Projekt TOTAL CONTROL (totální kontrola)

Projekt TOTAL CONTROL (totální kontrola)

Projekt TOTAL CONTROL (digitální globální řízení, digitální diktátor) by se dal přirovnat ke stavebnici, která se skládá z 11 částí (konceptuálních procesů řízení, koncepty davo-elitářského a vládního řízení) skládačky, která do sebe zapadá jako puzzle, je o logicky provázaný komplexní systém, který není na první pohled hned viditelný. Projekt Total control (je varianta Technokracie pro západní populaci, východní model Technokracie se realizuje v Číně) je v podstatě reálné naplnění Technokracie, kontrolované společnost se sociálním bonusem v prostředí digitálních virtuálních států. Živnou půdou pro tento proces je nespokojenost obyvatel a ztráta důvěry ve stát a jeho instituce.

  • Podle některých zdrojů je Velký Reset, Great Reset (zatím jen oddělené fragmenty) v podstatě totéž, co Projekt TOTAL CONTROL (PTC).
  • Číslo 11 náleží znamení Vodnáře, symbolizuje také "nedokončené dílo" (zacyklení, nemůže pokračovat další vývoj), podobně jak nikdy nebyla dokončena Babylonská věž.
  • Nový světový řád bude realizován pomocí systému TOTAL CONTROL a můžeme očekávat střet modelu východního a západního konceptuálního řízení (Boj o světového lídra).
  • Co jsou Digitální koncentrační tábory?
  • Projekt TC usiluje o ovládnutí lidstva na globální úrovni, po rozkladu států, jde i o rozklad integrity lidské bytosti, záměrně opomíná duchovní složku člověka (po odklonu od Stvořitele a jeho zákonů dochází i k odklonu od lidství - člověk jako mnohoúrovňová bytost je degradována na jedničky a nuly), kterou nahrazuje umělým bypassem v digitálním prostředí (různými závislostmi a náhražkami, které vytváří "pseudovědomí, digitální vědomí").

Systém totální kontroly obyvatelstva (TOTAL CONTOL, nebo Kontrolovaná společnost se sociálním bonusem), stavebnice má jedenáct dílů (22 je symbol dvou zmijí - rok 2020, který byl rokem destrukce starého systému), číslo 11 je symbol nedokonalosti, nedokončené dílo, nedostavěná pyramida (pyramida s okem), práce se nikdy nesmí skončit (12 je komplet, tucet), protože nikdy k tomu plánu získáte 100 % obyvatel, vždy bude někdo v opozici (koncepce vychází z principu JIN a JANG, neexistuje absolutní tma ani světlo, kromě Stvořitele, i když svítí slunce na obloze v pravé poledne, je vždy někde stín). Projekt TOTAL CONTROL je realizován BIG TECH a FARMTECH společnostmi (které používání zejména moderní technologie a UI) a jednotlivé jejich projekty (dílčí články celkové skládačky) se budou postupně slučovat v jeden celek, který budou zastřešovat DVS. Stavba (projekt) nebude nikdy dokončena, je nedokonalá a tím zranitelná (na počátku byl virus a ten může způsobit i její konec, naplní se tak Herakleitův zákon). Virus jsme si přitáhli, protože nám ukazuje způsobit našeho života, tedy to, že žijeme na úkor hostitele (Planety a Vesmíru), pokud to nepochopíme přijde další projev nerovnováhy v nás, lidské civilizaci.

11 částí systému TOTAL CONTROL

Rok 2021 je rokem počátku postupného budování a propojování dílčích projektů v jeden celek. Totální kontrola jedince, celé populace v globalizované společnosti (Digitální virtuální státy, DVS). V roce 2020 (rok destrukcí a rozbíjení systémů) se již naplnily či začínají realizovat některé části, například 1, 2, 3, 4, 5, 8. Cílem projektu je rozložit národní státy (jich ekonomiku dalším zadlužením, paralýzou státní správy, znehodnocení měny, podporou nespokojenosti obyvatel a vytvořením chaosu, atd.) a integritu člověka, potlačit v něm duchovní složku (dochází i k odklon od člověka a lidství, protože odklon od Boha se již realizoval) a nahradit ji umělou, digitální.

  • 1. Vakcíny a očkování (část populace má až panický strach z očkování).
  • 2. Stěrové, antigenní a všechny možné testy, které si dokážete představit.
  • 3. ROUŠKY, dezinfekce, respirátory, virové štíty.
  • 4. Systém sociálních kontaktů a odstupů (a také izolace člověka doma), distanční výuka, home office, člověk se přesouvá do digitálního prostředí, člověk jako mnohoúrovňová bytost, která je degradována na jedničky a nuly.
  • 5. Lockdowny malých a středních podniků (následně krachy malých firem a živnostníků), živnostníků, divadel, kin, cestování, kadeřnictví a jiných služeb, ale ponechání digitálních služeb a podnikání velkých nadnárodních korporací (digitální ekonomika), současně omezení pohybu, očkovací pas, zákaz vycházení (to vše pod pláštíkem ochrany zdraví a lidských životů) - důsledkem je zchudnutí většinové populace a masivní zadlužení národních států (věčné dluhopisy, Kurzarbeit, atd.).
  • 6. Lokální 5G sítě (před plnou funkčností musí být zajištěna digitální ekonomika, alespoň její základy a principy), pozemní stanice .
  • 7. Satelitní monitoring a satelitní internetové systémy (Starlink, internet můžete mít po celém světě a nebudete muset mít lokálního poskytovatele) na bázi 5G sítí (škálovatelná, vrstvená síť), satelitní síť bude poskytovat zastřešení 5G sítí.
  • 8. Přechod k Elektromobilitě (také autonomní a sdílená doprava), vodíku a plynu (konec fosilních paliv) a také digitální ekonomice a k průmyslu 4.0 (dělník a další profese budou zbytečné), vytvoření zábavy ve virtuální realitě a na sociálních sítích.
  • 9. Bankovní identita (např. v mobilu, digitální občanka), Covidový pas a kamery na rozlišování obličejů, digitální klon člověka.
  • 10. Digitální nepodmíněný příjem, bezkontaktní styk (s nikým se nemůžete osobně stýkat, vše bude na dálku) a bezkontaktní společnost (on-line), bezhotovostní platby (zruší se papírové peníze a nahradí je digitální měny) - umožní kontrolu vaší spotřeby, udržení pořádku a bude platit technologickým firmám za jejich kybernetickou ochranu před zločinci.
  • 11. Sociální kredit (klíčová zastřešovací část, zlatý rybník - digitální mozek s cloudem) a jeho menší odvozené derivace, sledování populace, ovládání lidí prostřednictvím mozku, trasování - eroušky atd.

