Zlato

Zlato (globální anti-dolar)

Roční světová produkce zlata je cca 3.000 - 3.500 tun. Pro představu deficit USA z roku 2018 (779 miliard USD)  je cca 18.730 tun (v rezervách mají cca 8.133 tun tohoto kovu), to by představovalo pokud bychom vzali v úvahu roční produkci 3.000 tun/rok přes 6 ročních světových produkcí zlata za dnešní ceny.

Zlato na rozdíl od jiných aktiv, jako jsou právě obligace či třeba akcie, nenese žádný výnos, a tak bývá z tohoto pohledu v očích investorů v nevýhodě. Avšak za situace, kdy se dluhopisy mnoha zemí, včetně třeba Německa či Švýcarska, obchodují se záporným výnosem, atraktivita zlata roste. 

  • Od roku 1971, kdy prezident Nixon zrušil zlatý standard, rostl dluh USA v průměru o 9 % ročně. Od roku 1960 se dluh nesplácí, je deficitní rozpočet. Od roku 1971 proběhlo již 3 kvantitativní uvolňování.
  • Od roku 1913 do roku 2018 ztratil USD 95 % své kupní síly, přesto je USD světovou rezervní měnou.
  • Na průmyslové účely jde nyní okolo 10 procent světové produkce, zbytek slouží pro potřeby šperkařství a finančnictví. 
  • Největším spotřebitelem je rychle se rozvíjející Čína, kde je současně i nejvyšší roční těžba − za rok 2018 na ni ze světového objemu ve výši 3332 tun připadlo okolo 400 tun. 

Množství zlata, které má lidstvo k dispozici, je omezené; podle výpočtů Světové rady pro zlato z roku 2017 se za celou dobu existence lidské civilizace vytěžilo jen asi 187 tisíc tun. To sice vypadá jako úctyhodné číslo, ale vzhledem k vysoké hustotě kovu nejde o nijak závratné množství: vešlo by se do krychle o straně 21 metrů. Americký geologický průzkum (USGS) uvádí, že 85 procent zlata vytěženého od počátku civilizace je stále v užívání. 

Příčiny vzácnosti zlata jsou doslova kosmické. Je produktem exploze supernov a srážek neutronových hvězd, odkud se dostalo do zárodečného oblaku, z něhož vzniklo Slunce a planety. Má se za to, že díky vysoké hustotě už během formování žhavé Země kleslo hluboko pod povrch a všechno, co máme tady nahoře k dispozici, je až druhotného původu. Podle nejrozšířenější teorie se na naši planetu toto "druhé" zlato dostalo při pádech asteroidů. 

Informace o zlatu: World Gold Council.

Základní informace o zlatu:

"Zlatu rádi říkáme měna poslední možnosti," dodal pro CNN Jeffrey Currie, vedoucí oddělení komodit v Goldman Sachs. 

  • Odhaduje se, že objem dosud vytěženého zlata činí 180-190 tisíc tun - tedy kolem 75% celkových zásob v zemské kůře. Zbývá tedy 50-60 tisíc tun zlata, tedy asi poslední čtvrtina.
  • Většina zlata byla odtěžena ve 20. století - odhadem 110.000 tun. Za první necelé dvě dekády 21. století dalších ca 50.000 tun. Pro srovnání - celá těžba až do roku 1900 činila pouhých 30.000 tun.
  • Vytěžené zlato má aktuálně hodnotu kolem 7 biliónů USD (pouze současný státní dluh USA je nyní více jak 3 x větší), aktuálně něco více než 2 % hodnoty celkových světových aktiv, která se vyčíslují na více než 300 biliónů USD.
  • Při současné těžbě kolem 2500 tun ročně by to znamenalo, že těžba by měla vydržet přibližně jen 20 let. 
  • Nákup zlata jako alternativa k zajištění hodnoty (pro banky a státy - Rusko, Čína, Turecko atd.) při zavedení záporných úrokových sazeb.
  • Zlato považováno za třetí kategorii rezerv pro všechny banky, od centrálních až po komerční, kde primární rezervy byly drženy v dolarech a amerických dluhopisech.  Zlato je v rozvahách světových bank oceňováno na 50 % své hodnoty.
  • Zlato je v zejména (v arabských) zemích, ve kterých je hawala (princip spočívá v převodech finančních prostředků bez fyzického pohybu peněz a bez využití služeb obchodní banky. zjednodušeně je možné jej definovat jako postoupení pohledávek nebo závazků)  "doma", považováno za základního a nejdůležitějšího "uchovatele hodnot". 
  • Zlato má z pohledu velkých investorů především funkci jako hedge právě proti inflaci. FED tak nevědomky podporuje růst zlata, a to dokonce dvojím způsobem, jelikož peníze z programu kvantitativního uvolňování již zaplavují většinu trhů.
  • Zlato, Československo.
  • Zlato on-line.
  • Zlato online.
  • více

