Prof. Jaroslav Flégr

Prof. Jaroslav Flegr

Prof. Jaroslav Flegr (12. 3.1958) evoluční biolog a parazitolog, věnuje se výzkumu toxoplasmózy, je profesorem biologie na Univerzitě Karlově v Praze. Znám je hlavně výzkumem parazita Toxoplasma gondii a souvisejícího onemocnění toxoplazmóza. Rovněž je autorem teoretického konceptu zamrzlé evoluce. Je nyní (2020) jedním z předních odborníků komentujících koronavirovou epidemii. Podle Prof. Jaroslava Flegra se vir šíří podstatně lépe v uzavřených nedostatečně větraných, klimatizovaných prostorách, a zejména tam, kde je nízká relativní vlhkost vzduchu.

19.10.2020 Ondřej Neumann: Peková a Flegr. Proč se mít na pozoru před mediálními hvězdami Covid-19. Po prvotním nadšení ze Soni Pekové, které vyústilo v nepochopitelnou nominaci Senátem na státní vyznamenání, se alespoň část novinářské obce rozpomněla na svoji úlohu "hlídacích psů".

Ale i nápady Jaroslava Flegra na inspiraci "asijskými zeměmi" i jeho některé nepotvrzené dřívější prognózy by měly být důrazným varováním. Pro novináře i občany.

https://hlidacipes.org/ondrej-neumann-pekova-a-flegr-proc-se-mit-na-pozoru-pred-medialnimi-hvezdami-covid-19/

Všechny viry jsou dobré, špatný je náš přístup k životu (Rudolf Steiner) a totéž platí o člověku, přírodě atd., protože také k nim máme špatný náš přístup (příroda a koronaviry nám to pouze zrcadlí).   

Prof. Jaroslav Flegr, názory a komentáře:

14.5.2021

  • Myslím, že občané by měli dobře zvážit, zda nestrávit ještě toto léto raději v tuzemsku. Zavlečení nových mutantů totiž představuje vůbec největší riziko, které nám v současné době hrozí. Jednak už je poměrně hodně existujících mutací, které kdyby se k nám dostaly, tak by to bylo popravdě hodně nepříjemné. Přesněji řečeno - které budou velmi nepříjemné, až se k nám dostanou. Zadruhé budou zároveň neustále přibývat další mutace. V dobře proočkovaných zemích budou vznikat takové, na které nebudou fungovat dosud dostupné vakcíny a očkování.
  • Nejen, že vůči vakcínám odolné mutanty opět zabijí mnoho lidí. Kvůli nim také poklesne motivace lidí nechat se naočkovat, protože budou vědět, že proti mutacím nebudou chráněni. A tak nám bude dál hrozit příchod další vlny epidemie, respektive dalších vln epidemie a dalších vln lockdownů.
  • https://zivotvcesku.cz/ockovani-neochrani-proti-mutacim-viru-rika-biolog-jaroslav-flegr-uvedl-jak-velke-riziko-predstavuji/

24.4.2021

  • Prof. Flegr vyjadřuje obavy, že po druhém balíčku, který by měl podle ministra průmyslu obchodu a průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) přijít 3. května, a jeho obsahem má být otevření obchodů a části služeb, se pokles zastaví. Pokud se Česko dostane k balíčku třetímu, který má otevřít zbytek služeb, začnou podle Flegra počty nakažených naopak opět stoupat. "Takže na další balíčky vůbec nedojde. Jestliže se fakt chceme vrátit do normálu, máme tři možnosti. Buď můžeme nyní zatnout na dalších sedm týdnů zuby, nerozvolňovat a nechat současným tempem počty nakažených vyklesat někam k nule.  
  • Druhou možností je podle něj postupně rozvolňovat, "ale zároveň nahrazovat rušená opatření nějakými jinými. Například všechny školy by se mohly otevřít prakticky hned, kdyby byli žáci a studenti každé pondělí otestováni PCR testem ze slin. A nejspíš by stačilo i každé druhé pondělí. Podobně bychom mohli na volných prostranstvích zrušit roušky, ale zároveň začít testovat zaměstnance místo antigenními testy PCR testy. Nakoupené antigenní testy by se měly používat jen pro účely, k nimž jsou určeny - tedy například před vstupem do kadeřnictví či do fitka. Vyžadovat v této situaci až 2 dny staré potvrzení o absolvování antigenního testu je prvotřídní ukázka hlouposti nebo nepochopení fungování antigenních testů - na jejich negativní výsledek se lze spolehnout 2-3 hodiny a test by měl být vždy prováděn přímo v místě potřeby."
  • Potřebné kapacity pro PCR testování můžeme mít do 14 dnů a náklady na PCR testování by byly nižší, než jsou v současnosti na testy antigenní - stačí je dělat mnohem méně často a je možné testovat vzorky třeba celé třídy najednou. Jen by to vyžadovalo vyjmout preventivní PCR testy ze seznamu zdravotních úkonů, jako si to v tichosti prosadili dovozci antigenních testů, a zlomit tak monopol zavedených diagnostických pracovišť, jejichž kapacity opravdu na preventivní PCR testování nedostačují. A ukončit zvrhlou diskriminaci PCR testů - tedy začít proplácet PCR testy jako testy antigenní. Bohatě by to stačilo ve stejné výši, v jaké se dnes zdravotními pojišťovnami proplácí testy antigenní. Náklady na oba testy jsou totiž stejné, a časem budou PCR testy dokonce podstatně levnější.
  • My téměř jistě zvolíme třetí možnost," míní. "Budeme postupně rozvolňovat, dokud nezačnou počty nakažených a hospitalizovaných zase stoupat. Necháme opět zaplnit jednotky intenzivní péče a pak zděšeně šlápneme na brzdu - zavedeme nový locdown. A takhle se budeme bavit až do doby, než se nám podaří proočkovat dostatečné procento populace. Nerad to říkám, ale vzhledem k tomu, že v dobře proočkovaných zemích budou vznikat mutanty rezistentní vůči současným vakcínám, tak to může trvat klidně i další rok.
  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/postupne-rozvolnovani-prinese-cesku-dalsi-vlny-a-lockdowny-varuje-biolog-152001#

28.3.2021

  • Letošní březen počtem obětí nemoci covid-19 už překonal dosud nejtragičtější loňský listopad. Počet nakažených od začátku epidemie loni na jaře přesáhl 1,5 milionu. Současný stav ukazuje, že epidemie brzdí. V případě, že ale dojde k rychlému rozvolnění, může se nákaza dostat mimo kontrolu. "Stačí rozvolnit dříve, než počty pozitivních případů klesnou na hodnoty, kdy lze snadno trasovat.
  • Průměrný věk lidí, kteří zemřeli v souvislosti s covidem-19, je letos o dva roky nižší než u loňských obětí. Mladších než 70 let je pětina z asi 13.000 obětí epidemie, loni to bylo 16 procent ze zhruba 12.000.
  • Vlastně máme na výběr ze tří těchto možností. První je být neustále v nějakém polovičním lockdownu. Druhá je nechat vyklesat počty denně nakažených do hodnot, kdy je dokáže efektivně trasovat hygiena, tedy na nějakých 1000 nakažených za den. A třetí, nejrychlejší, je začít masivně testovat ve školách na na pracovištích pomocí PCR testů. Pokud si nevybereme ani jedné z těchto možností, tak je téměř jisté, že se epidemie opět rozjede. Domnívám se, že k normalitě by nás nejrychleji dovedla třetí možnost, PCR testování zhruba milionu žáků a pracovníků za den. Vzhledem k citlivosti testů by stačilo testovat ze slin jednou za 10 dnů, takže by to bylo výrazně levnější než současné testování pomocí antigenních testů.
  • https://zivotvcesku.cz/kdy-nastane-zlom-epidemie-staci-zavest-jedno-ze-tri-techto-opatreni-a-jsme-za-vodou-rika-odbornik/?<br>

20.3.2021

  • Očkovaní lidé by měli mít velké výhody. Tímto nátlakem můžeme přinutit ostatní, aby se nechali naočkovat, řekl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Podle něj lockdown zabírá, ale jde o to nejhorší řešení. "Má přijít ve chvíli, kdy padáme na dlažbu. Tento mezičas bychom měli využít a resuscitovat zpátky k životu hygienu, která nyní netrasuje.
  • https://cnn.iprima.cz/dejme-ockovanym-velka-privilegia-prinutime-tim-ostatni-k-ockovani-mini-flegr-21384? 

