Dolaroví jednorožci

Dolaroví jednorožci

Některé FinTech společnosti a startupy (například v Německu nebo V. Británii) tvrdí, že ziskovost nepatří mezi její hlavní ukazatele, společnosti nevydělávají, přesto se jejich poměr tržeb a ocenění společnosti pohybuje 1:100 a více.

Uber, Airbnb, Lyft, Slack, Pinterest, Juul nebo WeWork, Stripe, Kiwi.com, TESLA, Nikola atd.

Žebříček startupových firem s hodnotou přesahující jednu miliardu dolarů: https://www.wsj.com/graphics/billion-dollar-club/

Společnosti, které extrémně rostou (tržní cena na burze) v posledních letech jsou zástupci pyramidových struktur "pánů za oponou", které způsobují nerovnost a polarizaci ve společnosti a právě tato energie je důležitá pro transformaci jedinců a následně i společnosti, které se opakuje jednou za cca 26 000 roků, právě v přechodu věku Ryb do Vodnáře a současně dostředivost se mění v odstředivost.

IPO (první vstup akcií firmy na burzu)

V devadesátých letech dvacátého století se objevila vlna IPO, která pomáhala brokerům zvyšovat jejich příjmy. Analytici (tato profese vznikla v šedesátých a sedmdesátých letech dvacátého století)  stali členové marketingového týmu, který měl za cíl prodat akcie v IPO co nejvýhodněji .

  • V roce 2018 tvořilo z celkového trhu IPO (tedy společnosti, které vstupovali poprvé na burzu) 81 % společnosti, které nebyli nikdy v zisku. 

Dolaroví jednorožci, zprávy z tisku:

1.7.2021 Český internetový prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 100 mil. eur. Investice oceňuje celou společnost na jednu miliardu eur. Peníze použije firma na pokračování investic do vývoje, zavádění technologických inovací a urychlení expanze do zahraničí, uvedla v dnešním prohlášení (ČTK)

https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/z-cuprova-rohliku-je-jednorozec-ziskal-dalsich-100-milionu-eur-od-investoru-1381840?<br>

14.5.2021 Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Akcie Airbnb od maxima, na kterém byly 11. února, oslabily asi o 37 procent a ve čtvrtek uzavřely na 135,75 USD. Jsou tak pod závěrečnou cenou z 10. prosince, kdy vstoupily na burzu.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4674373/airbnb-kvuli-pandemii-ztrojnasobila-ctvrtletni-ztratu-na-12-miliardy-dolaru.html 

26.2.2021 Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování přes internet, loni vykázala kvůli pandemii a jednorázovým nákladům pro vstup na burzu ztrátu 4,6 miliardy dolarů (téměř 99 miliard Kč). Tržby jí klesly o 30 % na 3,4 miliardy USD. Firma uvedla, že díky pokračujícímu očkování čeká výrazné oživení zájmu o cestování, i když je podle ní příliš brzy na to, aby odhadla vývoj hospodaření na letošní rok.

Zájem o akcie firmy byl při jejím prosincovém vstupu na burzu velký a od té doby akcie výrazně posílily. Upisovaly se za cenu 68 dolarů a ve čtvrtek jejich cena činila 182 dolarů. Po zveřejnění výsledků, což bylo po skončení čtvrtečního obchodování, akcie zpevnily. Analytici čekali mnohem horší výsledky.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4616800/airbnb-je-v-hluboke-ztrate-ceka-ale-vyrazny-narust-cestovani.html 

23.2.2021 Americká společnost Lucid Motors vyrábějící elektromobily oznámila, že vstoupí na burzu formou fúze se SPAC společností Churchill Capital Corp. IV. Hodnota transakce by měla dosáhnout 11,75 mld. USD a přisuzuje Lucid Motors valuaci ve výši 24 mld. USD (Bloomberg).

12.2.2021 Vývojář aplikace pro schůzky Bumble stoupl během svého debutu na burze o 64 %. Akcie se nad cenu z IPO zvedly i o 85 % a uzavřely na 70,31 USD, což firmu oceňuje na cca 14 mld. USD včetně dluhu (Bloomberg).

Wolfe Herd založila aplikaci Bumble v roce 2014 poté, co se podílela na založení seznamovací aplikace Tinder. Blackstone Group převzal majoritní podíl v mateřské společnosti Bumble v roce 2019 v transakci, která tuto firmu ocenila na 3 miliardy USD. Zpočátku chtěla Wolfe Herd vytvořit sociální síť pro ženy, aby si navzájem posílaly komplimenty, ale nakonec se zaměřila na radu ruského technologického miliardáře Andrey Andreeva, zakladatele datovací aplikace Badoo, na seznamku. Ta se stala druhou nejpopulárnější seznamovací aplikací v USA, kde mají ženy větší moc a kde se důsledně hlídá obtěžování.  

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4606066/seznamka-bumble-vedena-zenami-po-svem-ipo-zamirila-o-64-nahoru.html

10.2.2021 Zakladatelka a šéfka společnosti Bumble Whitney Wolfeová Herdová zažívá hektické dny. Společnost, která vyvinula seznamovací aplikaci, v níž je iniciativa na straně žen, ve čtvrtek − 3 dny před svátkem svatého Valentýna − vstoupí na burzu. Zájem investorů byl tak velký, že si nakonec rozdělí 45 milionů akcií místo plánovaných 34,5 milionu. Celkem by tak Bumble měl získat z prodeje akcií skoro 1,8 miliardy dolarů, což ho ohodnotí až na osm miliard dolarů.

  • 100 milionů uživatelů měla seznamka Bumble na konci loňského roku. Uživatelů, kteří seznamku využijí alespoň jednou měsíčně, je 42 milionů.

https://archiv.ihned.cz/c1-66880630-tinder-pro-feministky-miri-na-burzu-hodnota-seznamky-bumble-dosahne-osmi-miliard-dolaru

5.2.2021 Počet primárních veřejných nabídek (IPO) akcií se loni ve světě zvýšil o 19 %, výnosy z nich pak o 29 %. Trh se přitom v průběhu roku vrátil na úroveň před vypuknutím koronavirové pandemie. Největší meziroční nárůst počtu úpisů i jejich výnosů hlásí Amerika, vyplývá ze studie EY Global IPO Trends, která mapuje situaci na globálním trhu s primárními úpisy. V technologickém sektoru se uskutečnilo 324 úpisů za 89,1 miliardy dolarů (1,9 bilionu Kč). Na druhém místě je se 243 úpisy za 31,4 miliardy dolarů průmyslová výroba, na třetím péče o zdraví se 235 emisemi v hodnotě 50,4 miliardy dolarů.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4600597/ey-pocet-primarnich-emisi-ve-svete-loni-vzrostl-o-19-procent.html

2.2.2021 Provozovatel alternativní taxislužby Uber se rozhodl více soustředit na donáškou službu. Za 1,1 miliardy dolarů v hotovosti a akciích koupil americkou firmu Drizly, která se specializuje na rozvoz alkoholu. Stane se součástí divize Uber Eats (ČTK)

29.1.2021 Jamie Powell z blogu Financial Times FTAlphaville si všímá toho, jak akciový trh fandí neziskovým firmám. Základem jeho úvahy je graf od Goldman Sachs, který ukazuje vývoj indexu akcií neziskových firem obchodovaných na americkém trhu. "Několik let bez trendu a pak velmi silný růst po covidovém propadu," komentuje Powell graf a snaží se vysvětlit, co za tímto vývojem stojí. Powell poukazuje na to, že na seznam neziskových akcií ze zmíněného indexu patří jména jako Plug Power, Nio, Roku, Pinterest, Peloton, Snap, Carvana, Uber, Lyft či Appian Corop.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4591607/powell-az-se-propadnou-akcie-ktere-zene-nahoru-jen-spekulace.html

27.1.2021 Vzpoura lidu z Robinhoodu. Malí spekulanti koordinují obchody a zatápějí fondům, pomáhá jim i Musk. Menší burzovní hráči v USA na Wall Street zle zatápějí velkým investičním fondům. Některé z nich kvůli tomu zaznamenaly obrovské ztráty. Středobodem veškerého dění je diskusní fórum r/WallStreetBets s více než dvěma miliony členy na sociální síti Reddit, kde individuální spekulanti domlouvají a koordinují své obchody. "Nikdy jsem nic takového nezažil," prohlásil Jim Cramer, známý a dlouholetý burzovní komentátor stanice CNBC.

https://www.reddit.com/r/wallstreetbets/

Jen v posledních dnech a týdnech dokázali spekulanti v několika případech vyhnat svými nákupy kurz akcií firem, na něž se hromadně zaměřili, o desítky procent nahoru. A leckdy dokonce i na několikanásobek původní ceny. Ve všech výše zmíněných případech se zaměřili na společnosti, které jsou z různých důvodů v horší finanční kondici, či byly dokonce na pokraji bankrotu a jejichž kurz v předchozím období nerostl.