Realizace projektu TOTAL CONTROL má důležité mezníky 2020, 2030, 2040, 2050. Elon Musk je klíčovým průkopníkem tohoto procesu společně s dalšími technologickými giganty (GAFA atd.). Kalifornie je testovací laboratoří. Dílčími mezníky v třetím desetiletí jsou roky 2022, 2024 a 2026.

Projekt TOTAL CONTROL je spojen i se vznikem nové digitální konvertibilní měny kWh "Digitální TESLA" (kryptografické měna na bázi blockchainu a elektrické energie), 1kWh zelené elektrické energie (zelený vodík) nebo 1Gbite přenesených dat (satelitní internet - "digitální WIFI - nová digitální měna) nahradí současný dominantní USD.

Zdroj: pan VK

Digitální reinkarnace fyzického člověka v chatbota

Digitální člověk, (komunikujících robot - takzvaný chatbot) vytvořený majitelem (vlastní digitální dvojče) prostřednictvím moderních technologií, satelitního internetu a umělé inteligence si může převzít bankovní identitu po smrti majitele a dále zatupovat jeho zájmy. Můžeme domyslet důsledky procesů, které se již nyní odehrávají před našima očima? A potom i digitální bankovní identita dává smysl v tomto kontextu.

Projekt TOTAL CONTROL, zprávy z tisku:

20.2.2021 Bez vakcíny nedostanete práci. Firmy v Británii začaly tlačit na očkování. Nejste očkovaní, nemáte práci. Většina britských firem chce pro své zaměstnance zavést povinné očkování proti covid-19. Premiér Boris Johnson uvedl, že britská vláda nemá v plánu zavádět takzvané domácí vakcinační pasy. Podobný krok by podle něj mohl vést k porušení mnohých morálních pravidel a vyvolat právní následky. Britský vládní koordinátor pro očkování Nadhim Zahawi ale minulý týden připustil, že některé britské společnosti mohou prosazovat svá vlastní pravidla a že rozhodnutí o povinném očkování zaměstnanců je na nich. Sám ale varoval před tím, že používání vakcinačních pasů považuje za "chybné".

Jsou dokonce ifirmy, kde pravidlo "no jab, no job" již platí. Tak například společnost Barchester Healthcare, která provozuje více než 200 pečovatelských domů, uvedla, že nebude přijímat nové zaměstnance, kteří odmítnou vakcínu proti koronaviru z jiných než zdravotních důvodů. Podobnou politiku zavádí pro nové zaměstnance také londýnská firma Pimlico Plumbers.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bez-vakciny-nedostanete-praci-firmy-v-britanii-zacaly-tlacit-na-ockovani-143397#

27.1.2021 Vzpoura lidu z Robinhoodu. Malí spekulanti koordinují obchody a zatápějí fondům, pomáhá jim i Musk. Menší burzovní hráči v USA na Wall Street zle zatápějí velkým investičním fondům. Některé z nich kvůli tomu zaznamenaly obrovské ztráty. Středobodem veškerého dění je diskusní fórum r/WallStreetBets s více než dvěma miliony členy na sociální síti Reddit, kde individuální spekulanti domlouvají a koordinují své obchody. "Nikdy jsem nic takového nezažil," prohlásil Jim Cramer, známý a dlouholetý burzovní komentátor stanice CNBC.

https://www.reddit.com/r/wallstreetbets/

Jen v posledních dnech a týdnech dokázali spekulanti v několika případech vyhnat svými nákupy kurz akcií firem, na něž se hromadně zaměřili, o desítky procent nahoru. A leckdy dokonce i na několikanásobek původní ceny. Ve všech výše zmíněných případech se zaměřili na společnosti, které jsou z různých důvodů v horší finanční kondici, či byly dokonce na pokraji bankrotu a jejichž kurz v předchozím období nerostl.

U takovýchto podniků fondy a další profesionální investoři často sázejí prostřednictvím takzvaných prodejů nakrátko (anglicky short selling) na pokles ceny akcií. Věří, že cena klesne a oni cenné papíry později nakoupí se ziskem zpět. Hromadné nákupy individuálních spekulantů však ženou kurzy nahoru a zaskočené fondy ve snaze zabránit ztrátám dříve prodané akcie nakupují zpět. Dochází k jevu, který se nazývá short squeeze - toto uzavírání krátkých pozic ze strany fondů vyvolává tlak na další růst ceny.

  • Jsem šokovaný myšlenkovými pochody těchto lidí. Každý normálně myslící člověk ví, že takový styl obchodování nemůže mít dlouhého trvání,"
  • Svou sílu na burzách navíc drobní hráči, kteří obchodují přes platformy typu Robinhood, znásobují tím, že ve většině případů nekupují přímo akcie daných společností, ale takzvané call opce. Jde o burzovně obchodovaný nástroj, který dává jeho držiteli právo nakoupit k určitému datu v budoucnu podkladovou akcii za předem stanovenou cenu.

  • Výhodou takové spekulace je, že za opci zaplatí investor nebo spekulant cenu, která obvykle činí jen zlomek kurzu samotné akcie. Jinak řečeno, na spekulaci stačí menší kapitál, než kdyby investor nakupoval přímo akcie. Pokud roste kurz akcie, zvyšuje se i cena call opce.

  • Zájem menších investorů o obchodování na burze vzrostl loni na jaře, když začala pandemie. Jejich zájem o investování a spekulace pohání nejen snaha vydělat, ale často i pouhý nedostatek jiné zábavy.

  • https://byznys.ihned.cz/c1-66874070-mali-spekulanti-zatapeji-velkym-fondum-domlouvaji-se-na-siti-reddit-obchoduji-pres-robinhood

21.1.2021 Přitvrdíme vůči rudým zónám. A to je i Česko, shodli se lídři EU. Lídři EU jednali o koronavirové pandemii. Více než čtyři hodiny diskutovali o možném zavření hranic. Kvůli zajištění vnitřního trhu se však rozhodli nechat hranice otevřené.