Zlato, zprávy z tisku:

7.4.2021 Maďarská centrální banka ztrojnásobila objem zlata ve svých rezervách, kovu má teď 94,5 t, což je nejvíce za desítky let. Měnová autorita dnes oznámila, že s pomocí zlatých rezerv hodlá po pandemii stabilizovat ekonomiku, kde kvůli rozsáhlým stimulačním opatřením hrozí vyšší inflace a vysoké zadlužení.

24.2.2021 Celosvětová poptávka po zlatě loni klesla o 14 % na 3759,6 t. Bylo to poprvé od roku 2009, kdy klesla pod 4000 t. Důvodem byla omezení v souvislosti s epidemií covid-19. Vyplývá to z údajů Světové rady pro zlato. Ve čtvrtém čtvrtletí zájem o zlato meziročně klesl o 28 % na 783,4 t, cž z něj činí nejslabší čtvrtletí od doby světové finanční krize ve druhém čtvrtletí 2008


4.2.2021 Cena zlata klesá o více než 2 % na 1787,4 USD/unci. Prolomila tak klíčovou psychologickou hranici 1800 USD/unci. Kvůli sílícímu dolaru a americkým dluhopisovým výnosům je drahý kov méně atraktivní (Reuters).

3.2.2021 Poptávka po amerických zlatých a stříbrných mincích American Eagle loni prudce vzrostla, výrazně k tomu přispěla pandemie. Prodej zlatých mincí se zvýšil o 258 %, prodej těch stříbrných o 28 %. Vysoký zájem pokračoval i v lednu, americká mincovna U.S. Mint proto varovala, že už není schopna vysokou poptávku uspokojovat (ČTK)

30.12.2020 Cena zlata se podobně jako loni i letos zvýšila zhruba o 20 % a vzestupný trend by podle většiny analytiků měl pokračovat. Žlutému kovu pomáhají nízké úroky a také nevídaný přiliv peněz, které centrální banky uvolňují na podporu ekonomiky zasažené koronavirovou krizí.

Optimismus dávají najevo také analytici společnosti Commerzbank, kteří odhadují, že by cena troyské unce mohla do konce příštího roku vystoupat až na 2100 dolarů (44.885 Kč). Tím by padl rekord z letošního léta, kdy se unce zlata prodávala zhruba až za 2075 dolarů. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4574959/zlato-letos-zdrazilo-o-20-procent-dobry-je-i-vyhled.html<br>

29.10.2020 Celosvětová poptávka po zlatě ve třetím čtvrtletí klesla o 19 procent na 892,3 tuny, což je nejméně za 11 let. Centrální banky přitom poprvé za deset let zlato prodávaly, uvedla dnes Světová rada pro zlato (WGC). Finanční ústav Citigroup minulý měsíc předpověděl, že poptávka od centrálních bank se znovu zotaví příští rok. V letech 2018 a 2019 byly nákupy centrálních bank téměř rekordní, upozornila agentura Bloomberg.