U takovýchto podniků fondy a další profesionální investoři často sázejí prostřednictvím takzvaných prodejů nakrátko (anglicky short selling) na pokles ceny akcií. Věří, že cena klesne a oni cenné papíry později nakoupí se ziskem zpět. Hromadné nákupy individuálních spekulantů však ženou kurzy nahoru a zaskočené fondy ve snaze zabránit ztrátám dříve prodané akcie nakupují zpět. Dochází k jevu, který se nazývá short squeeze - toto uzavírání krátkých pozic ze strany fondů vyvolává tlak na další růst ceny.

  • Jsem šokovaný myšlenkovými pochody těchto lidí. Každý normálně myslící člověk ví, že takový styl obchodování nemůže mít dlouhého trvání,"
  • Svou sílu na burzách navíc drobní hráči, kteří obchodují přes platformy typu Robinhood, znásobují tím, že ve většině případů nekupují přímo akcie daných společností, ale takzvané call opce. Jde o burzovně obchodovaný nástroj, který dává jeho držiteli právo nakoupit k určitému datu v budoucnu podkladovou akcii za předem stanovenou cenu.

  • Výhodou takové spekulace je, že za opci zaplatí investor nebo spekulant cenu, která obvykle činí jen zlomek kurzu samotné akcie. Jinak řečeno, na spekulaci stačí menší kapitál, než kdyby investor nakupoval přímo akcie. Pokud roste kurz akcie, zvyšuje se i cena call opce.

  • Zájem menších investorů o obchodování na burze vzrostl loni na jaře, když začala pandemie. Jejich zájem o investování a spekulace pohání nejen snaha vydělat, ale často i pouhý nedostatek jiné zábavy.

  • https://byznys.ihned.cz/c1-66874070-mali-spekulanti-zatapeji-velkym-fondum-domlouvaji-se-na-siti-reddit-obchoduji-pres-robinhood

25.1.2021 Začínající finský podnik Wolt, který se zaměřuje na dodávky jídla, získal od investičních společností 530 milionů USD (11,4 miliardy Kč) na financování expanze mimo dodávky jídla z restaurací. Wolt byl založen v roce 2015 a loni rozšířil své dodavatelské aktivity o potraviny a maloobchod. Díky tomu ztrojnásobil tržby zhruba na 345 milionů USD. Čistá ztráta se pohybovala kolem 45 milionů USD (ČTK) 

24.1.2021 Americký akciový trh v posledních měsících zaplavují akcie firem, které vznikly jen proto, aby vyhledávaly akviziční příležitosti. Investoři jim loni svěřili rekordních 82 miliard dolarů, tedy přibližně 1,8 bilionu korun, přestože ani nevědí, do čeho budou investovat. Část expertů se proto domnívá, že tyto podniky by nakonec mohly být novým zdrojem spekulativní bubliny. Uvedl to server listu The Wall Street Journal (WSJ).

Řeč je o firmách, které se označují zkratkou SPAC, podle anglických slov special-purpose acquisition companies. Tedy o firmách, jejichž cílem je zaměřovat se na akvizice. V poslední době tyto podniky vyhledávají zejména start-upy v odvětví vyspělých technologií. Angažují se v nich i známá jména, nejen proslulý investor William Ackman, ale také například bývalý hráč basketbalové NBA Shaquille O'Neal či bývalý předseda americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

SPAC jsou čím dál častějším nástrojem financování pro soukromé firmy, které mají zájem dát své akcie na veřejný trh. Takto se v roce 2019 například dostala na burzu společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona. Vhodný akviziční cíl tak nyní hledá už skoro 300 firem označovaných jako SPAC. K dispozici mají celkem zhruba 90 miliard dolarů (kolem 1,9 bilionu korun) a v posledních týdnech vzniká v průměru pět takových firem každý pracovní den.

  • Od začátku letošního roku vzniklo už 67 SPAC, které od investorů získaly téměř 20 miliard dolarů. To je výrazně nad částkou za celý rok 2019, která byla rekordní, než se fenomén SPAC loni prudce rozšířil. SPAC za loňský rok získaly do té doby nevídaných 82 miliard USD.
  • "Když slyšíte, že o SPAC už mluví všichni, vyvstává otázka, zda už z toho není spekulativní mánie," řekl člen vedení společnosti Westchester Capital Management Roy Behren, který sám do firem SPAC investuje. Jako problém by se mohl ukázat i málo průhledný proces oceňování firem, který může vést k tomu, že SPAC nakoupí předražené firmy. Opakovat by se proto mohla situace z přelomu tisíciletí, kdy splaskla bublina internetových akcií a nastal propad na burzách, upozorňuje Atwater z Financial Insyghts.
  • https://www.e15.cz/byznys/burzy-a-trhy/wall-street-je-precpana-akvizicnimi-stopari-se-dvema-biliony-dolaru-se-pousti-po-jakekoli-stope-1377326

19.1.2021 Pandemie pozměnila fungování tuzemské přepravní společnosti Liftago. Hodnota jeho přeprav v loňském roce meziročně klesla o 34 procent na 265 milionů korun. Původně přitom firma očekávala 50 % růst. Propad byl způsoben zejména poklesem poptávky v taxislužbě, naopak doručování zboží vzrostlo o 6000 % (ČTK)

6.1.2021 Další z těch hodně ambiciózních a diskutovaných, které se musely adaptovat, je firma Daytrip, jež zprostředkovává cestovatelům jízdy s lokálními řidiči a s výkladem. Získají tak autentičtější zážitek, než kdyby se přemísťovali hromadnou dopravou nebo taxíkem.

A podobně jako v případě služby Davinci TS, která vznikla coby obdoba Booking.com pro cestovní kanceláře, i Daytrip získává novou investici na další rozvoj od předního českého fondu Pale Fire Capital. Trio investorů Jan Barta, Dušan Šenkypl a David Holý posílá do původem české firmy střední stovky tisíc eur. "Daytrip vnímáme jako vynikající produkt s globální ambicí a silným týmem. A bez ohledu na to, že při současné pandemii s celým travel sektorem velmi trpí, chceme podpořit jeho další růst a věříme v jeho ještě vyšší relevanci ve světě se zvládnutým covidem-19," uvedl k transakci partner Pale Fire Capital David Holý.

Pale Fire Capital je v posledních měsících na startupové scéně hodně aktivní - peníze vložila do firem LitFin nebo do Mobilního rozhlasu. Skupina investuje výhradně svoje peníze, které její zakladatelé získali mimo jiné prodejem portálu ePojištění.cz do rukou nadnárodní skupiny Bauer Media za tři miliardy korun. Kromě Daytrip nebo Davinci TS mají Barta a spol. podíly také v on-line vyhledávači nábytku Favi.cz, v aukčním portálu Aukro nebo v síti saunovacích center Saunia.