"Necháme hranice otevřené, ale musíme se zaměřit na konkrétní kritické zóny," řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci, která následovala po několikahodinovém jednání lídrů EU. Pro členské země naprosto zásadní udržet v chodu vnitřní trh. Šéfka Evropské komise také zopakovala, že podle nich nejdůležitější je zaměřit se na zóny, které jsou aktuálně v nejhorší situaci. Označila je za "rudé zóny". Do ní aktuálně patří i Česká republika. "Tyto zóny se musí připravit na to, že ostatní státy budou vyžadovat negativní testy na covid-19". Řekla také, že EU důrazně nedoporučuje lidem v takových zónách cestovat nejen mezi regiony, ale především přes hranice.

Očkovací pas

Ursula von der Leyenová a šéf Evropské rady Charles Michel na tiskové konferenci zmínili také očkovací pasy. "My už takový pas máme, je to WHO žlutý dokument o očkování," řekla von der Leyenová. Jde o snahu některých států zajistit systém společný celé EU, pomocí kterého by mohlo fungovat bezpečné cestování mezi členskými státy. Tak zvaný očkovací pas prosazovaly především jižní státy jako Řecko nebo Portugalsko, které mimochodem od začátku ledna předsedá Radě EU, a to kvůli turismu, který jejich země ekonomicky posiluje.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-je-ruda-zona-a-z-tech-radeji-nikam-necestujte-shodli-se-lidri-eu-138855

15.1.2021 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě cestovat buď s očkovacími pasy nebo negativními testy. Předsedkyně EK to uvedla po jednání s portugalským premiérem Antóniem Costou, napsala agentura AP. O zavedení evropských očkovacích osvědčení, která by nahradila negativní testy, žádají země v jižní Evropě. Chtějí tímto způsobem podpořit cestovní ruch. K pasům je ale

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/podle-leyenove-se-v-lete-bude-v-evropske-unii-cestovat-s-ockovacimi-pasy-nebo-negativnimi-testy.A210115_213055_ln_zahranici_lros

14.1.2021 Evropská komise podle informací serveru EURACTIV připravuje pokyny k "očkovacím certifikátům". Cíl je jasný - certifikát o očkování vydaný v jedné zemí, například v ČR, by měl být uznávaný ve všech ostatních členských státech EU. V Evropě se také zvažuje vytvoření evropského očkovacího pasu, který by usnadnil cestovaní napříč hranicemi, což požaduje například řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Myšlenku ale kritizuje rumunský prezident Klaus Iohannis. Evropské očkovací pasy by mohly být tématem videokonference lídrů EU, která se má uskutečnit 21. ledna (The Capitals)

13.1.2021 ČSOB, jejíž součástí je také Patria Finance, říká, že jako jedna z prvních bank v Česku ukončila testovací provoz bankovní identity a oficiálně službu spustila možností přihlašování do Portálů státní správy. 

12.1.2021 Podle skupiny, jejíž zakladatel pracuje s přechodovým týmem nově zvoleného amerického prezidenta, by Bidenova administrativa měla rozšířit antimonopolní žaloby proti Google a Facebooku a podpořit rozdělení těchto společností (Reuters) 

12.1.2021 Technologické firmy nutně nebrání pravdu a demokracii, zablokováním Trumpa ukazují, že se bojí. Trump také patřil mezi celebrity, které naopak pomáhaly Twitteru dostat se do mainstreamu. Aktivní na něm byl už od roku 2009, ale zásadní změna přišla v průběhu prezidentské kampaně, a nakonec při začátku kampaně za znovuzvolení. V roce 2019 začal Trump používat Twitter jako hlavní komunikační kanál. S 88 miliony sledujících v době, kdy Twitter odcházejícímu prezidentovi účet zrušil, měl Trump šestý nejsledovanější účet na této sociální síti. Před ním byl pouze jeden fotbalista, dvě zpěvačky, jeden zpěvák a jeho předchůdce v prezidentském úřadu. Celou dobu, i přes to, že Trump porušoval platná ustanovení uživatelských ujednání Facebooku i Twitteru, sociální sítě Trumpovi nešlapaly na paty. Firmy se snažily s Bílým domem vycházet, stejně jako celý technologický průmysl s americkou vládou, jejíž rozhodnutí Trump stále více přímo ovlivňoval. Nejde jen o Facebook nebo Google, ale také o Apple. Výrobce iPhonů a Macbooků po tlaku amerického prezidenta rozšířil výrobní kapacity USA, což je proti přesvědčení šéfa firmy Tima Cooka, který z Applu udělal miláčka investorů díky maximalizaci zisků díky levné výrobě v Asii.

  • V USA proti technologickým gigantům brojí hlavně demokraté, dobré vztahy s Trumpem tak skýtaly naději na lepší postavení. Ostatně snaha prosadit ověřování faktů na sociálních sítích přiměla Trumpa k prosazování zákona, který by zpřísnil podmínky pro provozovatele internetových platforem.
  • Chování Twitteru a Facebooku se změnilo ve chvíli, kdy Joe Biden získal více volitelských hlasů v prezidentských volbách, ale zásahy ze strany sociálních sítí se omezovaly na důrazná upozornění na nepravdivost výroků prezidenta.
  • Zlom nastal 6. ledna 2021, kdy Trump vyzval své přívržence k pochodu na Kapitol, který vyústil ve smrt několika lidí. Twitter i Facebook nejprve odstranily video, ve kterém Trump děkoval účastníkům protestů a vyzval je k návratu domů bez odsouzení násilností, ke kterým došlo. Následně obě firmy zablokovaly Trumpovy uživatelské účty, nejprve na 12 hodin, následně trvale v případě Twitteru a minimálně do inaugurace nového prezidenta v případě Facebooku a Instagramu.
  • Tak výrazný krok, jako je likvidace účtu úřadujícího prezidenta USA, vyvolal logicky silné reakce. Odpůrci prezidenta Trumpa jásají, jeho fanoušci vyjadřují nelibost. Často padá argument o cenzuře, ten ale není na místě. Cenzura se vztahuje ze své definice, alespoň v právním kontextu a v kontextu prvního dodatku americké ústavy, ke státní moci, nikoliv k interním rozhodnutím soukromých firem.
  • Google a Apple po hlasitém nátlaku uživatelů sociálních sítí přistoupily k zablokování aplikací sociální sítě Parler, která je populární právě mezi stoupenci odstupujícího amerického prezidenta. Důvodem byla nedostatečná kontrola obsahu na této sociální síti. Apple a Google ale k tomuto kroku opět přistoupily až ve chvíli, kdy se zásadně změnilo postavení prezidenta Trumpa.
  • Ještě méně opodstatněné je vypnutí serverů Parleru ze strany Amazonu. Soukromé firmy si mohou vybírat, s kým uzavírají obchodní smlouvy, ale neměly by je jednostranně porušovat. Amazon má přitom podle žaloby ze strany provozovatelů sociální sítě Parler ve smlouvě 30denní výpovědní lhůtu, kterou firma nedodržela. Amazon jako odůvodnění svého kroku uvádí 98 příspěvků, ve kterých uživatelé alternativní sociální sítě vyzývali k násilí spojenému s výsledky voleb a připravovanou inaugurací nového prezidenta Bidena.
  • Rozhodují peníze a obavy o budoucnost. Nejdříve se báli proti Trumpovi zasáhnout, když měl moc. Ve chvíli, kdy Trump prohrál volby a kvůli svému vystupování ztratil podporu republikánské strany, přestal být hodnotným spojencem, naopak. Google, Apple i Facebook jsou firmy, které čelí vyšetřování kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu. Vyšetřování, které iniciovali demokratičtí zákonodárci. A ti od 20. ledna budou mít svého prezidenta a většinu ve sněmovně i Senátu. Každý projev dobré vůle vůči novým vládcům se nyní počítá.
  • https://tech.ihned.cz/internet/c1-66867970-technologicke-firmy-nutne-nebrani-pravdu-a-demokracii-zablokovanim-trumpa-ukazuji-ze-se-boji