Podle analytičky WGC Louise Streetové není překvapivé, když za současné hospodářské situace banky sahají do svých zlatých rezerv. Téměř veškerý prodej podle ní pocházel od bank, které nakupují z domácích zdrojů, a využily tak výhody vysokých cen zlata v době, kdy jsou státní rozpočty jejich zemí napjaté. Za devět měsíců letošního roku se poptávka po zlatě snížila o deset procent na 2972,1 tuny a byla rovněž nejnižší nejméně od roku 2009. WGC očekává, že poptávka po špercích v Číně a v Indii v posledním čtvrtletí opět poroste a centrální banky by mohly začít znovu nakupovat. Pokračující ekonomická nejistota, nízké úrokové sazby a vládní stimulační opatření způsobí, že hnací silou trhu zůstanou investoři, uvedla agentura Reuters.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4529828/svetova-rada-pro-zlato-poptavka-po-zlate-je-nejslabsi-za-11-let.html 

23.10.2020 Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle

24.9.2020 Propad ceny zlata v tomto týdnu nutí investory k úvahám, zda si žlutý kov bere oddechovou pauzu, nebo jestli mu doopravdy hrozí hlubší propad. Bezprecedentní globální stimuly, záporné úrokové sazby a slábnou dolar vytlačily tento typ bezpečného přístavu na začátku srpna na rekordní maximum ad 2075 dolarů za troyskou unci. Některé banky předpovídaly tehdy ještě zářivější ceny, jenomže vzchopit se mezitím povedlo americkému dolaru, a zlato část svých zisků odevzdalo. "Silný americký dolar je pro ceny drahých kovů kamenem kolem krku a I přes zvýšenou averzi k riziku vyvíjí tlak na zlato," Měnová politika Fedu zůstane v příštích letech expanzivní, takže "síla dolaru sotva vydrží". Přitažlivost zlata jako investice během léta vylepšilo, když reálné sazby amerických státních dluhopisů spadly hlouběji do záporu.

Během posledních 20 let mělo zlato sklon pohybovat se jak v předvečer, tak po skončení amerických prezidentských voleb, jak investoři zvažovali možný dopad na dolar, dluhopisové výnosy a globální politické riziko. Listopadové volby budou asi nejnapjatějšími za poslední desítky let a vyvolají nejistotu, kterou si zlato bude určitě užívat.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4502483/Bloomberg-Skoncila-velka-rally-na-zlate.html<br>

21.8.2020 Zlato prodlouží svou rekordní rally díky "masivnímu znehodnocení měny" a očekáváním ohledně další ekonomické stimulaci centrálních bank. Myslí si to analytici společnosti SkyBridge Capital, která cenný kov opětovně přidala do svého portfolia po jeho vyřazení v roce 2011.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4476786/skybridge-cena-zlata-dal-poroste-diky-masivnimu-znehodnoceni-men.html

11.8.2020 Zlato od finanční krize 2008 září. Korona-krize však žlutému kovu dodala daleko blyštivější lesk. Nehledě na aktuální korekci dolarová cena zlata letos stoupla o 32 %, v korunách pak nárůst činí téměř 30 %.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4470387/rozbresk-zlato-jakozto-globalni-anti-dolar-zari-diky-korone-jeste-vice-nez-predtim.html

4.8.2020 Cena zlata v úterý poprvé v historii překročila hranici 2000 dolarů (zhruba 44 400 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Od začátku roku již vzrostla téměř o třetinu, podporují ji negativní hospodářské dopady koronavirové krize.