Společnost Daytrip působí ve více než sedmi tisících městech, jezdí pro ni bezmála tři tisíce řidičů a uvádí, že v roce 2019 zprostředkovala jízdy za 400 milionů korun. Její ústředí je ve Velké Británii. Už v minulosti do společnosti, která vznikla v roce 2015, investovaly fondy J&T Ventures, Nation1 a Select Ventures.

https://byznys.ihned.cz/c1-66864620-investori-kolem-jana-barty-veri-cestovani-penize-poslali-do-start-upu-daytrip-ten-laka-na-jizdy-s-mistnimi-ridici

4.1.2021 ž týdny se o tom spekuluje, teď se to konečně potvrdilo. Do tuzemského on-line obchodu s potravinami Rohlík.cz, který vede podnikatel Tomáš Čupr, vstupuje silný zahraniční investor, francouzský fond rizikového kapitálu Partech Partners. Vyplývá to z oznámení Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Ten na Silvestra na svém webu vydal zprávu, že projednává chystané "spojení soutěžitelů Partech Partners a Tomáše Čupra".

"Společnost Partech má získat možnost vykonávat spolu s panem Čuprem společnou kontrolu nad společností Velká pecka (provozovatel Rohlíku, pozn. red.)," uvádí antimonopolní úřad. ÚOHS se ve svém oznámení odvolává na část zákona o ochraně hospodářské soutěže, která se věnuje případu, kdy investor získá podíl v dané firmě. V překladu to tedy znamená, že Francouzi by měli část Rohlíku ovládnout. HN s dotazy na transakci oslovily Rohlík.cz. Společnost se ale k věci ještě nevyjádřila. Zatím tak není jasné, jaká část obchodu se prodala a kolik za ni Partech zaplatil. Loni v dubnu Čupr řekl, že na prodej bude menšinový podíl. Přibereme do firmy parťáka s hlubokými kapsami, abychom mohli běžet a nemuseli se moc zastavovat ani ohlížet. Potřebujeme nasbírat kapitál, jde o 100 až 150 milionů eur," uvedl podnikatel, který v on-line supermarketu vlastní 75 procent. Na podzim pak Čupr HN upřesnil, že jeho firma hodlá získat kolem 100 milionů eur (2,6 miliardy korun).

Jaká je finální částka, ale není jasné. "Nezlobte se, vše uvedeme v pravý čas," odpověděl HN nyní Tomáš Čupr. Celková valuace společnosti by se podle starších informací mohla pohybovat na úrovni 400 milionů eur, ani toto číslo ale nechtěl Čupr komentovat. V magazínu pak v prosinci naznačil, že ocenění firmy se může po vstupu investora pohybovat kolem 750 milionů dolarů (bezmála 16 miliard korun). "Šli jsme k investorům pro peníze, a pokud vše dopadne, jak má, tak se vracíme jako skoro "třičtvrtějednorožec", řekl tehdy (jednorožec je označení pro startupy, které dosáhnou hodnoty miliardy dolarů a výše − pozn. red.).

Rohlík je jedním z vítězů koronakrize. Kvůli omezení pohybu lidé méně chodí do supermarketů a potraviny více nakupují přes internet. Už na jaře proto e-shop odhadoval, že za celý rok 2020 dosáhne obratu kolem osmi miliard korun a jeho hrubý zisk bude na úrovni 150 milionů. Předloni přitom Rohlík.cz utržil "jen" 4,2 miliardy korun a jeho hrubý zisk činil 115 milionů.

https://byznys.ihned.cz/c1-66864090-cupruv-rohlik-cz-ziskal-silneho-investora-francouzsky-fond-do-nej-nejspis-nalije-miliardy-korun

30.12.2020 Zatímco řadu oborů uvrhla koronavirová pandemie do hluboké krize, pro digitální ekonomiku šlo naopak o vítr do plachet. "Všichni jsme prošli masivním proškolením na nástroje vzdálené spolupráce. Nebýt této unikátní situace, tak bychom se sice také všichni proškolili, ale trvalo by to roky," říká Pavel Mucha, zakládající partner fondu rizikového kapitálu Enern, který investuje do začínajících firem jako je Supernova nebo Topíte a má za sebou úspěšné investice do firem jako je Slevomat, Twisto, nebo Rohlík.cz. V rozhovoru v rámci série PFI Talks, která vznikla ve spolupráci platformy Prague Finance Institute při CERGE-EI a deníku E15, hovoří Mucha také o svých vlastních zkušenostech s výukou na Harvardské univerzitě během první vlny pandemických restrikcí.

Časový horizont, se kterým Enern při investici do startupů pracuje, je zpravidla desetiletý. "Když máte firmu, která je úspěšná a roste, snažíte se s ní být co nejdéle, protože je to to nejlepší, co můžete udělat pro svoje investory. Na druhou stranu v průběhu jejího života, jak se uskutečňují jednotlivá investiční kola pro další rozvoj, vznikají přirozené příležitosti, jak postupně po částech svou pozici odprodávat. Máme zkušenosti i s tím, že některé zakladatele provázíme od začátku až do konce jejich působení ve firmě a reálně jim pomůžeme i odřídit prodej firmy," říká Mucha. Jako příklad uvádí platformu Dáme Jídlo založenou podnikatelem Tomášem Čuprem, v níž Enern před lety vlastnil podíl. 

Investoři, kteří do venturekapitálových fondů jako je Enern přinášejí prostředky, se podle Muchy dělí na dvě hlavní skupiny - institucionální, kteří se investování do fondů věnují profesionálně, a dále příslušníci generace úspěšných českých průmyslových či digitálních podnikatelů, kteří mají k podpoře podnikatelství osobní vztah. "Pokud chce někdo investovat do venturekapitálového fondu, měl by vnitřně cítit, že je připravený svůj kapitál nechat pracovat až deset let. Může se stát, že několik let neuvidíte žádné peníze, které by se vám vracely. Když do firem vstupujeme, jsou jejich zakladatelé na začátku a často trvá pět až sedm let, než se kapitál začne zhodnocovat," popisuje Mucha a dodává, že do fondů rizikového kapitálu je podle něj rozumné investovat zhruba tři až sedm procent majetku.

Pavel Mucha (46)

Po studiích na pražské Vysoké škole ekonomické se v roce 1999 vrhl do světa technologií a průkopnických projektů. Do roku 2001 působil ve společnosti Aliatel, která jako jedna z prvních v Česku konkurovala státnímu telekomunikačnímu monopolu. Následně přešel do poradenské společnosti McKinsey a od roku 2007 vedl tři roky internetový portál Centrum. Ve fondu Enern působí od jeho založení v roce 2010. Ve volném čase se kromě dálkového studia na Harvardské univerzitě, konkrétně na John F. Kennedy School of Government, začal učit hře na piano.

https://www.e15.cz/byznys/startupy/covid-vypadal-jako-cerna-labut-pro-nektere-jde-ale-o-velkou-rybu-rika-partner-enernu-mucha-1376605<em> 

26.12.2020 Čínský podnikatel Jack Ma patří mezi nejbohatší muže v zemi. Celkové jmění zakladatele gigantu Alibaba se pohybuje v řádu desítek miliard dolarů. Úspěšný byznysmen je pověstný sebevědomým vystupováním a odvážnou rétorikou. Na říjnovém summitu ovšem zašel daleko za hranu, kterou je komunistická Čína schopná tolerovat. A následoval tak strmý pád.

V říjnu se v Šanghaji konala technologická konference, na které Ma přítomným řekl, že se před svým projevem cítil nervózní a váhal, zdali má vůbec předstoupit, píše server Bloomberg.com. Nakonec ale přeci jen vystoupil - s dvacetiminutovou přednáškou o tom, jak komunistická vláda svými regulacemi podrývá rozvoj inovací v Číně.