10.1.2021 Stát si bere moc zpět od internetových gigantů. Důkazem je osud Jacka Ma nebo Trumpova twitteru. Zakladatel obří čínské internetové firmy Alibaba Jack Ma se od loňského října neukázal na veřejnosti. Tehdy kritizoval vládní regulaci, kterou označil za brzdu inovací. Čínská vláda následně zastavila vstup na burzu finanční firmy Ant Group, která patří pod konglomerát Alibaba. Čínské antimonopolní úřady před Vánocemi začaly Alibabu vyšetřovat. Čínská komunistická vláda nejspíš usoudila, že ji technologický gigant a jeho zakladatel začínají přerůstat přes hlavu.

Na druhé straně Tichého oceánu po středečním útoku na Kapitol nejprve Facebook a Instagram a potom Twitter natrvalo zrušily účty amerického prezidenta Donalda Trumpa. A firma Amazon zastavila webohosting sociální síti Parler, na níž se američtí pravicoví konspirátoři domlouvali o postupu útoku a teď řeší, jak si vymoci od končícího prezidenta milost. Zrušení prezidentových účtů není až tolik výraz síly sociálních sítí, ale jejich obav z toho, aby nová vláda prezidenta Joa Bidena neprosadila tvrdou regulaci, rozbití těchto firem a jejich dosavadního byznysového modelu. Očekává se, že Biden bude mnohem otevřenější vůči volání z řad domácích amerických kritiků po tom, aby se moc a síla velkých technologických firem omezila. Šéfové velkých technologických firem za poslední dva roky absolvovali více výslechů před různými kongresovými výbory než za předchozích deset let, kdy síla a moc jejich firem rostla závratným tempem. Ředitelé a majitelé Google, Facebooku, Amazonu či Apple jako by - podobně jako Jack Ma - žili na jiné planetě, která se ale nyní srazila s politickou realitou.

  • Evropská unie, která - bohužel - nemá žádnou globální technologickou firmu stejné ligy jako je Alibaba, Google nebo Facebook, se pak rovnou pustila do regulace, kterou obhajuje snahou vrátit i ve věku digitálních nástrojů politické rozhodování do rukou voličů a jimi zvolených politiků. 
  • Technologické firmy totiž nejen, že ovládají čím dál větší část veřejného (digitálního) prostoru, ale zároveň svými algoritmy zaměřenými na maximalizaci zisku ovlivňují a podle mnoha názorů zároveň ničí demokratické rozhodování. 
  • Moc čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a komunistické strany se opírá o čtyři "nohy": represe a tvrdou kontrolu společnosti pomocí čím dál většího vlivu technologií, disciplinovanou stranu stalinistického modelu, rostoucí asertivní roli Číny v globální geopolitice a státní kapitalismus.
  • Alibaba a další globálně působící čínské firmy hrají svoji roli v každé z nich, ať už jako motor ekonomiky, dodavatel technologií a dat pro kontrolu občanů nebo nástroj globální moci. Proto čínská komunistická strana a stát s ní spojený vidí v síle technologických firem jako je Alibaba nebezpečí - a proto Jack Ma narazil.
  • Demokratické státy vidí v technologických firmách také nebezpečí, i když jde o něco dost jiného: férovou politickou i podnikatelskou soutěž, svobodu vyjadřování a svobodu volby, které narušují algoritmy internetových gigantů.
  • Stát (v evropském případě reprezentovaný Evropskou unií, protože ta je vůči technologickým firmám relevantnějším hráčem než jednotlivé členské země) se v letech 2020 a 2021 rozhodl si vzít zpět svůj tradiční monopol na vykonávání moci. Nejspíš není náhodou, že se tak děje v čase pandemie, kdy se dramaticky zvětšila závislost na moderních technologiích kvůli lockdownům a dalším omezením. Podobně jako v jiných případech, dlouhodobý trend rychle a mohutně vyhřezl na povrch. 
  • https://zahranicni.ihned.cz/c1-66867270-stat-si-bere-moc-zpet-od-internetovych-gigantu-dukazem-je-osud-jacka-ma-nebo-trumpova-twitteru

10.1.2021 Epidemie umocnila přechod společnosti do virtuálního prostředí. S tím ale neblaze souvisí, že rostoucí závislost na připojení k internetu využívají zločinci. Kyberútoky se staly mocnou zbraní i v mezinárodních konfliktech a špionáži. A existuje i odvrácená strana sociálních sítí, jež kromě možnosti snadné komunikace na dálku svádějí i k nenávistným projevům a šíření dezinformací. Lidovky.cz nastínily trendy, jež v této sféře ovlivní život v Česku v roce 2021.