Podle internetových stránek agentury Bloomberg cena zlata během úterního obchodování vystoupila až na 2001,39 dolaru za troyskou unci. Následně se však vrátila zpět pod dvoutisícovou hranici. Krátce po 19:00 SELČ se pohybovala blízko 1999 dolarů, oproti pondělí si tak připisovala zhruba 1,1 procenta.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/cena-zlata-poprve-prekonala-hranici-2000-dolaru-za-troyskou-unci-od-zacatku-roku-vzrostla-temer-o-tr.A200804_194650_firmy-trhy_ele

30.7.2020 Zlato započalo nový týden předpisem historického rekordu z roku 2011 a je nejdražší v celé své historii. Zlato se na počátku týdne pohybuje na cca 1 934 USD / Oz, v roce 2011 byl rekord kolem 1 922 USD / Oz. Toto pokoření bylo důležitým mezníkem pro další růst a již na dohled je úroveň 2 000 USD / Oz. Orná půda pro zlato je velmi dobrá a je otázkou času, kdy budeme dosahovat stále vyšších úrovní a neustále přepisovat tabulky. Rovněž to vypadá, že i stříbro nabralo dech, probouzí se a nyní se pohybuje na úrovni cca 24 USD / Oz. Začalo následovat svého zlatého bratrance a zde se očekávají absolutní nárůsty mnohem větší.

19.5.2020 Těžaři zlata by měli v příštích 5 letech investovat do projektů 37 mld. USD, aby udrželi těžbu na výši z roku 2019 a zabránili tak tomu, že dodávky zlata budou v příštích letech klesat. Uvedla to ve své zprávě konzultační společnost Wood Mackenzie (ČTK) 

27.3.2020 V Londýně, který představuje hlavní světový uzel pro obchod se zlatem ve fyzické podobě, je nyní v podzemních trezorech přes čtyři sta uncí (v hodnotě přibližně 420 miliard dolarů), ale dostat tento objem do New Yorku je obrovskou logistickou výzvou. Zvyšující se cena zlata sice v posledních dnech ztratila na svém tempu, ale jedná se nejspíše pouze o krátkodobý trend. "Rallye zlata přerušila tradiční korelaci se státními dluhopisy, které prudce poklesly, když někteří investoři odešli z 'bezpečných přístavů' do akcií, zatímco jiní prodali více ze strachu z prudkého zvýšení nabídky dluhopisů v důsledku ohlášených obrovských fiskálních stimulačních balíčků, které se stále připravují jak ve Spojených státech či Evropě, ale i v jiných zemích.

16.1.2020 Rusko, největší světový nákupčí zlata, ztrácí o tento drahý kov zájem. Po pěti letech, kdy za zlato utratilo odhadem 40 miliard dolarů, začíná centrální banka tyto výdaje krotit. V prvních 11 měsících roku 2019 koupilo 149 tun zlata, tj. o 44 % méně než před rokem. Roční nákupy by tak mohly být letos nejnižší za šest let. více

  • Vlastní 2 262 tun tohoto drahého kovu v hodnotě 106 miliard dolarů 

29..11.2019 Zlato se v poslední době stalo hlavním předmětem zájmu nacionalistických lídrů na východě Evropy. Tento týden demonstrovalo svou nově nabytou ekonomickou moc dokončením repatriace 100 tun žlutého kovu. V Maďarsku pak premiér Viktor Orban navyšuje zásoby bezpečného aktiva ve snaze zvýšit zabezpečení rezerv země.

  • Zlatá horečka zrcadlí kroky Ruska a Číny k diverzifikaci rezerv o objemu přesahujícím 3 biliony dolarů. Tyto státy se v době rostoucího geopolitického napětí snaží omezit svou expozici na americkou měnu. Motivace evropských postkomunistických států je ale jiná. 
  •  Podle Fica staví brexit a riziko globální ekonomické krize slovenské zlato v Británii do nebezpečné situace. 
  • Polsko své zlaté rezervy v posledních dvou letech zdvojnásobilo a je nyní, co se velikosti zlatých rezerv týče, středoevropským premiantem. 
  • během posledních 10 let zdesetinásobily a lačnost po vzácném kovu se přelévá i do sousedních zemí. Srbský lídr Aleksandr Vučić poručil tamní centrální bance zlaté rezervy navýšit, čímž podnítil říjnový nákup devíti tun komodity 
  • Plány na převoz části rezerv držených ve Velké Británii mělo také Rumunsko, jejich provedení ale bylo pozdrženo říjnovým pádem tamní vlády. 