Již v září zahájila Čína koordinovaný regulační zákrok, který zastavil veřejnou nabídku společnosti Ant a společně s dalšími přísnými antimonopolními kroky způsobil zhruba sedmnáctiprocentní tržní propad podnikatelovy firmy Alibaba. V prosinci pak regulační orgány zahájily antimonopolní šetření Alibaby. Na Štědrý den čínská státní správa zveřejnila, že probíhá vyšetřování z důvodu podezření na monopolní praktiky

Jack Ma, bývalý učitel, kterému se podařilo vybudovat jednu z největších asijských digitálních korporací, ztělesňuje generaci self-made podnikatelů, kterým se podařilo prosadit navzdory komunistickému režimu. O to výraznější je to ale pád. Ma dlouho budoval svou image rebela boujícího se systémem. Nejprve se prosadil jako génius online obchodu se svou první společností Alibaba, ale je to jeho druhý výtvor, který zapříčinil strmý pád.

V době, kdy v Číně nebyly schváleny platební brány zahraničních společností přišel s Alipay - všudypřítomnou službou, kterou online zaplatíte téměř vše. Od půjčky až po dovážku jídla. A Alipay měla úspěch. O třetinu zvýšila úspěšnost online nákupů na 90 % a upevnila tak dominanci společnosti Ant v digitálních platbách. Určité příměří však skončilo v září tohoto roku. Společnost Ant se chystala vstoupit na burzu a odhadovaná hodnota byla vyčíslena na závratných 315 miliard dolarů (více než 6,5 bilionu korun). Regulační úřady ovšem tvrdě zasáhly a zamezili podniku ve vstupu na burzu. "Není novinkou, že strana reguluje vše, včetně soukromých podniků a zejména soukromých finančních podniků, protože to bylo ... výslovně uvedeno v čínské ústavě," říká pro server Bloomberg Zhiwu Chen, profesor financí a ředitel Asia Global Institute na Hongkongské univerzitě. "Ale mnoho soukromých podnikatelů to nebralo vážně. Krok proti společnosti Ant tak byl pro spoustu lidí prozřením

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/strmy-pad-uspesneho-podnikatele-cine-dosla-trpelivost-se-zakladatelem-alibaby-jackem-ma.A201225_152854_ln_zahranici_lihem

https://www.theguardian.com/business/2020/dec/24/china-targets-alibaba-with-anti-monopoly-investigation

13.12.2020 Razantní vstup společností Airbnb a DoorDash na burzu oživuje vzpomínky na dot-com horečku z konce 90. let. Airbnb koncem týdne zabodovalo, cena jeho akcií se hned po uvedení na burzu Nasdaq více než zdvojnásobila a hodnota firmy do večera dosáhla 86 miliard dolarů. Zájem připomíná právě dobu, kdy investoři nakupovali akcie nováčků spojených s internetem, kteří měli v názvu firmy příponu .com.

Teď jsou středem pozornosti cenné papíry technologických firem, především internetových obchodů, tvůrců softwaru, provozovatelů aplikací pro spotřebitele či těch, kdo analyzují velké objemy dat. "Je to bláznivá sezona. To, že investoři kupují akcie skvělé firmy, ještě neznamená, že je skvělá cena, kterou za ně platí,"

  • ocenění některých nových emisí na burze hraničí s máni
  • Příkladem nakupování módních akcií bez ohledu na cenu je právě ubytovací platforma Airbnb.
  • Dvanáct let existující firmu tak investoři ocenili téměř na 86 miliard dolarů, v přepočtu 1,9 bilionu korun. Pro srovnání, tržní hodnota dvou velkých hotelových řetězců Marriott a Hilton činí dohromady 72 miliard (1,56 bilionu korun).
  • Akcie jednoho z hlavních konkurentů, firmy Booking, se ve čtvrtek obchodovaly na osminásobku tržeb odhadovaných na příští rok. U Airbnb se jedná o 17násobek
  • Tak velký rozdíl mezi násobky, které jsou jedním z hlavních ukazatelů sledovaných investory, podle něj nedává smysl a naznačuje, že je Airbnb předražené. Na vrcholem dot-com horečky v roce 2000 se akcie internetových obchodů obchodovaly za devítinásobek tržeb.
  • Velký zájem investorů vzbudily minulý týden i akcie největší americké dovážkové služby DoorDash. Během středečního premiérového dne na newyorské burze vyletěl kurz nahoru o 86 %. Sedm let existující společnost, která v letošním druhém největším IPO prodala akcie za 3,4 miliardy dolarů (74 miliard korun), má nyní hodnotu okolo 60 miliard dolarů (1,3 miliardy korun). Letos firmě díky pandemii prudce rostly tržby, jak lidé více jedli doma, přesto v prvních devíti měsících roku prodělala 149 milionů dolarů. "Je možné, že nebude nikdy zisková," varoval dokonce klienty David Trainer, ředitel analytické firmy New Constructs.
  • https://archiv.ihned.cz/c1-66857700-manie-na-trzich-akcie-technologickych-novacku-tahnou<br>

10.12.2020 Bláznivý valuační kolotoč se očividně znovu roztáčí a to, co ještě včera vypadalo jako relativně rozumně naceněný primární úpis, dnes asi poletí do valuačních výšin. Airbnb se v době psaní textu pořád nezačalo obchodovat, jelikož si nadále hledá svou startovní cenu. Ta pořád roste a dle všeho se bude nakonec upisovat možná až za 150 USD za akcii, místo původních 68 USD. Cena akcií Airbnb tedy vyrostla již o 120 %, a to se s nimi ještě ani nezačalo obchodovat na hlavním trhu. Tržní kapitalizace společnosti by se tím dostala nad 100 mld. USD a původní pochopitelný valuační násobek P/S (cena akcie k tržbám na akcii) 10x by vyskočil na 22x. Opíráme se v tomto případě o tržby z roku 2019, ne o tržby z koronou zbitého roku 2020. Na druhou stranu, letošek nám ukázal, že trh zvládá rozhodně i mnohem větší excesy - Snowflake se momentálně obchoduje s násobkem P/S nějakých 216x. V porovnání s tím je Airbnb i při takovéto ceně skoro konzervativní investicí

Za 12 let své existence se služba Airbnb rozšířila do stovek amerických měst a přetvořila je v centra prázdninových pronájmů. Na rostoucí popularitu platformy ale po celé zemi reagují lokální iniciativy, jejichž cílem je zajistit, aby obce měly v oblasti krátkodobých pronájmů poslední slovo. Společnost Airbnb potenciální investory však varovala, že největší problém pro něj v USA i na celém světě představuje nevole místních lidí společně s nevýhodnými lokálními zákony. Boje o Airbnb propukají v jednom městě za druhým. V případě, že místní úřady hromadně krátkodobé pronájmy omezí, může to pro společnost znamenat zvýšení nákladů a pomalejší růst, než jaký předpokládala.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4562737/summary-blaznivy-valuacni-kolotoc-airbnb-zrychluje-problemy-se-sousedy-investory-netrapi.html<br>

9.12.2020 Česká internetová scéna si na sklonku roku připisuje významný obchod. Brněnský nástroj Webnode, umožňující snadné vytváření webových stránek, kupuje belgický webhostingový velikán team.blue.

Detaily transakce strany nezveřejnily, ale podle informací Forbesu jde o obchod v řádech jednotek miliard korun. Dosavadním majoritním vlastníkem byl zakladatel firmy Vít Vrba, deset procent držel Reflex Capital miliardáře Ondřeje Fryce.

Webnode byl od svého začátku v roce 2008 soustavně v černých číslech. "Poslední dobou mi přijde, že startup musí být synonymem pro bezednou díru na finance, že kdo nepálí peníze, jako by nebyl. Webnode je však krásným příkladem toho, že to jde i jinak," komentuje úspěšný počin Ondřej Fryc. 

https://forbes.cz/nenapadny-exit-z-brna-startup-webnode-kupuji-za-jednotky-miliard-korun-belgicane/<br>

8.12.2020 Když letos na jaře zasáhla svět pandemie nemoci covid-19, vypadalo to s ubytovací platformou Airbnb špatně. Lidé kvůli omezením i ze strachu z šíření nákazy přestali cestovat, příjmy americké firmy se prudce propadly a ztráty narostly. Vedení zareagovalo okamžitými mimořádnými opatřeními a změnou své strategie a již ve třetím čtvrtletí se společnost dostala do zisku. Experti mluví o tom, že Airbnb krize ve výsledku prospěla.