  • Vyděračský software. Jedním z nejnebezpečnějších útoků v kyberprostoru bývá ten prováděný pomocí ransomwaru. Škodlivý software, který vinou nepozornosti uživatele pronikne do IT infrastruktury firmy či státní instituce, dokáže takové subjekty paralyzovat. Může nepozorovaně stahovat data, zašifrovat je i zcela vymazat.
  • Najatý kyberútočník. "Chcete ukrást nějaká data od konkurence? Jsem vám k dispozici." I tak mohou vypadat inzeráty na anonymních fórech, kde zájemce o průmyslovou špionáž může získat pomoc. Platba ve virtuální měně umožní, aby se objednavatel útoku a útočník samotný ani nemuseli potkat. Apetit k využití kyberkriminálníků však mohou mít i státy - získat recept na složení vakcíny proti covidu či přístup k datům státních institucí nepřátelského státu se hodí kdejaké zpravodajské službě. Místo složitých a nákladných operací k tomu přitom stačí poptat nájemného hackera.
  • Jak dál s novou sítí? Zásadní bitva se letos odehraje i na poli budování sítě 5G, jež umožní větší využití umělé inteligence například v oblasti dálkově řízených aut či u chytrých "věciček" v domácnosti Kruciální otázka zní: kdo dostane pomyslné klíče k této infrastruktuře, tedy které firmy budou síť 5G budovat. Západní svět se v posledních letech staví negativně zejména k technologii čínské firmy Huawei, jež je považovaná za prodlouženou ruku komunistického režimu v Pekingu. Čeká se, že letos další evropské země oznámí, jaké bezpečnostní aspekty budou muset dodavatelé sítě 5G splnit.
  • Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/jake-jsou-kybervyzvy-roku-2021-hackeri-mohou-vyuzit-vyderacsky-software-nebo-klice-k-5g-siti.A210109_220943_firmy-trhy_hekr

8.1.2021 Čínská vláda nařídila tamním médiím, aby cenzurovala zpravodajství o antimonopolním vyšetřování internetové společnosti Alibaba. Zakladatel firmy a jeden z nejbohatších Číňanů Jack Ma zmizel před dvěma měsíci z očí veřejnosti, když předtím kritizoval čínský regulační systém. Ten podle něj brzdí inovace (ČTK)

7.1.2021 Gigant Microsoft podal žádost o patent, který přináší fascinující možnost digitálního vzkříšení lidí jako komunikujících robotů - takzvaných chatbotů. Na chatboty už dnes běžně narazíte, když vám třeba v oblíbeném e-shopu odpovídají na jednoduché otázky nebo když vám pomáhají sjednat návštěvu u pokrokovějšího doktora. Zatím se však tyto produkty strojového učení zpravidla trénují tak, že analyzují konverzace statisíců lidí najednou. Microsoft na to jde ale úplně obráceně. Jeho technologie by měla umožnit vytvořit chatbota pouze z údajů o jedné jediné konkrétní osobě. Systém má v plánu využívat naše "sociální data", jako jsou například obrázky, hlasové záznamy, příspěvky na sociálních sítích, elektronické zprávy, popřípadě i psané dopisy. Z těchto informací pak vytvoří profil konkrétní osoby, ze kterého bude chatbot vycházet.

Sociální data mohou být využita k vytvoření nebo úpravě speciálního osobnostního koeficientu, který by vystihoval charakter daného člověka," uvádí se konkrétně v žádosti o patent. "Podle tohoto koeficientu pak bude možné učit chatbota konverzovat a reagovat v souladu s osobností jeho lidské předlohy." Patent tvrdí, že chatbot by mohl jako skutečný člověk i znít. Analýzou hlasových a dalších zvukových záznamů konkrétní osoby by totiž mohl vzniknout jakýsi hlasový font, který by pomohl napodobit její lidský hlas. A co víc, důkladnou analýzou obrázků, videí a dalších vizuálních informací by dokonce mohl vzniknout interaktivní model člověka, který byl robotovi předlohou.

"Je možné, aby konkrétní osoba, kterou chatbot reprezentuje, odpovídala minulému i současnému subjektu, ať už to je něčí přítel, příbuzný či známý. Stejně tak může odpovídat celebritě, fiktivní i historické postavě či zcela náhodné osobě," píše se v žádosti. "Chatbot může dokonce odpovídat osobě, která ho přímo vytváří, popřípadě trénuje," dodává patent a přímo tak odkazuje na možnost, že by si člověk mohl před smrtí vytvořit svou vlastní digitální verzi.

V patentu je zdůrazněný také rozsah a detail, v jakém bude chatbot schopen svou předlohu ztvárnit. Věrně by měl napodobit konverzační dovednosti, jako je styl, dikce či tón hlasu. Pozadu by neměl zůstat ani pokud jde o zvolené téma rozhovoru, délku a složitost vět či ucelenost projevu.

Patent Microsoftu se zaobírá pouze technickou stránkou problému. Nicméně myšlenka reinkarnace lidí jako chatbotů logicky přináší i spoustu dalších otazníků. Budou mít lidé právo odmítnout účast v tomto systému? A co pozůstalí? Budou moci příbuzní zakázat ostatním, aby si z jejich milovaného vytvořili chatbota? Na tyto otázky bude potřeba najít odpověď, jakmile Microsoft, nebo kdokoli jiný, vytvoří fungující prototyp.

https://forbes.cz/microsoft-vas-planuje-po-smrti-vratit-zpet-mezi-zive-jenze-jako-chatbota/

4.1.2021 Bankovní identita nahradí občanské průkazy. Přes internetové bankovnictví se spojíte s úřady. Miliony Čechů mohou od Nového roku podepisovat smlouvy s mobilními operátory nebo dodavateli energií on-line. Stejně jednoduše si na úřadě změní údaje ve velkém řidičském průkazu nebo podají daňové přiznání. To vše za předpokladu, že svou totožnost ověří pomocí bankovní identity. Umožňuje to nový zákon.

Postačí zadat osobní přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví na webové stránce instituce, se kterou chce člověk komunikovat. Banka poté automaticky odešle, třeba mobilnímu operátorovi nebo úřadu, jméno klienta a v případě potřeby i další informace. Žádný jiný úkon už přihlášený dělat nemusí a zároveň ho to nic nestojí.