26.11.2019 Polsko dokončilo repatriaci části svých zlatých rezerv z Británie, když z Londýna převezlo 100 tun zlata. Uvedl to dnes guvernér polské centrální banky Adam Glapiński. Země chce mít rezervy uloženy na několika místech a vyhnout se případným geopolitickým rizikům. Varšava v posledních dvou letech zlato přikupuje a podle Glapińského je možné, že poměr žlutého kovu na celkových rezervách zdvojnásobí (ČTK) 

7.10.2019 Čína za posledních 10 měsíců zvýšila svoje zlaté rezervy o více než 100 tun. V září tak dosahovaly 62,64 milionu uncí, bylo to o 190.000 uncí víc než v srpnu, uvedla čínská centrální banka (FT)

20.8.2019 "S tím, jak se centrální banky snaží snižovat úrokové sazby, budou tisknout jako šílené," uvedl Mobius, který doporučuje vložit asi 10 % portfolia do fyzického zlata. více

Zlaté cihly
Zlaté cihly

V roce 2018 se na světě prodalo 4345 tun zlata. Světová poptávka po zlatě stoupla v porovnání s předchozím rokem o 4,4 procenta. Údaje zveřejnila Světová rada pro zlato. Za rostoucí poptávkou stojí podle expertů hlavně nákupy centrálních bank a vysoká poptávka drobných investorů. Ti loni nakoupili 1090 tun zlata ve formě mincí a cihel (ČTK)  

7.8.2019 Neutuchající poptávka po bezpečných aktivech vyhnala jejich možná nejtypičtějšího představitele na šestileté maximum. Futures na zlato se na burze Comex vyšvihly až na 1502,30 USD za unci, kde od roku 2013 nebyly. Žlutý kov tak od začátku roku přidává 17 %. Před 16:00 rostla jeho cena o 2,3 % na 1507 USD za unci.

  • americko-čínská válka, zpomalování globální ekonomiky, rozvolňování měnové politiky centrálních bank a příliv prostředků do burzovně obchodovaných fondů se zlatem
  • To vyhovuje zlatu, které nenese žádný výnos a mezi veteránskými investory má mnoho příznivců. Třeba podle správce hedgeového fondu Raye Dalia může být trh na začátku období, které bude pro zlato velice příznivé. Rally ale čerpá oporu i od centrálních bank a jejich více 

19.7.2019 Nahoru cenu tlačí především napětí na Blízkém východě a vyhlídky na snížení úrokových sazeb ve Spojených státech. Zlato poprvé od května 2013 překonalo hranici 1 450 dolarů (33.076 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Během dopoledne se cena snížila zhruba na 1 439 USD. Od loňského srpna cena tohoto kovu stoupla už o 25 procent a nárůstem tak předběhla většinu jiných aktiv.

8.5.2019 Čínské zlaté rezervy rostly v dubnu pátý měsíc po sobě, meziměsíčně o 480 000 trojských uncí na 61,1 mil. uncí. Hodnota čínských zlatých rezerv dosahuje 78,3 mld. USD (Reuters) 

10.4.2019 Čína v březnu přikoupila 11,2 tuny vzácného kovu, čímž se její zlaté rezervy vyšplhaly na 1885,5 tuny. Čína investovala do zlata již počtvrté v řadě, když v únoru nakoupila 9,95 tuny, v lednu 11,8 tuny a v prosinci 9,95 tuny.