Tento týden Airbnb obrat završí uvedením svých akcií na trh Nasdaq. Investorům chce v primární veřejné nabídce (zkráceně IPO) prodat cenné papíry nejméně za 2,5 miliardy dolarů při tržním ocenění přibližně 35 miliard dolarů (přes 760 miliard korun). Přitom v předchozích, jinak úspěšných, letech se hodnota firmy vyšplhala nejvýše na 31 miliard (680 miliard korun).

Půjde tak o jedno z největších IPO v USA v tomto roce. Rekord zatím drží softwarová firma Snowflake, která v září prodala na newyorské burze akcie za více než tři miliardy dolarů. Poprvé se má s akciemi obchodovat ve čtvrtek.

Kromě Airbnb plánují většinou ještě do Vánoc stihnout IPO i další ostře sledovaní američtí jednorožci, tedy firmy s hodnotou převyšující jednu miliardu dolarů. Jde zejména o dovážkovou službu DoorDash, videoherní platformu Roblox, fintech firmu Affirm a e-commerce společnost ContextLogic, což je provozovatel i v Česku populárního internetového tržiště Wish.

Zmíněné společnosti jdou ve stopách dalších firem z oblasti informačních technologií a internetového obchodu, které letos uskutečnily IPO. Kromě zmíněné Snowflake to byly například analytická firma Palantir, vývojáři Unity Software či pojišťovací aplikace Lemonade.

Jednorožci a jejich současní akcionáři využívají k prodeji akcií silného zájmu investorů o rychle rostoucí, i když často zatím ztrátové firmy z těchto odvětví a rovněž toho, že hodnoty burzovních indexů jsou na historických rekordech.

Krize prospěla také start-upu DoorDash, který je největším hráčem na americkém trhu s rozvážkou jídla. Za první tři měsíce utržil 1,92 miliardy dolarů (42 miliard korun), třikrát více než ve stejném období loni. Ve druhém čtvrtletí se dokonce společnost, mezi jejíž akcionáře patří i Vision Fund japonské Softbank, poprvé ve své historii dostala do mírného zisku.

https://archiv.ihned.cz/c1-66854100-airbnb-prezilo-svou-klinickou-smrt-a-jde-si-na-burzu-pro-miliardy-dolaru-nasleduji-ho-i-dalsi-jednorozci

2.12.2020 Český start-up ShipMonk říká, že globální investor Summit Partners koupil minoritní podíl ve společnosti za 290 mil. USD (Reuters)

ShipMonk demonstruje sílu růstového způsobu uvažování. Jan našel významnou mezeru na trhu a společně s týmem ShipMonk dokázal škálovat byznys promyšleným, efektivním způsobem a vyřešit počáteční byznysovou potřebu. Jeho výsledky jsou tak opravdu působivé," řekl k nákupu Dean. "ShipMonk pomáhá e-commerce značkám všech velikostí, včetně těch nejmenších, konkurovat mnohem větším, zavedeným hráčům a splňovat požadavky dnešních spotřebitelů," dodal.

Firma, založená v roce 2014 Janem Bednářem, je v současnosti jedním z nejrychleji rostoucích start-upů. V roce 2020 generuje tržby vyšší než 140 milionů dolarů, jde tedy o více než stoprocentní meziroční růst. Obrat v roce 2019 činil 67 milionů dolarů (zhruba 1,5 miliardy korun). Tento vývoj je podpořen zvyšováním on-line prodejů. V současnosti obsluhuje přes tisíc e-shopů, včetně BrüMate, Liquid IV, Cuts Clothing, FEAT či CatLadyBox.

https://byznys.ihned.cz/c1-66852940-americky-sen-jana-bednare-pokracuje-fond-summit-partners-kupuje-za-6-3-miliardy-korun-mensinovy-podil-v-jeho-firme-shipmonk

1.12.2020 Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, plánuje v rámci primární nabídky prodat akcie až za 2,6 miliardy USD (57 miliard Kč), což by celou společnost ohodnotilo na 34,8 miliardy USD. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení firmy pro regulační úřady. Vstoupit na burzu chce 10. prosince a její burzovní debut je jednou z největších a nejočekávanějších primárních nabídek v USA v letošním roce.

Airbnb plánuje kotaci na trhu Nasdaq pod symbolem ABNB. O vstupu firmy na burzu v letošním roce se mluvilo dlouho, zbrzdila ho však koronavirová krize, kvůli které se podnikání firmy prudce propadlo. Ve třetím čtvrtletí se však již firmě podařilo dostat do zisku, který činil 219 milionů USD. Za devět měsíců letošního roku však firma vykázala ztrátu 697 milionů USD, uvedla agentura DPA.

Airbnb je považována za jednu z největších soukromých firem v USA. Podnik sídlí v San Francisku a své služby začal oficiálně nabízet 11. srpna 2008 pod názvem AirBed &amp; Breakfast (nafukovací matrace &amp; snídaně), který pak zkrátila na Airbnb. Nyní firma nabízí ubytování ve 13 tisících městech ve více než 180 zemích.

Zakladatelé společnosti Brian Chesky, Joe Gebbia a Nathan Blecharczyk plánují prodat při nabídce dohromady akcie za téměř 100 milionů USD. Mezi investory Airbnb patří mimo jiné herec Ashton Kutcher, investiční firmy General Atlantic, TPG, Hillhouse Capital či Vanquard Group a Fidelity Investments.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/hodnota-airbnb-by-mohla-byt-az-35-miliard-dolaru-firma-chce-jeste-v-prosinci-vstoupit-na-burzu.A201201_155314_firmy-trhy_lihla

24.11.2020 Ruský internetový obchod Ozon Holdings získá z IPO v USA skoro 1 mld. USD, když ocenil 33 milionů akcií na 30 USD/kus, tedy nad indikovaným rozpětím. S akciemi by se na burze Nasdaq a v Moskvě mělo začít obchodovat ještě dnes (Bloomberg) 

23.11.2020 Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft. Hodnota kontraktu dosahuje až 810 milionů dolarů (17,9 miliardy Kč) a firmy opravňuje nabízet služby více než čtyřem milionům zaměstnanců vládních institucí a jejich dodavatelům po celých Spojených státech (ČTK)

23.11.2020 Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují zkráceně SPAC. To je téměř dvojnásobek počtu primárních veřejných nabídek (IPO) těchto firem za celý loňský rok a pětinásobek ve srovnání s rokem 2015. Upozornil na to zpravodajský server CNBC, který se odvolává na údaje společnosti Refinitiv. SPAC většinou zakládají podnikatelé, manažeři hedgeových fondů či sportovní manažeři. Tyto firmy se stávají stále oblíbenějším způsobem pro vstup na akciový trh pro podniky, které se chtějí vyhnout zdlouhavému procesu primární nabídky akcií.