Je to postupný krok v digitalizaci české státní i soukromé sféry. "Bankovní identita bude jednoduchou náhradou dokladů totožnosti skoro ve všech případech, kdy o to klient bude stát," napsal pro HN právní specialista advokátní kanceláře Havel & Partners František Korbel. Podílel se na tvorbě zákona, jenž elektronickou identifikaci na principu bankovní identity umožňuje od začátku tohoto roku. Podmínky, za kterých by se měly banky ke společnosti připojit, se ale dalším finančním domům na českém trhu příliš nelíbí. Vadí jim především to, že tři největší banky drží až 80procentní akciový podíl. Kterákoli další navíc musí uhradit vstupní poplatek a v případě zájmu o nákup akcií dostane maximálně pětiprocentní podíl, což jim podle jejich názoru omezuje rozhodovací možnosti.

Proto se další tři banky − Air Bank, Fio a Moneta − rozhodly založit svou vlastní alianci. Má za ně se soukromými firmami o podmínkách poskytování bankovní identity vyjednávat souběžně se stejnou aktivitou platformy velkých bank. V nově vznikající společnosti (dosud nemá název) by měly mít všechny banky stejný majetkový podíl. "V podstatě nám jde o totéž, ve výsledku bude koncové použití pro klienta velmi podobné," prohlásila mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

Filip Haering brání "původní" alianci tím, že tři největší banky ji založily k urychlení administrativního procesu při zakládání akciové společnosti. Poukazuje na zvyklosti ze zahraničí, kde počet majoritních akcionářů takové firmy nepřekročí tři a většinou jsou jimi banky, které reprezentují naprostou většinu klientů používajících v daném teritoriu internetové bankovnictví. Trojice Česká spořitelna, ČSOB a KB pokrývají v tomto směru 80 procent českého trhu.

Ten, kdo chce bankovní identitu k vyřízení svých záležitostí použít, si tedy musí ověřit, zda jeho banka má s úřadem či firmou příslušnou dohodu. Například Česká spořitelna bude své klienty o možnosti využití bankovní identity informovat rozesíláním hromadných e-mailů.

https://archiv.ihned.cz/c1-66863450-bankovni-identita-nahradi-obcanske-prukazy-pres-internetove-bankovnictvi-bude-mozne-spojit-se-s-urady

3.1.2021 Prokažte, že jste očkovaní proti covidu! Svět hledá digitální očkovací průkaz, který ale může způsobit novou nerovnost. Od minulého týdne má ale k dispozici digitální nástroj, který může úřadům i obyvatelům v boji s nemocí zásadně pomoci.

Okres Los Angeles, s deseti miliony obyvatel nejpočetnější okres v USA, se dohodl se start-upem Healthvana, který provozuje zdravotnickou aplikaci do mobilních telefonů, že pomocí této aplikace budou upozorňovat obyvatele, kdy mají přijít na druhou dávku vakcíny proti covidu. A do budoucna by potvrzení o očkování v této aplikaci mohlo sloužit například jako vstupenka na hromadné akce nebo na cestu letadlem.

  • Potvrzení o očkování si mohou uživatelé uložit do peněženky Apple nebo podobné platformy Google, aby se jím prokázali u aerolinek, ve škole nebo kdekoli to bude potřeba.
  • Jednotlivé státy navíc vydávají potvrzení o očkování často jen ve svých jazycích. Hlavně krizí těžce postižené aerolinky pracují na tom, aby se cestující mohli - či museli - prokazovat potvrzením, které bude globálně použitelné.
  • Čistě teoreticky, potvrzení o očkování by mohlo být součástí každé podobné aplikace, jako je i česká E-rouška. Záleží ale na přístupu každého státu, což je právě pro cestovní ruch problém. Například Evropská unie, která by uvítala jednotný unijní postup, aby občané jejích členských zemí mohli volně cestovat přes hranice, v tomto ohledu nemá žádné pravomoci a může použití společného potvrzení o očkování jen doporučit.
  • Demokratické země se ale většinou obávají přitvrdit v požadavcích na očkování a jeho prokázání, protože mají před očima čínský příklad povinné aplikace umožňující sledovat občany, kteří se v některých provinciích podle testů a nově i podle očkování musejí prokázat "zeleným kódem" například při vstupu do prostředků hromadné dopravy nebo obchodu. Čínské aplikace jsou centralizované a pokaždé se přihlašují do centrální databáze, takže není zaručena ani anonymita, ani to, že osobní údaje nezneužijí státní úřady či policie. To se v čínské komunistické diktatuře může stát snadno.
  • V případě, že očkování bude probíhat pomalu a vytvoří se vrstva globální "očkované elity", hrozí podle některých expertů nový model nerovnosti - a také nové možnosti pro populisty, jak si vytvořit v takových elitách nového nepřítele, vůči němuž se vymezí.
  • https://zahranicni.ihned.cz/c1-66863870-prokazte-ze-jste-ockovani-proti-covidu-svet-hleda-digitalni-ockovaci-prukaz-ktery-ale-muze-zpusobit-novou-nerovnost<br>

3.1.2021 Prezident Venezuely Nicolás Maduro v rozhovoru uvedl, že jeho země přejde během roku 2021 na zcela digitální ekonomiku. Hodnota její měny, venezuelského bolívaru, klesla kvůli tříleté hyperinflaci o 99 %. Venezuelská vláda plánuje přejít na bezhotovostní, plně digitální ekonomiku. Kvůli dlouhodobé hyperinflaci došlo k praktickému vymizení hotovosti venezuelského bolívaru. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Prezident Nicolás Maduro v pátečním televizním rozhovoru prohlásil, že se 18,6 % všech venezuelských obchodních transakcí odehrává v amerických dolarech a 77,3 % v bolívarech přes debetní karty. Jen 3,4 % transakcí se uskutečňuje v bolívarových bankovkách. Uprostřed amerických sankcí a kolabujících ropných příjmů podle něj slouží dolar jako únikový ventil pro Venezuelu.