16.10.2018 Maďarsko 10- ti násobně navýšilo své zlaté rezervy na 31,5 tuny s cílem snížit riziko, řekl guvernér centrální banky Gyorgy Matolcsy (FT)

5.11.2018 Ruská centrální banka nadále mohutně navyšuje své zlaté rezervy. Ve třetím čtvrtletí přikoupila rekordních 92,2 tuny zlata, přičemž zlatý majetek navýšila na více než 2000 tun. Podle sdružení předních těžařů zlata World Gold Council (WGC) vlastní Moskva již 17 procent světových rezerv zlata. ČNB se zlata naopak postupně zbavuje, v uplynulém kvartálu 0,5 tuny prodala (ČTK). Od června 2014 do října 2018 vzrostly rezervy o cca 986 tun

Indie v roce 2016 dovezla 947 tun (cca 30 447 223 Oz), následný rok v době uskutečněné reformy se dovoz snížil dovoz na 582 tun (cca 18 712 021 Oz) a v roce 2017 se roční dovoz zlata zvýšil na cca 901 tun (cca 28 968 266 Oz)

Roční celosvětová produkce zlata v roce 2017 činila 3 268,7 tun 

  • Zlatý standard 1871 - 1914 (1USD = 1/20 unce zlata )
  • 1913 založen FED
  • 1933 zrušen zlatý standard
  • 1945 - 1971 Brettonwoodský měnový systém (1USD = 1/35 unce zlata)
  • 1971 (USA = 1/38 unce zlata)
  • 1973 se Smithsoniánský systém se zhroutil

2600 miliardařů, 16 milionů miliardářů , kteří vlastní 97% majetku - extrémní polarizace bohatství a možností a tato polarizace může být rizikem budoucího odbytu zboží, spotřeby (lidé nebudou mít za co nakupovat zboží)

Zlato v posledních měsících roku 2018 rozhodně nepatří mezi žhavé investiční instrumenty. Jeho cena se pohybuje přinejlepším do strany, a tak se obchodníci na pozadí dobře rozjeté ekonomiky poohlížejí po atraktivnějších aktivech. Ti, kdo zlato v portfoliu drží, ale mají jasno. Náš čas přijde, říkají.

  • drž 20% ve zlatě a buď šťastný, když to zlato nebudeš nikdy potřebovat.....židovský citát

Na začátku ledna 2018 se trojská unce zlata prodávala za zhruba 1 290 USD, nyní stojí lehce nad 1 200 USD. Index S&P 500 se naproti tomu začátkem roku pohyboval kolem 2 700 bodů, zatímco na začátku srpna byl nad 2 800. Vzhledem k tomu, že investiční horizont se již dávno nepočítá na roky ani měsíce, ale spíše týdny, je jasné, čemu dávají investoři přednost.

  • Obecně platí, že akcie Dow -jones je podhodnocena vůči zlatu, když stojí méně než 4 unce zlata, správně hodnocena když stojí 6-7 uncí a nadhodnocena, když stojí více jak 10, nyní jsou na úrovní 21 uncí (6.2018)

Jedním z klíčových faktorů podle Tumerkana do budoucna bude objem těžby kovu. "Objem vytěženého zlata čtyřicet let nepřetržitě rostl, tomu je ale konec. Jsme na vrcholu, teď již bude produkce jen klesat," říká Ian Telfer z těžařské společnosti Goldcorp.

  • Rusové, Číňané (remimbi) a Arabi skupují všechno Zlato, pravděpodobně chtějí přejít na zlatý standard

45% světových zásob fyzického stříbra drží banka GP Morgan, do 15 roků se vytěží světové zásoby stříbra, kromě jiného využití je stříbro nutné na efektivní čištění vody od pesticidů, hormonů a dalších chemických látek (prof. Staněk)

Dále tvrdí, že takřka všechno zlato, které se vyplatí těžit při cenách kovu kolem 1 300 USD za trojskou unci, již bylo nalezeno. "Další doly, v nichž by se vyplatilo zlato těžit při těchto cenách, otevřeny nebudou," říká. Důkazem jsou společnosti jako Barrick Gold, Newmont Mining či právě Goldcorp. Objem zlata, které tyto firmy těží, prudce klesá, Barrick Gold dokonce na začátku letošního roku vytěžila nejméně zlata za 16 let.