SPAC jsou firmy bez reálné činnosti a vytvořené pouze za účelem získání kapitálu prostřednictvím nabídky akcií. Takto získané peníze, případně v kombinaci s úvěrem, použijí k nákupu jiné firmy. Koupené firmy tak prostřednictvím akvizice automaticky vstoupí na burzu. Investoři, kteří nakupují akcie SPAC, zpravidla předem nevědí, jakou firmu budou přes SPAC nakonec vlastnit.
V případě, že se manažerům této speciální firmy nepodaří najít cíl k převzetí do určitého termínu, což bývají obvykle dva roky, je SPAC zlikvidována a investoři získají zpět své peníze.
Protože firmy označované jako SPAC nemají žádné předchozí aktivity ani finanční záznamy, ke kterým by byl přístup, zájem o ně se obvykle odvíjí od pověsti jejich manažerských týmů. Ty obvykle vedou renomované osobnosti. Jedním z nich je Bill Ackman, jehož firma Pershing Square Tontine Holdings získala letos v červenci až čtyři miliardy USD (88,3 miliardy Kč), což z ní dělá zatím největší SPAC.
SPAC existovaly už v 90. letech, ale obvykle znamenaly jen poslední možností pro menší firmy, které se chtěly stát veřejně obchodovanými. Pandemie ale přiměla některé podniky, aby zvážily rychlejší způsob získání peněz a vstupu na burzu.
Refinitiv uvádí, že SPAC získaly za deset měsíců letošního roku ze svých nabídek akcií celkem 56 miliard USD (1,2 bilionu Kč). To je téměř dvanáctinásobek částky získané ve stejném období roku 2015. Podle analytiků ale zatím není jasné, zda se tento nárůst podaří udržet i po pandemii.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4549031/na-burzu-vstoupilo-rekordne-firem-specializovanych-na-akvizice-spac.html<br>

23.11.2020 Go big or gome home. Těžko si mohli akcionáři ubytovacího gigantu Airbnb vybrat náročnější rok pro pro úpis akcií než letošek. Klinická smrt turistického segmentu v pandemickém roce srazila příjmy Airbnb meziročně o třetinu, firma musela propustit čtvrtinu zaměstnanců a za letošek zatím vykázala ztrátu téměř 700 milionů dolarů.

Přes to všechno se ale hegemon trhu se zprostředkováním ubytování v soukromí rozhodl necouvnout z plánovaného IPO a na burzu by měl vstoupit v průběhu prosince.

Navzdory složitému roku 2020 je Airbnb stále jedním z nejočekávanějších IPO roku 2020. Zatím není jasné, s jakou cenovkou Airbnb veřejné obchodování svých cenných papírů otevře, hovoří se o ceně okolo hranice 30 dolarů. Nedávný stock split, kdy investoři za každou akcii dostali dvě nové, usadil hodnotu jedné akcie na 34,88 dolaru. Dubnové nouzové investiční kolo, kdy si Airbnb řeklo o dvě miliardy na boj s následky covidové pandemie, celou společnost ocenilo na pouhých 18 miliard dolarů. Aktuálně se ovšem podle analytiků valuace pohybuje okolo 30 miliard dolarů.

https://forbes.cz/miliarda-sem-miliarda-tam-airbnb-poprve-ukazalo-kdo-vydela-majlant-na-vstupu-na-burzu/

18.11.2020 Nejprve 280 milionů dolarů, pak 200 milionů a do třetice 460 milionů dolarů. Burzovní aplikace Robinhood letos nabrala ve třech investičních kolech bezmála miliardu dolarů od slavných fondů jako Sequioa Capital nebo Andreessen Horowitz. Její tržní hodnota vyskočila o 100 procent až na hranici 12 miliard dolarů a ze služby, která ohromila americké mileniály a masově je přivedla ke spekulacím s cennými papíry, se rázem stal jeden z nejsledovanějších start-upů světa. Hodně tomu napomohlo i to, že firma založená mladými inženýry Vladem Tenevem a Baiju Bhattem narušila zaběhané pořádky na Wall Street, když nabídla obchodování s akciemi na pár kliků a v podstatě zadarmo. Teď Robinhood míří na Wall Street znovu - firma plánuje příští rok vstoupit na burzu a už kvůli tomu začala hledat banku, která jí s úpisem pomůže.

Robinhood má přes 13 milionů uživatelů a povedlo se mu k investicím přitáhnout zájem mladých lidí. To je něco, co budou chtít tradiční finanční hráči zopakovat. "Jenže jít proti Robinhoodu bude hodně těžké, mají náskok," zhodnotil vyhlídky analytik Larry Tabb z výzkumné divize agentury Bloomberg, která se zprávou, že Robinhood chystá IPO (tedy primární emisi akcií) přišla. V Evropě, kde zatím Robinhood nepůsobí, protože svůj dříve zvažovaný vstup do Británie odložil, už mu ale lokální konkurence vyrostla: obchodování s akciemi přes mobilní aplikaci nabízí třeba internetová banka Revolut nebo německý start-up Trade Republic.

https://byznys.ihned.cz/c1-66845940-robinhood-idol-akcionarskeho-lidu-miri-na-burzu-stejne-jako-miliardovy-uipath-kteremu-k-rustu-pomohli-cesi

4.11.2020 Měla to být událost, která ukáže, že pro kapitál si už nemusí velké čínské firmy chodit na burzy ve Spojených státech. Místo toho to vypadá na blamáž. Šanghajská burza cenných papírů v úterý oznámila, že z regulatorních důvodů dočasně odkládá plánované zahájení obchodování s akciemi velké fintech skupiny Ant Group.

První obchody se měly v čínské metropoli a také v Hongkongu uskutečnit ve čtvrtek.

Nejistý je tak další osud primární veřejné nabídky (IPO), v rámci které investoři v předchozích týdnech upsali akcie firmy v objemu 37 miliard amerických dolarů. Ant Group tak byla oceněna na více než 300 miliard dolarů. Mělo jít o největší IPO v historii světových akciových trhů. Rekordmanem byl dosud saúdskoarabský ropný koncern Aramco, který loni v prosinci prodal investorům akcie za 29 miliard dolarů. 

Podle dosud známých informací jde o to, že Ant Group jako společnost, která nabízí finanční služby (včetně poskytování spotřebitelských půjček), bude muset kvůli obavám z dopadů jejího podnikání na finanční stabilitu celého trhu dodržovat stejná pravidla jako jiné finanční instituce, tedy banky či pojišťovny. To mimo jiné znamená vyšší požadavky na vlastní kapitál a ve výsledku značně negativní dopad na ziskovost celé skupiny.  

Základem byznysu skupiny Ant Group je platforma Alipay, která měla v první polovině roku v průměru 711 milionů aktivních klientů. Kromě plateb aplikace nabízí lidem řadu finančních služeb. Uživatelé mohou uzavírat pojistky, platit účty, brát si půjčky a investovat. I proto experti označují Ant Group za finanční supermarket. Aplikace a její ekosystém jsou důležité i pro desítky milionů firem, které prodávají on-line své výrobky a služby. Mimo to mohou přes platformu platit své zaměstnance.

https://byznys.ihned.cz/c1-66838870-sanghajske-a-hongkongske-burzy-necekane-zrusily-verejnou-nabidku-ant-group-ta-mela-byt-nejvetsi-na-svete<br>

17.10.2020 V červnu se Mark Russell dostal do jednoho z nejprestižnějších klubů na světě: ve svých sedmapadesáti se stal dolarovým miliardářem. Coby generálnímu řediteli a akcionáři ambiciózní automobilky Nikola, jejíž cenné papíry vyletěly na začátku léta strmě vzhůru, mu magazín Forbes spočítal jmění na 1,3 miliardy dolarů. Pobyt mezi finanční honorací ovšem trval jen pár týdnů, už v červenci hodnota Russellova podílu klesla pod miliardu a nyní? Sotva 400 milionů dolarů.

https://byznys.ihned.cz/c1-66831440-nabourana-nikola-uklidnuje-prezijeme-i-bez-partneru-jako-gm-wall-street-odpovida-vyprodejem-akcii

8.10.2020 Na FTAlphaville se domnívají, že až se budou historici zaměřující se na vývoj na finančních trzích dívat zpět na letošní rok, do popředí bude vyvstávat zejména březnový propad trhu, negativní ceny ropy a "Spac mánie". Tedy letos populární vstup na akciový trh přes speciálně založenou a již obchodovanou firmu. K tomu FTAlphaville dodává, že letos také došlo k růstu jevu zvanému TAM. Jde o takzvaný "total addressable market", volně přeloženo jako potenciální budoucí trh. Jím se totiž ohání řada nových obchodovaných firem. Je to téma, kterému se tu občas věnuju a asi nejde ani zdaleka o jev, který by nabral na významu letos. Konec konců, svým způsobem stál už za internetovou bublinou.