19.3.2021

  • Jsme na tom špatně, protože jsme se půl roku snažili dosáhnout kolektivní imunity přirozenou cestou, jinými slovy, nechat se promořit. Jednak nám v důsledku toho v populaci narostla virová nálož, čímž jsme si znefunkčnili hygienu. Při tak vysokém počtu nakažených denně, jaký v Česku dlouhodobě máme, se prakticky nedá trasovat. To našim promořovačům na ministerstvu zdravotnictví vlastně vyhovovalo. A jednak zaúřadoval jev, kterému evoluční biologové říkají třídění z hlediska stability. Mezi nově hospitalizovanými převládají jedinci, kteří nemocnici opustí během pár dnů, někteří směrem do domácího ošetření, někteří bohužel směrem do krematoria a na hřbitov. Ale tu a tam se mezi nimi vyskytnou i bojovníci, kteří dokážou zápolit s covidem týdny či dokonce měsíce. Je jich málo, ale když jsme si tu nechali epidemii řádit mnoho měsíců, naplnili jsme si s nimi nemocnice. Jsou to častěji mladší lidé - i to může být jeden z důvodů, proč se na jednotkách intenzivní péče mladí lidé vyskytují čím dál častěji.
  • https://zivotvcesku.cz/profesor-jaroslav-flegr-vysvetlil-co-stoji-za-tim-ze-cesko-nezvlada-boj-s-epidemii-zafungoval-jev-rika/

1.3.2021

  • Opatření na zbrzdění epidemie stačit nebudou. "Jediné z těch opatření, které může mít vliv, jsou uzavřené školy.
  • Až vykvetou pampelišky, začnou i u nás počty nakažených významněji klesat. Že by vláda dostala rozum a něco opravdu účinného proti viru udělala, například zajistila masivní PCR testování, už nepředpokládám. Musíme tedy doufat, že nám pomůže příroda. Některé rostliny, třeba šeřík, vykvetou, když se prodlouží den, tedy k určitému kalendářnímu datu. Jiné, třeba pampeliška, vykvetou když se na dostatečně dlouho oteplí. A podobně se průměrnými venkovními teplotami řídí i covid. Jakmile se pořádně oteplí, poklesne infekčnost viru a s určitým zpožděním se k nám vrátí i jeho »hodnější« letní varianty. 
  • Kdybychom se však chtěli vrátit do léta k normálnímu životu, museli bychom začít masivně testovat PCR testy. Jenže to naše vláda zjevně nechce.
  • https://zivotvcesku.cz/epidemie-zacne-brzdit-az-vykvetou-pampelisky-soucasna-opatreni-nezaberou-rika-jaroslav-flegr/?

17.1.2021

  • Situace bude hrozná v celé Evropě, ale v Česku to bude asi nejhorší.
  • https://refresher.cz/93613-Jaroslav-Flegr-Situace-bude-hrozna-v-cele-Evrope-ale-v-Cesku-to-bude-asi-nejhorsi-Rozhovor

10.1.2021

  • K tomu téměř jistě dojde mnohem dřív. Uvědomme si, že v chladu stoupá infekčnost viru a opatření, co zabírala na podzim, už v zimě nezaberou. A navíc se začínají šířit mnohem infekčnější varianty viru. Řekl bych, že jestli dokážou nemocnice vzdorovat 14 dnů, tak to bude zázrak. Kdyby zdravotníci už nyní nedělali nemožné, tak vše zkolabuje do týdne. A i když budou dělat nemožné, tak kvůli populismu vlády a nezodpovědnosti úředníků ministerstva zdravotnictví nemocnice v chodu stejně dlouho neudrží. Proboha, kde to žijeme, když kvůli tomu, aby si politici mohli šplhnout u voličů tím, že jim dovolí si jet do hor zasáňkovat, musí zoufalí zdravotníci padat vyčerpáním? Už to neříkám jen já. Prakticky všichni odborníci se shodují, že současná situace je neudržitelná a to, jak politici hodili veškerou tíhu situace na zdravotníky, je nemorální. 
  • https://zivotvcesku.cz/do-kolapsu-nemocnic-zbyvaji-dny-vsechno-zavrit-a-doufat-v-zazrak-naleha-vedec/

6.1.2021

  • Politici si spočítali, že příliš drsná opatření jsou nepopulární a stojí a je body u voličů. Nabízí cynickou úvahu, že z hlediska volebních výsledků se vyplatí raději nechat zemřít sto tisíc lidí a podlomit zdraví velké části obyvatelstva. 
  • Takže poslední pokus: V současnosti platná opatření jsou naprosto nedostatečná - je to jasně vidět z toho, že reprodukční číslo je vysoko nad jedničkou. Máme už sedm tisíc lidí v nemocnici (za včerejšek jich přibylo 321, a to jen proto, že jich 180 zemřelo). Přitom kapacity nemocnic budou někde nad 8-9 tisíci. Rychlé plnění nemocnic poroste ještě 10-12 dnů poté, co přestanou růst počty nakažených za den, tedy co klesne reprodukční číslo pod jedna. K takovému poklesu se ani v náznaku neschyluje."
  • Podle Flegra nyní dojde k tomu, že reprodukční číslo viru znovu vzroste, a to v důsledku poklesu teploty. Navíc je třeba počítat s tím, že do šíření zasáhnou nové mutace koronaviru z Anglie a Jižní Afriky, které tu už zaručeně jsou a postupně získávají navrch. Bylo by proto bláhové se domnívat, že se situace bude zlepšovat. Naopak se podle Flegra bude rapidně zhoršovat a na konci bude kolaps zdravotnického systému a spontánní lockdown.
  • https://www.mix24.cz/je-mozne-ze-jim-to-stale-nedoslo-ze-netusi-co-nas-v-radu-dnu-ceka-pta-se-profesor-flegr-smerem-k-vlade/

2.1.2021

  • Nastupující vlna bude horší. I kdyby nezkolabovalo zdravotnictví, vyžádá si alespoň o třetinu více obětí, tedy dalších 30 tisíc. Pravděpodobnost, že dojde ke kolapsu zdravotnictví, přitom odhaduji na 80 procent. Konečný účet se tedy do léta může vyšplhat ke 100 tisícům mrtvých. 
  • V důsledku chyb, či, jak je čím dál více zřejmé, cynického (a chybného) kalkulu některých členů vlády (nebudeme dělat nepopulární opatření, a ještě se zbavíme ekonomicky neproduktivních osob a nemocných, ušetříme), tedy do léta zemře možná až každý stý obyvatel Česka. 
  • Ekonomické dopady lednového a únorového (částečně spontánního) lockdownu budou hrozivé. Ještě horší však nejspíš budou dlouhodobé dopady zhoršeného zdravotního stavu velké části české populace. Trvalé zdravotní následky se projeví v nějaké míře možná až u třetiny osob, které covid prodělaly a prodělají, a to i u řady z těch, co ho prodělají bezpříznakově. Na desítky let se v důsledku toho zvýší nemocnost české populace a sníží se i průměrná doba dožití (přinejmenším v porovnání se zbytkem světa).
  • Evropská unie nás nakonec ve vlastním zájmu donutí (nejspíš prostřednictvím účelově vázaných dotací) změnit náš laxní a alibistický přístup k vakcinaci a politikou cukru a biče nás dokope ke kolektivní imunitě. Podle mne to bude do konce roku 2021. Ve většině okolních zemí zvládnutí epidemie a zejména změny, které epidemie ve společnosti přinese, obrovským způsobem nakopnou ekonomiku a vyvolají masivní ekonomický růst (v Evropě asi ne hned v roce 2021). Ve státech jihovýchodní Asie, které díky strategii "šíření viru zastavíme a své ohrožené ochráníme, ať to stojí co to stojí", epidemii zvládly s přehledem, nastoupí růst ještě rychleji. To zprostředkovaně pomůže i našemu hospodářství. 
  • https://www.forum24.cz/profesor-jaroslav-flegr-slibil-novou-predpoved-tady-je/  

18.12.2020

  • Třetí vlna začíná téměř v celé Evropě. Počty infekcí nám v Evropě klesaly, takže opatření byla ve většině zemí relativně dostatečná. V momentě, kdy se ochladilo, tak však stačit přestala a počty infikovaných začaly stoupat. U nás jsme to přiživili tím, že jsme poměrně masivně rozvolnili. Tím pádem jsme znovu oživili opadající druhou vlnu, která se spojila s tou novou, třetí.
  • Respirační viry jsou infekčnější za nízkých teplot. Je to dané zejména tím, že v chladnějším počasí se držíme více v místnostech a tím pádem jsme mnohem delší dobu ve styku s vyšší koncentrací infekčních stádií virů. Navíc, když si v budově zahřejeme venkovní vzduch na pokojovou teplotu, tak ho zároveň vysušíme. Je proto důležité v místnostech nepřetápět a udržovat v nich relativní vlhkost nad 40 %. V suchu se přemění kapénky na aerosol a ten se může držet třeba desetkrát déle ve vzduchu než kapénky, které spadnou poměrně rychle na zem, kde už neškodí. Aerosol přetrvává v místnosti déle a šíří se od infikované osoby na delší vzdálenost". "To je hlavní důvod, proč je každoročně chřipková sezóna. Zkrátka, kterákoli respirační nemoc je v zimě mnohem infekčnější  
  • https://zivotvcesku.cz/pes-v-5-stupni-zacala-treti-vlna-epidemie-u-nas-jsme-ji-propojili-s-druhou-rika-odbornik-jaroslav-flegr/