  • Vedou válku proti naší hotovosti. Letos budeme přecházet k hlubší digitální ekonomice. Stanovil jsem cíl dosáhnout stoprocentně digitálního hospodářství
  • Největší bankovka v oběhu, 50 tisíc bolívarů, nese nyní hodnotu asi 0,04 dolaru (0,86 koruny). Plány na vydání bankovky s nominální hodnotou 100 tisíc bolívarů vláda pozastavila.
  • V roce 2017, kdy hodnota bolívaru začala prudce klesat, slíbil vytvoření venezuelské kryptoměny s názvem Petro, podporované vládními zásobami ropy a minerálů. Spojené státy označily novou kryptoměnu hned po jejím spuštění v roce 2018 za podvod. Dnes ji nikdo nevyužívá.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bezhotovostni-zeme-venezuela-planuje-prechod-na-digitalni-ekonomiku-135769#<br>

30.12.2020 Evropská komise hledá spolu s členskými státy způsob, jak vyřešit praktiky některých leteckých společností, které již oznámily, že budou požadovat potvrzení o očkování. Ve hře je tedy stále i varianta, že by byl vytvořen jednotný cestovní průkaz. Společný přístup k farmakovigilanci (dozor nad léčivými přípravky za účelem maximalizace léčivých účinků při minimalizaci nežádoucích účinků - pozn. red.) a důvěryhodná, spolehlivá a ověřitelná osvědčení o očkování v celé EU by mohla posílit úspěch očkovacích programů v členských státech a důvěru občanů v očkovací proces," uvedla Komise na začátku prosince. A i přesto, že neměla Komise jasno v otázce zavedení společného očkovacího pasu ani těsně před Vánocemi, zdůrazňovala, že koordinace opatření kolem cestování je nezbytná a jednání mezi členskými státy EU a zástupci Komise nadále probíhají.

Situace by však nyní mohlo zkomplikovat mimo jiné Německo. Podle serveru Deutche Welle je prozatím tamní vláda proti tomu, aby očkovaní dostali zvláštní práva.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/evropska-unie-zvazuje-spolecny-ockovaci-pas-nemecko-je-proti-zvyhodnovani-40346491#

29.12.2020 Vlády po celém světě začínají v těchto dnech s očkovací kampaní, která má pomoci vrátit svět do normálu. Celá řada lidí už proto začíná spřádat plány na to, jak začnou opět cestovat, navštěvovat koncerty, veletrhy apod. Často skloňovanou otázkou přitom je, zda a jak se bude rozlišovat mezi očkovanými a neočkovanými. Některé země trvají na tom, že neočkované osoby nebudou nikterak diskriminovány (např. v podobě zákazu vstupu na vnitřní hromadné akce apod.), jiné chtějí být v tomto ohledu přísnější a předpokládají, že očkování bude minimálně po nějaký čas spojeno s širšími možnostmi. Skutečnost bude asi jako obvykle někde uprostřed. Existuje ale jedna oblast, kde se s potvrzením o očkování bude pracovat zcela určitě, touto oblastí je mezinárodní cestování.

DO LETADLA JEN S OČKOVÁNÍM

Australská letecká společnost Qantas již oznámila, že plánuje na svých zahraničních linkách povinnost předložení potvrzení o proočkování proti covid-19 a je více než pravděpodobné, že nebude jediná. Na druhé straně stojí Lufthansa, která tento postup odmítá a předpokládá, že jednotlivé země si určí svá vlastní pravidla, podle kterých se budou dopravci muset řídit.

Nejpravděpodobnější podoba očkovacího pasu je aplikace v mobilním telefonu. Ta bude muset být schopná jednak uložit potřebné informace v jednoznačném formátu, který bude důvěryhodný pro autority v Česku stejně jako třeba v Argentině, současně pak bude muset splňovat maximální bezpečnostní standardy i ty nejpřísnější požadavky na zajištění soukromí.

Jednu takovou aplikaci vyvíjí iniciativa Common Trust Network se zapojením Světového ekonomického fóra stejně jako řady leteckých společností včetně již zmíněné Lufthansy, Swissu, Cathay Pacific, United Airlines či Virgin Atlantic. Aplikace CommonPass by měla být schopná ukládat a poskytnou informaci o citlivých medicínských datech včetně výsledky covid testů a samozřejmě také potvrzení o očkování.

https://www.epenize.eu/pri-cestovani-se-bez-ockovaciho-pasu-neobejdeme/?

28.12.2020 Prakticky bez povšimnutí veřejnosti vstoupilo v platnost pravidlo, které umožňuje sledovat konkrétní spotřebu jakéhokoli nového auta v provozu. Data jsou ukládána už nyní, od 1. ledna si je EU bude moci nárokovat.

Krom pár znalců evropských předpisů si toho bude málokdo vědom, Evropská si ale normou přijatou už v listopadu roku 2018 vymínila právo sledovat reálnou spotřebu každého nového auta v provozu. Od 1. ledna 2020 se povinnost evidovat reálnou spotřebu auta během každé jízdy dotýká všech nově homologovaných vozů a v ten samý moment začalo platit dvanáctiměsíční přechodné období pro auta, která se na trh dostala dříve. Od 1. ledna 2021, tedy už za čtyři dny, budou muset tuto povinnost plnit všechny nově registrované vozy bez ohledu na moment, kdy poprvé přišly na trh.

https://www.autoforum.cz/zajimavosti/eu-zacala-tise-sledovat-spotrebu-kazdeho-noveho-auta-za-par-dnu-dostane-data/?<br>

Od 1. září 2020 musí být data o spotřebě ukládána a znovu od 1. ledna 2021 k nim EU bude mít přístup. Jde o vskutku rozsáhlý systém dohledu nad nově prodanými vozy, který Brusel stvořil téměř bez povšimnutí veřejností. Upozorňuje na něj německý magazín Focus, který zveřejnil i desetistránkovou zprávu tamního Bundestagu varující před jeho možnými dalekosáhlými dopady.

Jak už to bývá, EU si nedělala hlavu s konkrétní proveditelností a docela vágně stanovila nutnost vybavení každého vozu zařízením, které dovoluje monitorovat spotřebu paliva a/nebo elektrické energie a zajistí "standardizovaný a neomezený" přístup k získaným datům, a to v jakýkoli moment.

26.12.2020 Vedení Prahy chce v budoucnu kontrolovat dění ve městě prostřednictvím dronů. Počítá s tím takzvaný Akční plán Smart Prague 2030, který magistrát nedávno představil. Snadno a rychle ale letouny nad Pražany nevzlétnou. "Využití moderních technologií umožňuje nasazení dronů, které s pomocí pokročilé analýzy obrazu či senzoriky mohou přispět k řešení aktuálního problému v městském prostředí," píše se v dokumentu. Ten vyhotovila městská společnost Operátor ICT. Zmiňuje, že by drony mohly sloužit například ke sledování kvality ovzduší, revizi mostů a dopravních staveb, včasnému identifikování škůdců v porostu, vytváření 3D snímků pomocí laserového skenování a k dalším činnostem.