FTAlphaville považuje za typický příklad pochybné práce s TAM Uber, který v roce 2019 vstupoval na burzu s tím, že ve 175 zemích na něj čeká celkový potenciální trh "osobní mobility" ve výši 5,7 bilionu dolarů. Virgin Galactic zase hovořila o tom, že komerční lety do vesmíru jsou trhem s potenciálem 1,5 bilionu dolarů. Společnost Sentieo zase prý spočítala, že v září letošního roku použil výraz TAM rekordní počet firem chystajících se na trh. 

2.10.2020 Uber Technologies uvedl, že newyorská soukromá kapitálová společnost Greenbriar Equity Group investuje 500 mil. USD do Uber Freight, čímž tuto divizi ocení na 3,3 mld. USD (Reuters) 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4514780/bilion-dolaru-sem-bilion-tam.html

28.9.2020 Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber smí dalších 18 měsíců nabízet své služby v Londýně. Britský soud dnes vyhověl jeho odvolání proti odmítnutí prodloužení licence. Úřad zodpovědný za londýnský dopravní systém (TfL) odňal Uberu licenci v listopadu 2019 s odůvodněním, že ohrožuje bezpečnost zákazníků (ČTK) 

16.9.2020 Primární nabídka akcií společnosti Snowflake se stala největší letošní nabídkou ve Spojených státech a vůbec největší nabídkou softwarové firmy. Společnost z primární nabídky získala 3,36 miliardy USD (75,8 miliardy Kč), když cenu jedné akcie stanovila na 120 USD. Tržní hodnota firmy poskytující cloudová úložiště dat činí 33 miliard USD, uvedl zpravodajský server CNN. Po zahájení obchodování se cena akcií více než zdvojnásobila.

Firma Snowflake byla založena v roce 2012 a pomáhá společnostem analyzovat a sdílet data v cloudu, tedy na vzdálených serverech dostupných přes internet. Patří mezi několik tzv. startupových jednorožců, tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu miliardu USD, které se chystají vstoupit na burzu do konce letošního roku. Dalšími jsou třeba Airbnb, Palantir a DoorDash.  Snowflake také nedávno oznámila, že podíly ve firmě koupí společnosti Salesforce a Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta.

Pro Buffetta je to spíše výjimečná investice ve světě technologických startupů. Jeho firma Berkshire má tendenci investovat do zralejších společností, jako Apple. Loni také vsadila na Amazon. Snowflake není pro Berkshire typickou sázkou rovněž proto, že zatím není zisková, i když její tržby rapidně rostou.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4495952/nabidka-akcii-snowflake-je-rekordni-nabidkou-softwarove-firmy.html 

8.8.2020 Singapurská společnost Sea zaznamenala za poslední rok a půl strmý růst. Její akcie za 18 měsíců vyrostly o 880 procent. Přitom je firma již třetím rokem ztrátová. Skeptici hovoří o bublině. Singapurská firma, která vytvořila platformu na hraní počítačových her spojené s online obchodem i s poskytováním finančních služeb, zvýšila za 18 měsíců svoji cenu o neuvěřitelných 880 procent. Jde o největší nárůst v tomto období mezi společnostmi s tržním ohodnocením nad jednu miliardu dolarů, všímá si agentura Bloomberg.

Přitom dle své výroční zprávy společnost prodělává. "Máme historii čistých ztrát a v budoucnosti možná nedosáhneme ziskovosti," stojí ve zprávě mezi riziky. V letech 2017, 2018 a 2019 evidovala společnost ztrátu 561 milionů dolarů, 961 milionů dolarů a 1,4 miliardy dolarů. Podle zprávy mají většinu ztrát na svědomí výdaje spojené s marketingem. Sea je v současnosti největší společností v jihovýchodní Asii měřeno tržní hodnotou. S kapitalizací 65 miliard dolarů předehnala singapurskou banku DBS i indonéskou banku Central Asia. Nicméně z pohledu výnosů je Sea se svými 2,2 miliardy dolarů stále daleko za DBS Bank, která se pyšní 11 miliardami.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/krvacime-a-asi-se-to-nezlepsi-pise-firma-i-tak-jeji-akcie-rostou-do-nebe-114934#

20.7.2020 Společnost Ant Group bude údajně při nadcházejícím IPO usilovat o dosažení tržní valuace alespoň 200 mld. USD (Bloomberg) 

11.7.2020 Majetek generálního ředitele automobilky Tesla Elona Muska v pátek vzrostl o 6,1 miliardy dolarů poté, co akcie Tesly vystřelily o 11 procent. Na žebříčku nejbohatších lidí světa agentury Bloomberg mu tak patří sedmá příčka. Musk přeskočil i legendárního investora Warrena Buffetta a technologické titány Larryho Ellisona z Oraclu a Sergeje Brina z Googlu.

Naprostá většina Muskova jmění je přímo navázána na jeho dva největší byznysové projekty: Teslu a SpaceX. Devětačtyřicetiletý Musk vlastní asi pětinu akcií Tesly, jež tvoří podstatnou část jeho bohatství ve výši 70,5 miliardy dolarů.

Mike Novogratz z Galaxy Digital Holdings ovšem připomněl, že ohodnocení technologických společností roste do astronomických výšin, které nemají racionální opodstatnění. "Jde o klasickou spekulativní bublinu,
Více na https://www.e15.cz/tema/miliardari/elon-musk-stoupa-v-zebricku-miliardaru-je-bohatsi-nez-warren-buffett-1371438?

10.7.2020 Společnost Rivian, která vyvíjí plně elektrický pick-up a konkuruje tak firmám jako Tesla nebo Nicola, získala v nejnovějším investičním kole 2,5 mld. USD v nových finančních prostředcích (CNBC)

10.7.2020 V prvním pololetí 2020 se uskutečnilo ve světě 419 primárních úpisů akcií (IPO) za celkem 70 mld. USD, což byl meziroční pokles co do počtu uskutečněných transakcí (o 19 %) i jejich výnosů (o 8 %). Důvodem byla pandemie koronaviru, informovala poradenská firma EY (ČTK) 

8.7.2020 Od začátku minulého týdne do konce pondělního obchodování se tržní hodnota společnosti zvýšila na 254 miliard dolarů, tedy o 76 miliard. Jen za tento přírůstek by šlo koupit naráz hned tři tradiční automobilky − General Motors, Ford a Fiat Chrysler. Skeptici se na Teslu zaměřují prakticky od jejího vstupu na burzu v červnu 2010. Závěrečný kurz v první den obchodování byl 25,89 dolaru. Od roku 2010 vzrostl o více než pět tisíc procent. To i přesto, že Tesla až na jednotlivá čtvrtletí zatím nezaznamenala žádný celý rok v zisku. Například za rok 2019 firma prodělala 862 milionů dolarů. To by se však mohlo do budoucna změnit. Ostatně druhá polovina minulého roku a letošní první čtvrtletí skončily v mírném zisku.

  • 3.6.2019 178,97 USD za akcii, 19.2.2020 917,42 za akcii
  • 18.3.2020 361,22 USD, 6.7.2020 1371,58 USD
  • 128 x více automobilů než Tesla v roce 2019 prodali automobilky VW, GM, Ford, Honda, Nissan, Hyundai, Fiat Chrysler a Renault (poměr je: 47 milionů x 367 tisíc), přesto má Tesla o cca 4 miliardy USD vyšší tržní hodnotu než zmíněné automobilky dohromady

https://archiv.ihned.cz/c1-66787860-stacil-tyden-a-tesla-je-no-1-jeji-akcie-leti-vzhuru

30.6.2020 Akcie spoločnosti Tesla (TSLA.US) dnes zaznamenali nárast o ďalších 6% a prvýkrát sa obchodujú nad hladinou 1070 dolárov po úniku e-mailov od generálneho riaditeľa Elona Muska zamestnancom s tým, že "v tomto kvartály môžu dosiahnuť zisk". To by mohlo byť rozhodujúce, pretože spoločnosť Tesla by mohla byť zahrnutá do indexu S & P500, ale jedna z podmienok sú 4 po sebe nasledujúce ziskové kvartály, pričom spoločnosť má už za sebou 3 ziskové kvartály. Tesla by mala tento týždeň oznámiť dodávky automobilov za druhý kvartál.