18.12.2020 

  • už jsme opět nastoupili na exponenciální křivku, která zprvu roste pomalu, ale pak dramaticky zrychluje. Potíž spočívá v tom, že jsme startovali z velmi vysoké základny kolem pěti tisíc případů denně. "Jasně vidíme velký nárůst nakažených. Jakmile je reprodukční číslo nad 1, tak je jasné, že probíhá exponenciální nárůst případů. Dá se zhruba spočítat, kdy se denně nakazí přes 10 tisíc lidí. Podle mě to bude ještě před Vánocemi.
  • Jestliže nás druhá vlna stála 10 tisíc mrtvých, myslím těch, kteří se dostali do oficiálních statistik, ve skutečnosti to bude klidně 20 tisíc mrtvých, tak lednová vlna nás bude stát určitě životů víc. Pokud se vejdeme pod 30 tisíc mrtvých, tak budeme moci mluvit o štěstí.
  • https://www.mix24.cz/flegr-treti-vlna-zacala-zemre-v-ni-30-tisic-lidi-kdyz-budeme-mit-stesti/<br>

16.12.2020

  • O Vánocích opět trochu přituhne, budeme muset přitáhnout šrouby. Hlavní malér ale přijde až po Vánocích. Záleží také na teplotě, pokud bude tři až čtyři dny kolem nuly, ta současná opatření zabírat nebudou. V lednu vypukne třetí vlna 
  • nemá cenu si lhát do kapsy a je třeba lidem jasně říct, že epidemii zastaví pouze to, když zůstanou doma. 
  • Děti se neměly vracet do škol a restaurace měly zůstat zavřené. To, že se tak nestalo, považuje za politický a ekonomický kalkul politiků, který navíc ke všemu nevyšel 
  • https://www.mix24.cz/treti-vlna-epidemie-prijde-v-lednu-rika-flegr-nejvetsi-maler-ale-bude-tesne-po-vanocich/<br>

11.12.2020

  • Čtvrtý stupeň k zabrzdění epidemie už stačit nebude. Určitě opět skončíme v pátém stupni podle systému PES. Teď přijde veliký nárůst počtu nakažených a také výrazný nárůst počtu hospitalizovaných. Řekl bych, že znatelný nárůst počtu nakažených přijde již dnes. A v příštím týdnu už se budeme pohybovat buď na hranici pátého stupně, případně v něm už budeme a nejpozději v průběhu dalšího týdne přijde nový lockdown. Kdyby se tak nestalo, bude lednová vlna podstatně horší, než byla ta říjnová, která nás stála údajně 10 tisíc, ale podle nárůstu mortality oproti jiným rokům spíše až 20 tisíc mrtvých. 

4.12.2020

  • je dost pravděpodobné, že rozvolnění, tedy otevřené obchody, restaurace a služby si dlouho své »svobody« neužijí. Situace se totiž nejen v Praze, ale i dalších krajích stává čím dál více rizikovější. Navíc chování lidí, kteří berou vše, co se rozvolnilo doslova útokem, situaci nepřispěje. "Myslím si, že další lockdown přijde za 14 dnů,
  • https://zivotvcesku.cz/kdy-by-mohl-nastat-dalsi-lockdown-situace-neni-zcela-prizniva-myslim-ze-za-14-dnu-predikuje-odbornik/<br>

29.11.52020 Polovina dětí jsou introverti, kontakt se spolužáky nepotřebují, at jsou raději na počítači, napadlo Flegra. Chce zavést nepovinnou školní docházku

  • Řada rodičů by byla určitě schopná zajistit svým dětem kvalitní domácí výuku. Každé dítě, které by zůstalo doma, by zpomalovalo šíření viru i snižovalo nebezpečí, že náš přestárlý pedagogický sbor zdecimuje covid.
  • Domácí výuka by dětem v ničem neuškodila, protože přeci víme, jak to v současných školách funguje. "A kdo říká, že by to mělo ničivý dopad na vzdělanost české populace, ten už je asi zapomněl, jak naše škola funguje a nejspíš si nikdy neotevřel na internetu Khanovu akademii.
  • Polovina žáků jsou introverti, kteří kontakt se spolužáky na určitou dobu rádi oželí. Kdyby je rodiče posadili na pár měsíců k počítači a nechali je sledovat televizní seriály v původním anglickém znění (jistě, nemusela by to být zrovna Hra o trůny), udělali by pro jejich vzdělání nejspíš mnohem víc, než by pro ně za stejnou dobu mohla udělat standardní školní docházka," publikoval Flegr svůj originální nápad, s nímž však zřejmě většina dětských psychologů, rodičů a možná ani dětí souhlasit nebude. "Dětský mozek se nasává cizí jazyky jako houba a nic tak nevylepší životní šance člověka jako právě zvládnutí jednoho či raději několika cizích jazyků. 
  • https://www.mix24.cz/polovina-deti-jsou-introverti-kontakt-se-spoluzaky-nepotrebuji-at-jsou-radeji-na-pocitaci-napadlo-flegra-chce-zavest-nepovinnou-skolni-dochazku/?<br>

25.11.2020 Schválně jsem strašil a do toho se ještě spletl, přiznal Flegr. Zachránil jsem ale spoustu životů, chválí se.

  • Jaroslav Flegr nyní přiznal, že se tak nestalo kvůli kombinaci několika faktorů. Prvním je skutečnost, že čísla záměrně nadsadil, druhým fakt, že nepočítal správně a třetím zázrak, že zafungovala opatření.  
  • Jaroslav Flegr také připustil, že strašil úmyslně a udělal by to znovu, protože tak podle svých slov zachránil spousty životů. "Nelituji toho, protože si myslím, že to zachránilo spoustu životů," 
  • Problém nevidí ani v tom, že svými slovy uvrhl mnoho lidí do depresí a zejména u starších vyvolal obrovskou míru strachu. "Já se bojím, že jsou lidi příliš málo vystrašení. Já jsem teď dělal dotazník, který mi vyplnilo už 38 tisíc lidí, na kterém se ukázalo, že ti, kdo mají úzkost, tak mají menší pravděpodobnost, že se nakazí koronavirem. Úzkost nebo deprese není legrace, tím nás vybavila příroda právě pro tyhle případy. To, že se toho lidi přestali bát, naštěstí teda většina ne, ale ta křiklavá menšina tady je, tak to je tragédie. Kdyby se lidi víc báli, tak tady nemuselo být přes 7 tisíc mrtvých.
  • https://www.mix24.cz/schvalne-jsem-strasil-a-do-toho-se-jeste-spletl-priznal-flegr-zachranil-jsem-ale-spoustu-zivotu-chvali-se/?<br>

23.11.2020

  • Predikce pana Duška, že budeme bojovat s návratem epidemie v lednu či únoru je pravdivá. Já si dokonce myslím, že to bude už s koncem prosince. Jak se snažím už řadu týdnů varovat, s ochlazením a nástupem chřipkové sezóny přijde velmi rychle třetí vlna.
  • "Třetí vlnu bude mít na svědomí příroda. V chřipkové sezóně se zvyšuje infekčnost jakéhokoliv respiračního viru, v případě SARS-Cov-2 zhruba na dvojnásobek. A opatření která zabírají teď, už v chřipkové sezóně patrně zabírat nebudou.
  • Myslím si, že na přelomu ledna a února už zase tak moc pozitivních případů mít nebudeme, protože to už budeme mít tvrdý lockdown. Hodně bude samozřejmě záležet na počasí, tedy na tom, kdy nastanou nízké teploty. Myslím si však, že leden bude ve znamení tvrdého lockdownu. A ten nám vydrží, odhaduji, až do března. Lockdown nás patrně nemine, pokud ovšem předtím nezabere jiné, chytřejší opatření.
  • https://zivotvcesku.cz/v-lednu-nas-zachrani-lockdown-epidemie-razantne-zesili-predikuje-vedec-flegr/?<br>

22.11.2020

  • Přesně 21.10. jsem v rozhovoru pro DVTV předpověděl, že do měsíce nám bude denně v Česku na covid umírat 1000 osob. Ten den vláda zavedla první vážně míněná protiepidemická opatření a v následujících dnech je ještě párkrát zpřísnila.
  • V rozhovoru jsem uvedl, že ani nová opatření s tím už nic neudělají, protože těch 1000 lidí je už v danou chvíli nakažených. Jak je z grafu zřejmé, počty mrtvých vystoupaly přesně podle grafu během dvou týdnů z tehdejší stovky na 257 mrtvých za den, poté však opustily exponenciálu, vrátily se na týden někam ke 110 a v posledních dnech nejspíš dokonce dál klesají. 
  • Přiznávám, že jsem původně pesimisticky předpokládal, že čím dál větší podíl nemocných je odrazován od cesty do nemocnic a následně umírají doma," říká Jaroslav Flegr. Podle něj je průměrná doba, která uběhne od nákazy k eventuálnímu úmrtí pacienta zřejmě skutečně tři až čtyři týdny, s čímž počítal. Kromě tohoto průměru je ale podle něj důležitým parametrem také rozložení této veličiny. 
  • Většina obětí korovaviru zřejmě podlehne nemoci do méně než dvou týdnů, průměr však posunuje ke čtyřem týdnům menšina pacientů, kteří dokážou s nemocí bojovat mnohem déle než měsíc. Díky tomu mohla protiepidemická opatření zabrat o tolik dříve, než jsem původně předpokládal. Jo, ďábel (a zjevně i anděl) se často ukrývá v detailu 
  • Nejen že jsme ušetřili pěkných pár tisíc mrtvých, ale také slibuje, že počty umírajících zareagují na jakékoli utažení i uvolnění opatření docela svižně,.
  • Vědec ale počítá s tím, že přijde třetí vlna a před pár dny byl zděšen z toho, jakým tempem se uvolňují opatření. 
  • https://www.mix24.cz/jaroslav-flegr-pripustil-ze-v-poctu-obeti-koronaviru-hodne-prestrelil-ma-z-toho-velkou-radost/?