Nejvíce žlutého kovu na trh v posledních desetiletích dodávala Jihoafrická republika. I její dominance je ovšem minulostí. Aktuálně je největším producentem zlata Čína, objem její produkce je ale jen zhruba třetinový ve srovnání s vrcholem těžby v JAR na začátku 70. let 20. století.

Ian Telfer přitom není jediný, kdo hovoří o dosažení vrcholu těžby zlata. Stejně se vyjadřují také zakladatel Franco-Nevada Gold Pierre Lassonde nebo šéf Seabridge Gold Rudy Fronk. A i další hovoří podobně, nových nalezišť je málo a stará jsou téměř prázdná.

"Je jen otázkou času, kdy cena zlata začne růst. V situaci, kdy se poptávka zásadně nemění, objem nevytěženého zlata klesá a nových dolů je kriticky málo, vlastně ani není jiná možnost. Ceny kolem 1 300 USD za trojskou unci jsou dnem," má jasno Tumerkan z Pallisade Research.

Více: https://zlato.kurzy.cz/zpravy/464642-zlato-zasob-v-dolech-ubyva-nove-zdroje-nejsou-co-to-udela-s-cenou-kovu/

Největší zásoby zlata:

Indie prodává americké dluhopisy a nakupuje zlato, Kazachstán, Turecko a Rusko pokračuje ve stejném trendu a zlaté rezervy stále stoupají, Čína má zřejmě velké tajemství

Stav zásob zlata jednotlivých centrálních bank států rok 2018:

  • USA 8 133,50 tun (cca 261 502 106 Oz)
  • Německo 3 370 tun
  • MMF 2 814 tun
  • Itálie 2 451 tun
  • Francie 2 435,5 tun
  • Rusko 1  968,850 tun (cca 63 300 968 Oz) , k 31.10. 018 to bylo cca 2 065 tun (cca 66 392 309 Oz) , k 31.12.201 2 113 tun
  • Čína 1 843 tun (cca 59 254 734 Oz) - neoficiální údaje mluví o výši 30 000 tun (cca 964 537 183 Oz)
  • Švýcarsko 1 040 tun 
  • Turecko 582,2 tun (cca 18 718 451 Oz)
  • Indie ( 11. místo) 566,23 tun zlata (cca 18 2014 996 Oz)
  • Kazachstán přes 326 tun (cca 10 481 304 Oz)
  • Saudská Arábie 322,9 tun (cca 10 381 635 Oz)

Celkem 23 500 tun zlata více

Globální dluh a kolik by šlo nakoupit zlata v dané době za dané ceny: 

Globální HDP a kolik by šlo nakoupit zlata v dané době za dané ceny: 

Pokud se podíváme kolik zlata by šlo koupit za daný dluh a danou hodnotu HDP, zjistíme, že v každém období by šlo koupit podstatně více zlata za celkový dluh než za hodnotu globálního ročního HDP.

Když vezmeme v úvahu, že dnes činí globální dluh cca 244 bilionů USD - za to by se dalo pořídit při dnešních cenách cca 185 128 983 308 Oz zlata - cca 5 758 067 tun a produkce zlata za dobu trvání lidstva cca kolem 180 000 tun (cca 5 787 223 097 Oz), zjistíme, že pokud by celkové zlato mělo pokrýt tento dluh, jako nějaká forma zlatého standardu, tak dnešní cena 1 Oz nebude cca 1 318 USD, ale úplně někde jinde. Cena jedné Oz by se pohybovala kolem cca 42 000 USD / Oz. A to máme pouze pokryto toto "oficiální" číslo (244 bilionů USD), skutečnost bude bohužel úplně na jiné úrovni. více

zobrazit více..
Loading...