17.6.2020 Nic nevyrábí, ale má větší cenu než 85 % firem na burze. Generální ředitel Zoomu Eric Yuan očekává, že letošní tržby firmy budou 1,8 miliardy dolarů (42 miliard korun). To je dvojnásobek toho, co očekával v březnu. "Je to obrovská příležitost," uvedl Yuan.

Úspěch Zoomu se odrazil také na jeho akciích. Ty stouply o 250 %. Společnost má nyní hodnotu více než 67 miliard dolarů. To je víc než hodnota 417 dalších společností v akciovém indexu S&P 500, který zahrnuje akcie pěti set největších podniků obchodovaných na burze. Zoom má nyní podle investorů větší hodnotu než třeba společnost General Electric.

  • V nejsilnějších dnech Zoom využívalo více než 300 milionů lidí. Počet jeho uživatelů se tak v dubnu 30krát zvýšil a ztrojnásobil se také počet lidí, kteří si připlatili za prémiovou verzi. Firma dokonce sklízí větší úspěch než Facebook a Google, kterým v oblasti videokonferencí konkuruje. 

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nic-nevyrabi-ale-ma-vetsi-cenu-nez-85-procent-firem-na-burze-109649

11.6.2020 S tržní kapitalizací více než 190 miliard USD má Tesla stále ještě nějaký kus cesty před sebou, aby dosáhla na Toyotu s valuací odhadem 210 miliard USD, která zahrnuje i 14,3% podíl trezorových akcií, podle údajů sestavených společností Bloomberg. Pokud se Toyota bude držet na současné úrovni, stačí Tesle rally o dalších 11 %, aby ji sesadila na pomyslném trůnu. Tesla již od začátku června nabrala 23 %. Valuace Tesly nabývá úctyhodných hodnot i přes stejně udivující propast v rozsahu těchto dvou automobilek. Kalifornský výrobce elektromobilů vyrobil v prvním čtvrtletí jen 103 000 vozidel, což jsou pouhá 4 % z téměř 2,4 milionů vyrobených vozů společností Toyota. 

9.6.2020 Tržní hodnota firmy Nikola se v úterý vyšplhala na skoro 29 miliard dolarů, poté co se kurz během dvou dní zvýšil o 121 procent. Přitom pět let starý start-up nic nevyrábí, a nemá tak žádné tržby. Například tržní kapitalizace koncernu Fiat Chrysler, který loni utržil přes 120 miliard dolarů, se pohybuje jen okolo 14 miliard dolarů. Po úterý má navíc Nikola zhruba stejnou hodnotu jako tradiční americká automobilka Ford. S akciemi firmy Nikola se přitom začalo obchodovat na burze Nasdaq teprve minulý týden díky takzvané reverzní fúzi s firmou VectoIQ Acquisition, s jejímiž akciemi se již obchodovalo. Soukromé společnosti využívají taková převzetí k tomu, aby jim to pomohlo obejít zdlouhavý a složitý proces vstupu na burzu.

Nikola plánuje postavit závod ve Phoenixu a začít s výrobou nákladních aut v roce 2021. Očekává, že plné kapacity výroby 30.000 aut na vodíkový pohon ročně dosáhne do roku 2027, o rok později už by firma chtěla vyrábět 15.000 elektrických vozů.
Ačkoliv Nikola tvrdí, že má rezervace na 14.000 nákladních aut s vodíkovým pohonem, z jejichž prodeje by měla získat deset miliard USD, jsou tyto transakce daleko od dokončení. V dubnu firma potenciálním investorům řekla, že jedná s partnery o přeměně předběžných objednávek na závazné smlouvy se zálohou. 

https://archiv.ihned.cz/c1-66775290-nikola-i-tesla-hvezdami-burzy-novacek-na-trhu-jeste-neprodal-ani-auto-a-uz-je-hodnotnejsi-nez-ford

3.6.2020 Můžete mít inovativní myšlenky i dostatek talentu, ale ani ten nejlepší nápad se nezhmotní, když nemáte peníze. Vznikem Czech Business Angel Association se proto vytvořilo podhoubí pro spolupráci mezi investory a nově vznikajícími společnostmi. Založili ji čeští investoři a nese výraznou brněnskou stopu.

Prezidentem je Karel Obluk, bývalý technický ředitel AVG a nyní partner v investičním fondu Evolution Equity. Mezi šesti zakládajícími členy je i Jiří Hlavenka, který stál jako investor například u zrodu Kiwi.com a je jihomoravským krajským zastupitelem za Zelené a Piráty. Asociace jako taková sama neinvestuje, ale má takzvané andělské investování podporovat.

Zdroj: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/byznys-andele-investori-projekty-start-up-asociace.A200603_551144_brno-zpravy_krut?zdroj=patro_lidovky

3.6.2020 Český on-line obchod s potravinami Rohlík.cz chce do dvou let expandovat do Německa a Rakouska a mění kvůli tomu výrazně strukturu vedení. Impulzem pro firmu byla koronavirová krize, která podnikání v rozvozu potravin výrazně pomohla. Lidé kvůli karanténě začali více nakupovat po internetu, a to nejen potraviny. "To, co vidíme, je transformativní jev pro internetový obchod v celé Evropě," uvedl již dříve Tomáš Čupr, zakladatel a většinový majitel Rohlík.cz, který se nyní chce chopit šance a urychlit plány na expanzi do zahraničí.

https://byznys.ihned.cz/c1-66772380-rohlik-cz-bude-expandovat-do-nemecka-a-rakouska-cupr-opousti-vedeni-ceske-pobocky-a-povede-celou-skupinu

3.6.2020 WhatsApp a PayPal Holdings uvedly, že v rámci probíhajícího kola fundraisingu investovaly do indonéské firmy Gojek, provozovatele aplikací na platby, dodávky potravin a sdílené jízdy (Reuters) 

Stripe (bratři Patrick a John Collisonovi) je nejhodnotnějším americkým start-upem a má v zádech ty nejúspěšnější technologické investiční fondy světa, mimo jiné Andreessen Horowitz, General Catalyst nebo Sequoia Capital.  Výhodou je i širší portfolio služeb, například aplikace pro internetová tržiště, nebo fakt, že Stripe má licenci takzvaného acquirera, takže je napojený přímo na systémy firem Visa a Mastercard a nepotřebuje mezi nimi a sebou mít žádnou další instituci nebo banku. (květen 2020)

27.5.2020 Nejhodnotnější start-up ze Silicon Valley přichází do Česka. Stripe nabízí e-shopům jednoduchou platební bránu a výhledově to budou i kreditní karty

  • I tak to bude mít ale v Česku těžké, zdejší e-commerce trh je už hodně rozvinutý a pochází odsud služby jako GoPay, v níž nedávno koupil podíl francouzský obr Worldline, Twisto nebo MallPay.
  • český eshopový trh jeden z nejdynamičtějších a že ho čeká i nadále silný růst - letos by se měl zvýšit asi o 20 procent na 190 miliard korun
  • Klienty Stripe v zahraničí jsou velké technologické firmy jako Shopify, Google nebo Zoom, z Česka jeho platební systém využívají třeba úspěšné nadnárodní start-upy Productboard nebo Mews.
  • https://byznys.ihned.cz/c1-66768810-nejhodnotnejsi-start-up-ze-silicon-valley-prichazi-do-ceska-stripe-nabizi-e-shopum-jednoduchou-platebni-branu
zobrazit více..
Loading...