18.11.2020 Pravdou je, že jeho nejčernější prognózy o tom, že tu v této době budeme mít tisíce mrtvých denně se nenaplnily, protože jsme si velmi draze koupili čas.

  • Nejdřív musíme stlačit počty denně infikovaných na hodnoty, které už dokáže posílená hygiena kvalitně dotrasovat 
  • Jestliže si chceme dopřát luxus návratu dětí do škol, tak musíme na oplátku posílit kapacity trasování tak, abychom dokázali vytrasovat i kontakty kontaktů, přinejmenším je varovat, v lepším případě jim nabídnout i bezplatné a rychlé testování 
  • https://www.mix24.cz/zly-sen-se-opakuje-to-snad-nemohou-myslet-vazne-lamentuje-nad-uvolnovanim-flegr/?<br>

16.11.2020

  • V blízké budoucnosti (cca 14 dní) na Evropu udeří třetí vlna infekce. Druhou jsme si v Česku způsobili sami tím, že jsme v létě úplně rozvolnili opatření a včas jsme je znovu nezavedli, když bylo potřeba. Ale třetí vlnu nám chystá příroda. S příchodem chřipkové sezóny se změní chování viru. Data z jara ukazají, že s každým stupněm teploty dolů se o 3 % zvýší jeho infekčnost, takže opatření, která zabírají dnes, za měsíc už zabírat nebudou. Je třeba se předem připravit na tuhle variantů, nikoli spřádat nereálné sny o tom, která opatření budeme rozvolňovat už listopadu a která až v prosinci. Příroda má pro nás přichystaný úplně jiný scénář 
  • Respirační viry jsou infekčnější za nízkých teplot. Je to dané zejména tím, že v chladnějším počasí se držíme více v místnostech a tím pádem mnohem delší dobu jsme ve styku s vyšší koncentrací infekčních stádií virů. Navíc, když si v budově zahřejeme venkovní vzduch na pokojovou teplotu, tak ho zároveň vysušíme. V suchu se přemění kapénky na aerosol a ten se může držet třeba desetkrát déle ve vzduchu než kapénky. Které spadnou poměrně rychle na zem, kde už neškodí. Aerosol přetrvává v místnosti déle a šíří se od infikované osoby na delší vzdálenost," upřesnil Jaroslav Flegr a pokračoval: "To je hlavní důvod, proč je každoročně chřipková sezóna. Zkrátka, kterákoli respirační nemoc je v zimě mnohem infekčnější. Lze očekávat, že se index infekčnost viru vrátí na hodnotu, co tady bylo v březnu, tedy přibližně na na dvojnásobek. To znamená i při stejných opatřeních stoupne na dvojnásobek reprodukční číslo viru 
  • https://zivotvcesku.cz/treti-vlna-na-dohled-vedec-flegr-vysvetlil-proc-koronavirus-za-14-dnu-nabere-na-velke-sile/?<br>

13.11.2020

  • Jestli tím chtějí přiživit epidemii, tak je to samozřejmě ten nejlepší způsob. Pokud chtějí uvolnit kapacity v domovech seniorů, výhledově, snížit počty pacientů s chorobami srdce, nadváhou, cukrovkou a poruchami imunity, tak toho určitě tímhle způsobem dosáhnou v současné době nejlépe 
  • Jsem pro to, aby se děti na prvních stupních poslaly do školy v první fázi uvolňování opatření. Jako první, co by se mělo udělat, jsou právě ty první stupně. Ale čas na to 18. listopadu ještě nebude. Podle kalendáře se nedá říct doba, kdy by to mělo být správné, ale v podstatě je to tehdy, až bude hygiena schopná trasovat lidi. Musí také říct, kolik je schopná trasovat lidí. Naposled jsem slyšel, že 800, což bylo ale samozřejmě v září a od té doby doufám, že to posílili. Očekával bych, že tak 2000 nakažených denně, ale to nevím, musí to říct především sama hygiena 
  • Nemůže se to uvolnit dřív, než hygiena prohlásí, že už ty lidi dokáže trasovat. Přičemž se to nesmí udělat, jak se to zřejmě udělalo, že se vůbec netrasují děti. Takže to vypadalo, že se děti ve školách nenakažují, ale bylo to tím, že doktoři prakticky nesměli děti posílat na testování. Nesmí se to udělat takovými technickými triky 
  • https://zivotvcesku.cz/jestli-navrtem-deti-do-skol-chteji-prizivit-epidemii-je-to-nejlepsi-zpusob-tvrdi-vedec-jaroslav-flegr/?<br>

7.11.2020

  • Pomohlo by, kdyby lidé po práci seděli doma a nechodili se navštěvovat. To je to poslední opatření, které bychom měli zkusit zavést před úplným lockdownem zahrnujícím úplné vypnutí ekonomiky.
  • Teď je taková situace, že pokud epidemii nezastavíme, tak se s tím budeme trápit až do jara a na nějaké Vánoce budeme moci zapomenout. Bez radikálního řezu to zkrátka nepůjde.
  • Musí přijít tvrdý osobní lockdown na veškeré mimopracovní aktivity a jeho přísné vymáhání. A podobně tvrdé vymáhání dodržování opatření na pracovištích, včetně zavedení práce z domova. Nemusí být nijak zvlášť časté sofistikované kontroly, stačí, když budou dostatečně drakonické pokuty a lidé si rozmyslí, co budou dělat. Ostatně, tak to dnes dělají i v jiných evropských zemích.
  • https://www.mix24.cz/flegr-navrhuje-zakaz-vychazeni-a-drakonicke-pokuty-jinak-nebudou-vanoce-varuje/?

6.11.2020

  • Třetí vlnu koronaviru ovlivní počasí, modleme se, aby opatření fungovat, během takzvané chřipkové sezóny se podle něj bude respirační onemocnění covid-19 daleko více šířit.
  • Teď bude ještě nějakou dobu přibývat nových lidí v nemocnicích a potom dalších deset dní budou ještě přibývat i denní počty mrtvých.
  • https://www.dotyk.cz/magazin/jaroslav-flegr-treti-vlna.html?<br>

30.10.2020

  • Školáci se vrátí do tříd až v dalším roce. "Domnívám se, že to bude až s koncem chřipkové sezóny. Dřív je šance jen pokud bude vakcína. Měla by ale být zavedena po dobu epidemie nepovinná prezenční školní docházka a pokud jde o náhradu učiva, tak by v dalším roce mělo toto nahradit zrušení letních prázdnin. Vítaná by byla masivní podpora škol v přírodě. Všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních jsou od 14. října zavřené a přešly na povinné distanční vzdělávání.
  • https://zivotvcesku.cz/deti-se-vrati-do-lavic-az-po-chripkove-sezone-skolu-by-mely-nahradit-letni-prazdniny-rika-vedec/?
  • Třetí vlna přijde už před Vánocemi. Virus bude mnohem agresivnější, na roušky je pozdě

  • https://www.televizeseznam.cz/video/face-to-face/treti-vlna-prijde-uz-pred-vanocemi-virus-bude-mnohem-agresivnejsi-na-rousky-je-pozde-varuje-flegr-64106362

30.10.2020

  • Zatím se nezdá, že by opatření připadá proti epidemii koronaviru nějak zvlášť fungovala. Ostatně, připouští to také představitelé vlády, která nařízení postupně zpřísňuje a podle odborníků se tímto způsobem stejně postupně dostaneme až k úplnému lockdownu. Jen to bude celé bolestivější a bude to trvat mnohem déle, než by muselo. 
  • V těchto dnech tak v nemocnicích přibývá přibližně pět stovek lidí ve vážném stavu za čtyřiadvacet hodin. Počty obětí se pak definitivně ustálily nad hranicí jednoho sta denně. Obě čísla přitom budou dále růst, to je nevyhnutelné. 
  • "V horizontu 14 dnů může dojít k podobnému kolapsu jako v Itálii. Bojím se, že pokud nezačnou opatření fungovat lépe, tak se tomu nevyhneme,
  • Flegr je přesvědčen také o tom, že se nevyhneme kolapsu nemocnic. V určité fázi bude těch nemocných přicházet do nemocnic tolik, že to celé zkolabuje. Jednoduše nebude dostatek ventilátorů nebo spíše personálu, který by je kvalifikovaně obsluhoval. 
  • Jsme aktuálně v takovém průšvihu, že uvolňování opatření začne až někdy v květnu příštího roku. "Další pak zase zavedeme v září, abychom podchytili další podzimní vlnu. Tu už snad zvládneme bez problému,
  • https://www.mix24.cz/podle-flegra-opatreni-nefunguji-za-14-dni-se-budou-lekari-rozhodovat-koho-jeste-pripojit-k-pristroji/<br>

28.10.2020

  • "Základní rozdíl mezi rouškou a respirátorem spočívá v tom, že rouška chrání okolí před námi, kdežto respirátor chrání nás před okolím. Ani jedno neplatí absolutně - kvalitní rouška chrání i nás (před kapénkami, ale nikoli před menším aerosolem) a respirátor bez ventilu nebo s membránou na výdechovém otvoru chrání i naše okolí. Roušky jsou ploché, takže si je snáze zevnitř poslintáme, v respirátorech je volný prostor, což může být o dost příjemnější. Roušky dělíme na zdravotnické a nezdravotnické.
  • https://zivotvcesku.cz/rouska-vs-respirator-vedec-jaroslav-flegr-vysvetlil-jake-jsou-hlavni-rozdily-a-co-funguje/?

