku-125822#<br>

20.10.2020 Provozovatel telekomunikačních sítí CETIN, jehož stoprocentním vlastníkem je skupina PPF, bude stavět svou síť pro mobilní sítě páté generace (5G) výhradně na technologiích společnosti Ericsson. To je samozřejmě pro českou bezpečnost dobrá zpráva - i když přichází dva roky od chvíle, co PPF podepsala památné memorandum o spolupráci s Huawei, a za tu dobu se odehrálo mnohé, co přinutilo firmu změnit postoj. Technologie čínské společnosti Huawei - zejména ty pro sítě 5 G - se staly pro demokratický svět víceméně nepřijatelné. Odmítají je USA, Austrálie, Velká Británie i Francie a chystají se k tomu další. Majitel PPF Petr Kellner je pragmatický byznysmen a ví, že s Huawei by už v Evropě neuspěl.

https://www.respekt.cz/komentare/kellner-se-snazi-vratit-do-evropy-bude-stavet-5g-bez-huawei?

8.10.2020 Společnost Benxy, která pod značkou Zonky zprostředkovává půjčky mezi lidmi, se dnes stala dceřinou společností Air Bank. Banka o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Obě firmy patří do skupiny PPF (ČTK) 

26.8.2020 PPF Telecom Group, která ve skupině PPF zahrnuje zejména firmy O2, CETIN a Telenor, v pololetí zvýšila zisk o 49 procent na 219 milionů eur, tedy 5,7 miliardy Kč. Počet zákazníků stoupl o 0,5 procenta na 17 milionů. Upozornily na to dnes na svém serveru Hospodářské noviny. Příjmy skupiny vzrostly o 2,5 procenta na 1,5 miliardy eur, tedy přes 39 miliard Kč. Provozní zisk se zvýšil o 13 procent na 338 milionů eur. Poměr investic k výnosům v první polovině roku 2020 vzrostl o pět procentních bodů na 16 procent kvůli nákupu 5G spektra v Maďarsku (ČTK) 

7.82020 Společnost Benxy, která pod značkou Zonky zprostředkovává půjčky mezi lidmi, loni prohloubila ztrátu na 365 milionů korun z 275 milionů o rok dřív. Benxy má od svého vzniku kumulovanou ztrátu více než 900 milionů korun a je zatím odkázána na stamilionové půjčky od mateřské skupiny Home Credit. (ČTK) 

31.7.2020 výroční zpráva PPF představuje jednu z mála možností, jak nahlédnout do myšlení a tváře šéfa PPF, nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ten se rozhovorům v médiích straní a nenechává se ani fotografovat. Vyjadřuje se právě jen na stránkách firemní "výročky", na kterých jsou k vidění také jeho jediné oficiální snímky.

V loňské verzi dokumentu miliardář prohlásil, že se PPF nebude pouštět do politiky. Zároveň ale kritizoval západní společnost ovládanou "rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot". Letos se Kellnerovo vyjádření ve výroční zprávě skupiny neslo v nostalgickém duchu. "Jsme skutečně velká světová firma. Svět bychom ale nikdy nedobyli bez kořenů doma v České republice," napsal v úvodu rodák z České Lípy, který se zamýšlí i nad důsledky globálního šíření koronaviru. "Pandemie všem bez rozdílu ukázala relativitu věcí, které jsme považovali za zásadní a neměnné. Díky tomu teď všichni víc přemýšlíme o tom, co je v životě skutečně důležité. Rodina, děti, zdraví, svoboda. Nezapomínáme na to, odkud jsme vzešli a co jsme prožili," uvádí Kellner. 

Nejbohatší Čech si ve zprávě pochvaluje loňské úspěchy skupiny, jejíž loňský objem aktiv meziročně vzrostl o osm procent na 48,6 miliardy eur (asi 1275 miliard korun). Kellner zmiňuje třeba akvizici mediální skupiny CME, která provozuje českou televizi Nova. Podařilo se podle něj také vydání dluhopisů za 27 miliard korun pro financování telekomunikačního byznysu firmy nebo spuštění nového mýtného systému v Česku. Ten od loňského prosince provozuje dceřiná společnost PPF CzechToll spolu se slovenským SkyTollem.

PPF loni vykázala třetí nejvyšší zisk ve své 29leté historii. Táhly ho především výnosy ze spotřebitelských půjček v Asii a příjmy od mobilních operátorů na Balkáně.

Čistý zisk skupiny loni vzrostl o 16 procent na více než jednu miliardu eur (26,3 miliardy korun) a je nejvyšší od roku 2016. Rekordní zisk skupina měla v roce 2008, kdy vydělala skoro 2,5 miliardy eur.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4464019/krize-je-prilezitost-pise-kellner-ve-vyrocni-zprave-ppf.html

PPF ve výroční zprávě říká, že akvizice CETV byla jedním z úspěchů loňského roku.

zobrazit více..
Loading...