Městské organizace již dokončily úvodní debaty o zapojení dronů. Operátor ICT, jenž plán koordinuje, nicméně přiznává, že je projekt zatím teprve na začátku. "Panuje obecná shoda na tom, že využití dronů v městském prostředí má velký potenciál. Před spuštěním letů je ale potřeba vyřešit spoustu dílčích věcí - povolení, výcvik a další

https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/praha-chce-kontrolovat-mesto-drony-nevi-ale-ani-kolik-jich-ma-1376494?

25.12.2020 Čínská lidová banka (PBOC) zahájila v říjnu 2020 pokročilý experiment s digitální měnou. DCEP (Digital Currency Electronic Payment) má být digitální verze jüanu (resp. renminbi - pozn. red.) na bázi blockchainu. V roce 2019 bylo 80 % všech plateb v Číně realizováno prostřednictvím služeb WeChat Pay a AliPay. PBOC chce zajít ještě dál a prostřednictvím postupného přechodu na bezhotovostní společnost zvýšit účinnost monetární a fiskální politiky s cílem prohloubit finanční inkluzi.

Dalším přirozeným krokem bude využít novou digitální měnu jako nástroj k otevírání čínského kapitálového účtu, který je v současnosti značně omezený, takže je jüan pro všechny mimo pevninskou Čínu v zásadě nedostupný. Povolení plného přístupu cizinců na čínské kapitálové trhy do značné míry odstraní hlavní překážku, která brání zahraničním investorům používat čínský jüan v obchodě a investicích - zajistí jeho likviditu a přímý přístup k investicím na čínském území. Stabilita čínské měny a automatická sledovatelnost a dohled, který blockchainová technologie umožní, mezitím v podstatě eliminují riziko úniku kapitálu nebo nezákonných převodů mimo Čínu.

Tato myšlenka je v naprostém souladu s čínskou strategií "Dvojího oběhu", zlepšuje transparentnost uvnitř Číny a zároveň rozšiřuje využití jüanu v externích transakcích coby přitažlivé alternativy k americkému dolaru. Navíc znemožní Spojeným státům využívat dolar jako zbraň. Jelikož jde o centralizovanou měnu pod záštitou státu, bude DCEP i nadále vnímána jako "fiat měna" a nebude tak atraktivní jako decentralizované blockchainové měny, např. Bitcoin.

Z čínského pohledu nejde o chybu, ale záměr - digitální jüan umožní záporné sazby pro "hotovost", a také cílení nominálního HDP bude mnohem jednodušší. Otevření čínského kapitálového účtu a vytvoření rezervní měny konkurující americkému dolaru pomůže posílit čínskou spotřebu, financovat zbrusu nový čínský důchodový systém a prohloubit tamní kapitálové trhy.

https://faei.cz/ctvrta-sokujici-predpoved-pro-rok-2021-nova-cinska-digitalni-mena-prinese-zasadni-zmenu/<br>

21.12.2020 Bankovní identita výrazně zvýší konkurenci na trhu, lidé si budou moci půjčit z kterékoliv banky na pár kliknutí. Od ledna 2021 odpadnout povinnost navštěvovat stavební úřad při vyřizování převodu nemovitosti. Podobně nebudou muset chodit ani na kamennou pobočku dodavatele energie, se kterým se rozhodnou uzavřít smlouvu. Postačí, když na webu daného subjektu − v případě státních služeb pak na takzvaném Portálu občana − ověří svou totožnost on-line pomocí takzvané bankovní identity. Úkon pak udělají v podstatě odkudkoliv. K tomu jim budou stačit jen přihlašovací údaje do digitálního bankovnictví, případně metoda, jejímž prostřednictvím běžně potvrzují platby na internetu − otisk prstu či snímek obličeje.

Podle odborníka na internetové bankovnictví poradenské společnosti Deloitte Štěpána Húska bankovní identita výrazně zjednoduší přístup klientů bank k digitálním službám státu, které dnes využívá jen minimum Čechů. Kromě zjednodušení státní správy je tato služba klíčová i pro samotné finanční domy.

  • banky budou moci digitálním způsobem prodat své produkty a služby milionům klientů, a to nejen svým, ale především i těm z jiných bank 
  • Bankovní identita výrazně zvýší konkurenci na trhu. A to proto, že klient si nově bude moci sjednat například spotřebitelský úvěr za pár minut on-line i u banky, u které si nevede účet.
  • Kromě napojení na digitální služby státu budou službu za určitý poplatek využívat také soukromé firmy. Kromě dodavatelů plynu či elektřiny a mobilních operátorů, se kterými klienti budou moci podepisovat smlouvy on-line, bude ověřování totožnosti pomocí bankovní identity využitelné i pro internetové obchody.
  • V praxi by to znamenalo, že pokud by si klient chtěl na e-shopu koupit dražší zboží, na které v tu danou chvíli nemá peníze, banky mu přímo na webových stránkách poskytnou možnost okamžité půjčky. "Na webu by mohl být i jakýsi srovnávač, který by tyto nabídky klientovi porovnal 
  • Kdyby si člověk v podobné modelové situaci musel jít vyřídit úvěr na kamennou pobočku banky, cestou by si to rozmyslel. Pokud to bude tímto způsobem fungovat on-line, dojde ke kultivaci celého digitálního prostředí
  • Kromě větší spotřeby by mohla mít bankovní identita pro internetové obchody ještě jeden přínos. Díky ní by mohli nakupující platit ve větším množství přes platební brány bank, a tudíž by se omezil počet kartových transakcí. 
  • Kartové společnosti si berou z každé transakce poplatek v průměru asi 0,3 procenta. Když si uvědomíte, kolik se na internetových obchodech utratí například v době Vánoc miliard korun, mohly by takto obchody ušetřit nemalé peníze 
  • A cena? mělo by to být pár stovek korun za prvotní transakci každého klienta. Každé další přihlášení by proběhlo zdarma. 
  • https://archiv.ihned.cz/c1-66860820-bankovni-identita-vyrazne-zvysi-konkurenci-na-trhu-lide-si-budou-moci-pujcit-z-kterekoliv-banky-na-par-kliknuti
zobrazit více..
Loading...