24.10.2020

  • Je zřejmé, že už od 1. srpna rostou počty mrtvých za den exponenciálně, přičemž počet mrtvých v jednom dni se zdvojnásobí zhruba každých 9 dnů 
  • Protažením přímky zjistíme, že už 1. listopadu, tedy za 9 dnů, zemře za den asi 250 lidí, kolem 20. listopadu to bude 1000 a před koncem prosince 2000 lidí. je ještě teoreticky možné zachránit část z onoho dvoutisícového denního přírůstku, který by měl přijít koncem prosince. Naprostým základem by však muselo být dodržování protiepidemiologických opatření, což se dosud příliš nedařilo.  Stav 1. listopadu: cca 7 290 v nemocnici, zemřelo 216 lidí , 13 600 potvrzených případů
  • Lidé budou pravděpodobně umírat i bez covidu, vzhledem k tomu, že nemocnice zkolabují a nebudou se schopny postarat například o lidi s infarktem, po autonehodách apod.
  • https://www.mix24.cz/jaroslav-flegr-protahl-exponencialni-krivku-do-konce-prosince-a-zjistil-kolik-lidi-bude-umirat-o-vanocich/?

23.10.2020

  • Nepřijal bych funkci ministra, protože v tuto chvíli bych už asi nedokázal nic zachránit. Teď už by to byla jen forma veřejné sebevraždy. Navíc nejsem typ člověka, který by chtěl cokoli řídit.

23.10.2020

  • Pokud nedojde k tvrdému opatření, tak očekávám, že už 31.10. může vyžadovat hospitalizaci 9 tisíc pacientů. My si teď nevybíráme mezi lockdown ano, nebo lockdown ne. My už si musíme vybrat mezi kratší lockdown hned a 10 tisíc pacientů vyžadujících hospitalizaci počátkem listopadu nebo delší lockdown za 10 dnů a 15-20 tisíc pacientů vyžadujících hospitalizaci v listopadu. Stav 1. listopadu: cca 7 290 v nemocnici, zemřelo 216 lidí , 13 600 potvrzených případů 
  • "Tentokrát se graf netýká počtů hospitalizovaných pacientů, ale počtů lidí, kteří budou umírat v jednom dni. Má logaritmické měřítko na ose y, takže exponenciála se na něm projeví jako přímka. Je zřejmé, že už od 1. srpna rostou počty mrtvých za den exponenciálně, přičemž počet mrtvých v jednom dni se zdvojnásobí zhruba každých 9 dnů. Protažením přímky zjistíme, že už 1. listopadu, tedy za 9 dnů, zemře za den asi 250 lidí, kolem 20. listopadu to bude 1000 a před koncem prosince 2000 lidí. Že za měsíc zemře za den tisíc lidí je prakticky jisté - ti už jsou dnes nakažení, takže jim žádná opatření už nepomohou (mohli by pomoci dárci plasmy co nemoc už prodělali). Část z těch 2000 tisíc bychom ovšem ještě alespoň teoreticky mohli zachránit, kdybychom přísně dodržovali protiepidemická opatření a Flegrovo protiepidemické dvanáctero
  • https://zivotvcesku.cz/vedec-flegr-zverejnil-graf-kolik-lidi-denne-zemre-na-covid-za-9-dnu-uz-asi-250-mrtvych-predikuje/

21.10.2020

  • Za 3 dny (24.10.2020) tak podle něj budeme mít 6 tisíc hospitalizovaných a nic na tom už nezmění přijatá opatření, protože se ti lidé nakazili ještě před zavedením prvních opravdu míněných opatření. "Na konci října už bude vyžadovat hospitalizaci 10 tisíc lidí. Jestli budeme mít neskutečné štěstí a opatření z minulé středy aspoň trochu zaberou, tak jich bude 8-9 tisíc, ale méně určitě ne. Stav 1. listopadu: cca 7 290 v nemocnici, zemřelo 216 lidí , 13 600 potvrzených případů 
  • "Celkové počty nemocných ale budou dále růst až do doby, než denní přírůstky hospitalizovaných klesnou pod denní počty propouštěných a umírajících. Takže snad někdy v druhé polovině listopadu," zdůrazňuje, že pouze za předpokladu, že vládní nařízení zaberou, ale moc tomu nevěří.
  • Je klidně možné, že počty hospitalizovaných nakonec klesnou až v březnu. Naši zdravotníci a především politici by se měli připravit i na tuto nejhorší možnost
  • Zdroj: https://www.extra.cz/biolog-jaroslav-flegr-varuje-zima-bude-kruta-pocty-hospitalizovanych-mohou-klesnout-az-na-jare?

21.10.2020

  • zkritizoval slovenský plán na plošné testování. Něco takového si může dovolit hloupá nebo zkorumpovaná země
  • I kdyby měl ten test jen dvouprocentní chybovost, to znamená, že by tam byly 2 % falešně pozitivních, tak budete mít 100 000 falešně pozitvních a dejme tomu 10 000 skutečně pozitivních. Takže jen každý desátý, který vám z testů vyjde jako nakažený, bude ve skutečnosti nakažení. Takže to nedává vůbec smysl," 
  • Dávalo by to smysl pouze v jediném případě. "Pokud byste byli Severní Koreou, tak by to smysl možná dávalo. Kdo by se nedostavil na testování, toho by zastřelili, ale myslím, že zatím je to na Slovensku docela dobré, tak to asi nepřipadá v úvahu." 
  • Ti lidé, kteří by nechtěli jít do karantény, tak by na tyto testy stejně nešli. Navíc, ten počet otestovaných by žádné trasování, žádní epidemiologové nedohledali a neizolovali včas. Tedy pokud nemáte dejme tomu 20 000 zbytečných trasovačů. 
  • takové testování si mohou dovolit pouze specifické země. Buď by musela být úplně hloupá, nebo strašně bohatá. "Nebo je tu ještě další možnost, musela by to být velmi zkorumpovaná země. Kdyby to bylo u nás, a ono se k něčemu takovému opravdu schyluje, řekl bych, že je to obrovský tunel a z toho skončí milionová provize v kapse někoho, kdo je v pozadí. 
  • https://www.mix24.cz/flegr-zkritizoval-slovensky-plan-na-plosne-testovani-neco-takoveho-si-muze-dovolit-hloupa-nebo-zkorumpovana-zeme-prohlasil/

17.10.2020

  • Vláda by už neměla otálet a zavést takzvaný lockdown, který by znamenal jen cesty do práce a z práce. A maximálně na nákup. Situace spěje podle mého názoru k tomu, že lockdown tak i tak bude muset přijít, pokud chceme epidemii zastavit.
  • Celkově měla přijít tvrdá opatření na začátku a rozvolňovat se v čase podle dat, než opačně zavádět postupně tvrdší a tvrdší opatření, která v současnosti za rychlostí přenosu infekce zaostávají. 
  • Mezi oběma přístupy je hlavní rozdíl v tom, že při tom druhém - utáhnout a postupně uvolňovat - by byla v okamžiku, kdy reprodukční číslo konečně klesne na 1 přinejmenším o polovinu méně hospitalizovaných
  • https://zivotvcesku.cz/profesor-flegr-odhalil-kde-vlada-udelala-chybu-pouzila-obracenou-logiku-k-lockdownu-dojde-rika/

17.10.2020

  • Netuším, zda na ministerstvu při odhadu počtu budoucích pacientů vycházejí z počtu oficiálně nakažených osob, nebo z počtu skutečně nakažených, který by mohl být i třikrát vyšší. Systém vyhledávání nakažených a jejich testování zkolaboval už asi před třemi týdny 
  • To, co nám někteří politici provedli kvůli zisku pár mizerných procentních bodů ve volbách, podle mne naplňuje podstatu trestného činu genocidy. Mohu se samozřejmě mýlit, ale rozhodně by to měl posoudit nezávislý soud." Genocida je zločinem proti lidskosti, který definuje mezinárodní trestní právo jako "úmyslné a systematické zničení, celé nebo části, etnické, rasové, náboženské nebo národnostní skupiny 
  • Není divu, že dnes část veřejnosti nechce věřit, že je skutečnost úplně jiná. Existuje psychologický jev, kterému se říká kognitivní disonance. Ta spočívá v tom, že když člověk něčemu uvěří, není možné ho přesvědčit o opaku, ani když na vlastní oči vidí, že je skutečnost zcela jiná. Takže řada lidí bude dál tvrdit, že covid je chřipčička, i když bude v televizi vidět pacienty umírající na chodbách nemocnice, a kupodivu ještě více tomu budou věřit, když jim na covid umře kamarád 
  • https://www.mix24.cz/jaroslav-flegr-to-co-nam-vlada-provedla-kvuli-par-procentum-ve-volbach-naplnuje-znaky-genocidy

16.10.2020

  • Je jasné, že přibývají desítky tisíc nakažených každý den, jen se je nepodaří zachytit. Ovšem těžké případy jsou evidovány zcela přesně, protože tito lidé jednoduše péči potřebují a vyhledají ji. 
  • když dnes máme asi 3000 hospitalizovaných pacientů, tak už 24.10. jich budeme mít 6 tisíc (s tím už teď nic neuděláme - ti lidé jsou již dnes nakažení) a 31.10. oslavíme 10 000 pacientů v nemocnicích. Stav 1. listopadu: cca 7 290 v nemocnici, zemřelo 216 lidí , 13 600 potvrzených případů 
  • nyní ne a místě maximální přísnost v trestání těch, kdo nerespektují opatření vydaná za účelem zabrždění epidemie. "Jen tak mimochodem - čtvrtina pacientů skončí na jednotce intenzivní péče a více než polovina z nich na ní do pár dnů zemře. V televizi se včera policisté chlubili, že porušování opatření zatím řeší domluvou.
  • Podle Flegra proto nastal čas povolat do první linie také veterináře. Ti by mohli dostat potřebné zaškolení a začít se starat také o lidské pacienty. "Jakmile začnou umírat desítky, v maximech možná i stovky lidí denně, tak se na mnohé předpisy tolik koukat nebude a každá ruka bude dobrá," 
  • mix24.cz/jaroslav-flegr-na-konci-rijna-bude-v-nemocnicich-10-tisic-lidi-krivka-narustu-hospitalizovanych-bere-dech/

14.10.2020

  • Projev se mi velmi líbil. Kdyby však přišel o tři týdny dříve, mohl zachránit tisíce životů. Exponenciální nárůst počtu hospitalizovaných i zemřelých probíhá už od konce srpna a k onomu zmiňovanému zrychlení došlo už také zhruba před měsícem - když hygiena přestala stíhat trasovat nakažené. 
  • Přijatá opatření jsou podle mého názoru adekvátní a dávají nám šanci utéct hrobníkovi z lopaty - vyhnout se kolapsu zdravotnictví a neřízenému zhroucení ekonomiky. Ale jak to dopadne, záleží na tom, jak se k nim postaví veřejnost a jak jejich dodržování dokážou vynucovat orgány státu 
  • Myslím, že mezi opatřeními chybí především nařízení (nikoli jen doporučení) práce z domova ve všech případech, kdy to povaha činnosti umožňuje, a naopak přebývá ono plošné testování populace. Komukoli soudnému musí být jasné, že lidé, co se budou chtít vyhnout karanténě na testy nepůjdou a že i ty pozitivní nedokážeme včas dostat do karantény, když to nestíháme ani při dnešním testování 20 tisíc lidí denně 
  • Místo vyhazování peněz a práce praktických lékařů do kanálu bychom se měli pokusit obnovit dnes prakticky nefunkční systém cíleného trasování nakažených a navýšit jeho kapacity alespoň na pětinásobek. A to i za cenu, že by v rámci mimořádného stavu došlo na dočasné zrekvírování kapacit soukromých call center a k zaškolení tisíců osob z řad momentálně nezaměstnaných pracovníků z oblasti pohostinství a turistického ruchu 
  • https://zivotvcesku.cz/flegr-pochvalil-prymuluv-proslov-kdyby-prisel-o-tri-dny-drive-mohl-zachranit-tisice-zivotu-poznamenal/

10.10.2020

  • Myslím, že máme ještě tak pět dnů, abychom se vyhnuli absolutnímu kolapsu zdravotnických zařízení. Máme čtyři tisíce lidí propuštěných z nemocnic a devět set mrtvých, takže každý pátý, kdo se dostane do nemocnice, zemře. Žádný zdravotnický systém tohle nemůže vydržet 
  • https://www.forum24.cz/jaroslav-flegr-na-cnn-prima-news-mame-pet-dni-na-zabraneni-kolapsu/?
  • Pojmem »lockdown« se myslí, že se opravdu zastaví veřejný život. Fungují jen elektrárny, nechodí se do práce, pokud se nebavíme o policistech či zdravotnících. Diskutuje se, zda je to možné nastavit v demokratickém státu a dodržovat to. Ale uvidíte, že lidi si to udělají sami, to se nemusí ani nařizovat. Počkejte si 14 dnů a uvidíte, ta čísla budou tak hrozivá, že lidé budou rádi, že jsou doma. Nečekají nás příjemné měsíce 
  • https://zivotvcesku.cz/karantenu-nebude-potreba-narizovat-cesi-si-ji-udelaji-sami-cisla-nakazenych-budou-desiva-rika-flegr/?

13.10.2020

  • Tentokrát jde konečně o vážně míněná opatření které mají šanci zabrat. Nevím, jak to bude vypadat v reálu, ale rozhodně měly být zavedeny - ovšem tam kde to jen trochu šlo, tak s okamžitou platností. Klíčové je, jestli se začnou důsledně a tvrdě vynucovat
  • Chybí ale jedna věc, a to, že naprosto všude kde to jde, by měla být zavedena práce z domova. Tedy ne jako doporučení, ale nařízení.
  • Podle mě je naprosto nedostatečné posílit call centra o 500 lidí. Trasování se musí posílit na trojnásobek, aby začalo plnit svou funkci. Takže na 3 tisíce a výhledově na 5 tisíc. Máme snad poměrně dost momentálně nezaměstnaných pracovníků třeba ve službách či turistickém průmyslu, které by se takhle dalo náhradně zaměstnat. A trasovat nejen dopředu - s kým přišel nakažený do styku - ale v prvé řadě zpětně - kde se sám nakazil. Jen tak můžeme včas odhalit superpřenašeče a klastry nakažených. Rychlé a chytré trasování je nejlevnější a nejúčinnější řešení
  • A také začít brát vážně propagaci eRoušky. Mobilní operátoři a následně uživatelé by měli být všemi způsoby, třeba i finančně zamotivováni k tomu, aby si co nejvíce uživatelů chytrých telefonů eRoušku nainstalovalo. Je třeba, aby tak co nejdříve učinilo alespoň 80% z nich 
  • Jestli chceme mít opravdu přehled, zda opatření zabírají a zda je už můžeme začít rozvolňovat, a také jak jsme na tom s promořením, měli bychom každý týden otestovat reprezentativní vzorek náhodně vybraných občanů. Nedávný nápad otestovat 6 milionů lidí je buď hloupost, nebo pokus o tunelování státního rozpočtu, otestovat každý měsíc 1000 náhodně vybraných občanů by byla naopak velmi rozumná investice.
  • https://zivotvcesku.cz/jaroslav-flegr-opatreni-jsou-konecne-vazne-minena-pocet-mrtvych-poroste-jeste-mesic-a-pul-rika-vedec/<br>

10.10.2020 Virolog tvrdí, že brzy začne fungovat u lidí takzvaná behaviorální imunita!

Podle Flegra u lidí brzy zafunguje pud, který by mohl donutit dodržovat opatření i ty největší skeptiky! "Před parazity nás ovšem chrání ještě jeden nesmírně důležitý systém - systém behaviorální imunity,"

  • Flegr pojal vyprávění vtipně, jakoby se snažil věc vysvětlit svému kocourovi. "Milý Micíku, jistě dychtíš zvědět, co je to behaviorální imunita. Jestli ne, tak máš smůlu, stejně ti to povím. Když se do našeho těla dostane nějaký parazit, třeba virus, bakterie, tasemnice nebo larva střečka, nastoupí do boje s ním dva obranné systémy - imunitní systém a systém přirozené rezistence. Imunitní systém je asi složitější a v mnohém zajímavější - proto taky většina učebnic i příslušných vědeckých ústavů se věnuje právě jemu. Umí bojovat i s parazity, se kterými se naši předci ještě nikdy nesetkali. V obraně před parazity ovšem hraje skoro jistě důležitější roli systém rezistence. Ten nás brání před parazity, se kterými se naši předci už setkali. V evoluci jsme si totiž díky přirozenému výběru vytvořili mnoho fyziologických mechanismů, které nám umožňují rozpoznat a zničit většinu parazitů, kteří se do našich těl dostanou. Proto také těžko chytíme jen tak nějakou nemoc od želvy, žirafy nebo tučňáka. Přirozená rezistence si však sama neporadí s parazity, kteří se specializovali na náš biologický druh - tam musí nastoupit imunitní systém. Oba systémy však spolu často úzce spolupracují,"
  • "Kdybys, Micíku, nevěděl, tak behavior znamená anglicky chování. Evoluce nás naprogramovala tak, abychom se vyhýbali kontaktu s možnými zdroji infekcí. Proti kontaktu s dravci nás chrání strach. Proti často neviditelným parazitům nás chrání jiná, neméně důležitá emoce - pocit hnusu. Díky tomuto pocitu se instinktivně vyhýbáme třeba výkalům, mršinám, otevřeným zraněním, bolákům, krvi i všemožným tělesným výměškům. V situacích, kdy hrozí zvýšené riziko nákazy, třeba právě v době epidemií, se snižuje práh pocitu hnusu a možným zdrojům nákazy se vyhýbáme ještě více. U zvířat je behaviorální ochrana před nákazou pouze záležitost instinktů, u člověka se do obrany zapojuje i rozum - nasadíme si třeba roušky, udržujeme si mezi sebou distanc, snažíme se nedotýkat jiných osob a potenciálně kontaminovaných předmětů. Behaviorální imunita hraje velmi zásadní roli v boji s epidemií - nechrání jen jedince, i celou populaci, takže změna chování může dosti účinně zpomalit, nebo dokonce zastavit šíření epidemie."  
  • Hrozí katastrofa, pokud budou lidé nezodpovědní! "Tak, Micíku, fakt se nemusíš bát, že by u nás teď exponenciálně tři měsíce rostl počet nakažených, až by se promořila skoro celá populace, zemřely desítky tisíc lidí a zhroutil se systém zásobování kočičími konzervami. Dávno před tím totiž zafunguje behaviorální imunita, lidé, včetně těch největších křiklounů, si nasadí roušky a přestanou zbytečně vycházet z domova a epidemie se tak zastaví. Pochopitelně, stejně jako protilátková či buněčná imunita, i behaviorální imunita časem poklesne, lidé změní své chování a epidemie se zase rozjede. Doufejme, že zkušenost z podzimní vlny nás zachrání před tou zimní, tak jako zkušenost z té jarní zachránila Italy a Švédy před tou podzimní. Ukázalo se, že i v boji s pandemií platí, že první vyhrání, z kapsy vyhání. Doufejme, že jsme se nyní poučili, přesněji řečeno že se v příštích týdnech poučíme, a další bolestivé klepnutí přes prsty už nám nebude muset příroda uštědřit,"
  • https://www.dotyk.cz/magazin/jaroslav-flegr-behavioralni-imunita.html?

9.10.2020 Koronavirové dvanáctero Jaroslava Flegra

  1. Zachovávat sociální distanc - když to jde, nepřibližovat se k jiným lidem blíže, než na 2 metry a nedotýkat se jich.
  2. Nainstalovat si do telefonu eRoušku.
  3. Umývat si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde desinfikovat sdílené předměty (klávesnice a podobně).
  4. Nosit kvalitní roušku, nejlépe s nanovlákny a vyžadovat, aby roušky nosili lidé ve vašem okolí.
  5. Nevycházet mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracovat z domova, a to i za cenu změny zaměstnání či dokonce povolání.
  6. Nakupovat vše co lze pouze po internetu.
  7. Nezúčastňovat se žádných hromadných akcí - hromadná akce se rozumí cokoli, kde je více než 5 lidí. To samé vyžadovat od členů domácnosti.
  8. Větrat a udržovat v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenou nižší teplotu a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.
  9. Udržovat se v dobré fyzické kondici - jíst dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C - obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybovat se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívat a spát.
  10. Udržovat se v dobré psychické kondici - komunikovat telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumovat na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) číst knihy, vzdělávat se, pomáhat druhým, snažit se si udělat minimálně jednou denně radost.
  11. Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost - v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.
  12. Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsát knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.
  13. https://www.aazdravi.cz/profesor-jaroslav-flegr-sestavil-dvanactero-rad-pro-vsechny-kdo-berou-koronavirus-vazne/

9.10.2020

  • Jsme o několik týdnů moudřejší a jako nebezpečný šílenec šířící bludy o tom, jak Česko vše bezvadně zvládá a že není čeho se obávat, vypadá právě Roman Šmucler. Ohradili se proti němu lékaři z první linie, stejně jako jeho domovská stomatologická komora. Dokonce Miroslav Kalousek se nechal slyšet, že bylo chybou, když Šmuclera TOP 09 použila jako experta pro zdravotnictví a vyslala ho za svou stranu do krizového štábu.
  • Jaroslav Flegr se od té doby naopak stáhl do ústraní. Snad proto, že byl mnohými osočován z šíření poplašných zpráv nebo proto, že si z něj někteří dělali legraci kvůli jeho vzhledu. Přitom teď, v době, kdy vláda neví kudy kam a zkouší zachránit sebe a Čechy narychlo vydávanými opatřeními, mohl vystoupit jako vítěz a prohlásit: Vidíte, já vám to říkal. Ke cti mu slouží, že to neučinil.
  • Pravdou ale je, že ve svých předpovědích měl úspěšnost jako žádný jiný odborník, jež se k tématu koronavirové epidemie vyjadřoval. Už v srpnu, kdy hygienici evidovali pár set nových případů denně, správně předpověděl, že vládě na podzim nezbude nic jiného, než uzavřít školy. Nakonec se ty vysoké ani neotevřely, střední školy byly zavřeny a nyní omezující opatření dopadly i na druhý stupeň základních škol.
  • Profesor Flegr prokázal, že na rozdíl od mnoha samozvaných odborníků, jež dnes ministr zdravotnictví Roman Prymula obvinil z toho, že také kvůli nim jsme se dostali do tak vážné situace, je expertem skutečným a na slovo vzatým. Jako takový by měl být vládou přizván k řešení koronavirové epidemie do krizového štábu nebo na ministerstvo zdravotnictví. Lidi podobného kalibru dnes republika zkrátka potřebuje. 
  • https://www.mix24.cz/komentar-profesor-flegr-mel-pravdu-ve-vsem-vlada-by-ho-mela-pozadat-o-pomoc-v-krizovem-stabu/?

8.10.2020

  • V tuto chvíli je nejefektivnější východisko v plošné karanténě. "Šlo by o zásah do ekonomiky, ale je to aktuálně nejefektivnější a kupodivu i nejlevnější řešení, jak ochránit lidské životy a minimalizovat hospodářské škody, 
  • plošnou 14denní karanténu. Během ní by lidé chodili jen do práce, v omezené míře na nejnutnější nákup a zpět domů. Tedy něco, jako jsme tu měli na jaře. 
  • Jestli budeme ještě dál váhat a zavádět pro uklidnění obyvatelstva další a další polovičatá opatření, tak za dva týdny už epidemii nezastaví ani takováto plošná karanténa a život v republice se zastaví v krátké době sám a úplně. Během spontánního lockdownu už nebudou lidi chodit ani do práce. K obrovským lidským ztrátám se přidají i neskutečné ztráty hospodářské," 
  • "Žádnou druhou vlnu jsme tu nemuseli do konce listopadu mít, kdyby v srpnu politici neodborně nezasáhli do rozhodování epidemiologů, tedy kdyby se nařídilo používání roušek ve vnitřních prostorech a zakázaly se hromadné akce. V polovině září by k zastavení epidemie už bylo navíc potřeba přejít na distanční vzdělávání od druhých stupňů základních škol nahoru, zákaz střetávání více než 10 osob, omezení provozních dob restaurací, roušky na veřejných místech i ve vnějších prostorách. Dnes už nejspíš pomůže pouze celostátní karanténa 
  • https://zivotvcesku.cz/vychodisko-z-epidemie-je-plosna-karantena-a-cesty-jen-do-prace-rika-odbornik-jaroslav-flegr/?

1.10.2020

  • Nesmíme však zapomínat, že před námi je ještě třetí vlna, 
  • "Pokud by k opatřením nedošlo, epidemie by se stala zcela nekontrolovatelnou. I když se může zdát, že situace je stabilní, tak není. Druhou vlnu jsme si způsobili sami, a to tím, že jsme se vrátili z prázdnin a dovolených a nepřijali tomu adekvátní protiepidemická opatření - připustili jsme hromadné akce, nedodržovali hygienická pravidla, nenosili roušky
  • Během listopadu a prosince nás však čeká ještě třetí vlna. Tu už si nezpůsobíme my, ale příroda - konkrétně sezónní změny podmínek šíření viru a změna vnímavosti našeho organismu k infekci ."V zimních měsících nám navíc dochází zásoby vitamínu D a patrně i dalších vitamínů, které určují naši odolnost proti infekci. Míváme i chladem a suchem podrážděné sliznice dýchacích cest, což opět viru usnadňuje vstup do organismu. Třetí vlnu epidemie tak přímo, nebo zprostředkovaně, způsobí počasí 
  • Zářiová vlna nás snad dostatečně varovala, takže je šance, že i tu novou pomocí správně nastavených protiepidemických opatření při posílení trasovacích kapacit zvládneme 
  • https://zivotvcesku.cz/v-listopadu-nas-zasahne-treti-vlna-epidemie-zpusobi-ji-pocasi-rika-biolog-flegr/?<br>

19.9.2020

  • není vhodné, aby byl premiér Andrej Babiš členem krizového štábu. Má totiž podle něj vážný střet zájmů, který spočívá v tom, že mu nepřímo patří síť odběrových a diagnostických laboratoří, které provádějí mimo jiné vyšetření na nemoc Covid-19 a nyní prožívají z logiky věci zlaté časy.
  • nemůžeme konflikt zájmů Andreje Babiše brát na lehkou váhu, a to v tomto případě nikoliv z ekonomických důvodů, ale proto, že ohrožuje zdraví lidí. "Babišův "údajný" konflikt zájmů v oblasti zemědělství nás může stát miliardy, podobný konflikt zájmů v oblasti zdravotnictví nás může stát stovky miliard a desetitisíce zmařených životů, 
  • počet nově nakažených se může vyšplhat až na 10 000 za den 
  • https://www.ferty.cz/babis-ma-zajem-na-co-nejvyssim-poctu-nakazenych-prohlasil-flegr-patri-mu-sit-odbernych-a-diagnostickych-laboratori/?>

13.9.2020 

  • Exponenciální růst je potvora. Nejen proto, že je ke konci rychlý. Jeho hlavní záludnost spočívá v tom, že je zpočátku pomalý, že se dlouho zdánlivě vůbec nic dramatického neděje.
  • A právě to počet nakažených dělá. V takovém případě se dny a týdny zdánlivě nic dramatického neděje. Jenže najednou, během pár dnů, počty vystřelí k hodnotám, které přesáhnou kapacitu zdravotnických zařízení v jakémkoli státě a vzápětí neřízeně vypnou hospodářství. Jen pro názornost: V minulém týdnu byl denní přírůstek pozitivně testovaných 1095 osob, v nadcházejícím týdnu bude zákonitě už minimálně 4000 osob a v tom dalším už více než 10 000 osob.
  • Pozorování z okolních států ukazují, že v případě současné koronavirové epidemie uběhne od naprosté pohodičky ke katastrofě asi měsíc, přičemž po většinu času je to stále relativní pohodička.
  • Pakliže nemá stát to štěstí, že si jeho předseda vlády sám na sobě vyzkouší pobyt na umělé ventilaci, nebo pakliže se zodpovědné orgány striktně nedrží předem připravených protiepidemických plánů, politici se téměř nikdy neodhodlají přijmout nutná, ale bolestivá opatření včas, tedy v době, kdy se většině voličů zdají být zbytečná a přehnaná.
  • A společnost se tak nevyhne neřízenému kolapsu. Přitom zrovna na koronavirus tato opatření velmi dobře zabírají. Bývalo by stačilo, aby se u nás v současnosti platná opatření dodržovala v létě, nebo aby se v Británii dnes platná opatření zavedla počátkem příštího týdne, a až do nástupu skutečného podzimu bychom se vyhnuli nákladným a opravdu bolestivým zásahům do chodu života, typu zavírání základních škol a uzavírání restaurací a dalších podniků.
  • Šanci vyhnout se lockdownu (ať již řízenému nebo neřízenému) jsme nejspíš propásli někdy 20. srpna. Když však nasadíme příslušná opatření nyní, oddálíme ho a zároveň významně zkrátíme délku zastavení hospodářství i délku času, po který budou naši občané umírat v přeplněných nemocnicích.

    Zdroj: https://www.lidovky.cz/nazory/flegr-virus-neni-nejhorsi-nepritel-mame-mesic-od-relativni-pohody-ke-katastrofe.A200913_180243_ln_nazory_sed?

11.9.2020

  • Chcete tu mít 50 tisíc mrtvých? Parazitolog Flegr vyzývá vládu, ať okamžitě zavře školy. "Jakmile je nějaký proces exponenciální, pár dní může znamenat obrovský rozdíl v celkovém výsledku

  • Ta potvora se šíří dokonce rychleji, než jsme předpokládali. A ty velmi nepříjemné důsledky tu mohou být ještě o měsíc dříve.

  • "Tento virus se šíří aerosolem. A když se mu před dýchací cesty dá zábrana, tak se prostě od nakaženého nerozšíří,

  • Teď ale bude třeba zatáhnout za záchrannou brzdu. Je nutné okamžitě uzavřít univerzity a domnívá se, že by to mělo platit i pro střední školy. "Začal bych uvažovat i o druhých stupních základních škol. Tam by to mohlo ještě chvíli vydržet, ale ne moc dlouho

  • úvahy o promoření populace dosti odvážné. "Promoření? Ale promoření? To je, zdá se, 60 procent populace, odhadoval bych možná i 50 procent, protože měníme chování. Ale i tak: 5 milionů lidí se před získáním kolektivní imunity nakazí. A i kdyby zemřelo jen jedno procento z nich, jsou to šílená čísla (50 tisíc mrtvých). A hlavně je to zbytečné.

  • Za mnohem lepší variantu považuje dočasnou změnu v chování lidí, kteří opět musí vzít zodpovědnost sami za sebe a své okolí do vlastních rukou. V druhém sledu by měla pomoct vakcína, na které už několik desítek vědeckých týmů pracuje a zdá se, že by některé z nich mohly být k dispozici ještě do konce roku. Promoření je podle Flegra nesmírně drahou variantou, která by navíc vygenerovala příliš mnoho mrtvých a také lidí s podlomeným zdravím. 

  • https://www.mix24.cz/chcete-tu-mit-50-tisic-mrtvych-parazitolog-flegr-vyzyva-vladu-at-okamzite-zavre-skoly/?

3.9.2020 

  • S koncem roku 2020 či příští jaro by mohla být k dispozici vakcína na nový typ koronaviru. 
  • Čekají nás ale zřejmě ještě těžké chvíle. Důvodem je, že s koncem roku bude stále smrtnost o něco vyšší než u běžné chřipky 
  • zákeřný vir, který má na svědomí skutečnost, že ve světě je více než 26 milionů nakažených, je pro lidstvo varováním. "Tohle je ještě legrace, proti tomu co ještě přijde v budoucnu. Čekal jsem, že něco takového přijde mnohem dřív. Většina druhů vymřela na nějakou virovou epidemii. A prakticky sto let se nic nedělo  

31.8.2020 Jestli nepřijde nic neočekávaného, tak se budou během září a října počty nově nakažených pohybovat nad 1000

  • A budou postupně stoupat, tak jak bude s klesajícím množstvím slunečního záření klesat v našich tělech množství vitaminu D a vlivem snižující se relativní vlhkosti vzduchu v místnostech se bude zvyšovat efektivita přenosu viru kapénkami a aerosolem 
  • na podzim se budeme více zdržovat v uzavřených místnostech 
  • počty nově nakažených stoupat pozvolně, ale stabilně, brzy by tak mohlo být dosaženo i čísla dvou tisíc nových případů denně 
  • vláda nakonec zavede roušky opět všude, kde to bude možné 
  • Nakonec bude muset vláda opět s velkým skřípěním zubů šlápnout na brzdu a zavést velmi bolestivé restrikce - ostatně to samé budou dělat vlády většiny zemí. Jak dlouho bude nová plošná karanténa trvat, jak bude přísná a kdy dojde k jejímu opětovnému uvolnění je těžké odhadnout
  • nedojde ani k plánovanému otevření vysokých škol a pravděpodobně k opětovnému brzkému uzavření škol středních a druhého stupně základních škol 
  • Do školy tak budou chodit jen nejmenší žáci, kteří by potřebovali hlídání a jejich rodiče na ošetřovném by zatěžovali a brzdili ekonomiku. 
  • Jaroslav Flegr vidí jedinou šanci ve vakcíně, ale je poměrně skeptický k tomu, že se podaří proočkovat podstatnou část populace v příštím roce. Podle něj přitom není třeba očkovat 60 % obyvatelstva, jak se dnes často uvádí, ale koronavirus by se dostal dost možná do problémů i tehdy, pokud by se podařilo proočkovat polovinu z tohoto čísla 
  • Všichni bychom měli nosit roušky, a to na více místech, než je teď povinné. Je to celé o naší vlastní zodpovědnosti a ohleduplnosti. Měli bychom se míň scházet, být co nejvíc doma 
  • koronavirus za sebou zanechává trvalé následky 
  • Příroda nám dala 100 let klidu a teď se vracíme zpátky do normálu. Tím normálem se myslí vyrovnávání se s pandemiemi, epidemiemi a podobnými úskalími. Máme štěstí, že covid-19 je jen "chcípáček".
https://www.aazdravi.cz/podzim-s-koronavirem-bude-tezsi-nez-si-myslime-cesky-biolog-nabidl-znepokojivou-predpoved/?

https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/102704/navrat-drastickych-opatreni-a-2-tisice-nakazenych-denne-bude-hur-mozna-by-se-mel-nakazit-babis-rika-flegr.html?

27.4.2020 Čekal bych, že něco takového přijde mnohem dřív. Toto ještě není pořádný virus. Evoluční biologové jsou přesvědčeni, že druhy vymírají na epidemie. Měli jsme sto let (od španělské chřipky) se na to připravit, měly jsme mít pandemické plány, orgány státní moci vybouchly neskutečně. Vir tu pořád je, jakmile pustíme děti do školy, začne se zase šířit, dodává.

  • současná stav je ostré bojové cvičení, jestli se nepoučíme, až přijde opravdu pořádný virus a ten dříve nebo později určitě přijde (95 % druhů na zemi vymřelo pravděpodobně na virus)
  • měli bychom mít cvičení, pandemické plány a jak se chovat (od začátku až do konce pandemie)
  • Toxoplasma snižuje inteligenci, má ji třetina Čechů (5. června 2019)

  • Cytomegalovirem je nakaženo 80 % populace, virus mění psychiku i inteligenci člověka, ten, kdo se jím nakazí, postupně hloupne (srpen 2018)

zobrazit více..
Loading...