Elon Musk

Elon Musk

Elon Musk (28.6.1971). Americký podnikatel, inovátor, miliardář a selfmademan. Jako by ho nemohlo nic zastavit. Na kontě má několik značek jako Paypal, Tesla, SpaceX, nebo the Boring Company. Musk už teď patří mezi nejbohatší lidi světa. Hodnota jeho majetku nyní podle agentury Bloomberg činí asi 71,5 miliardy USD (červenec 2020), což ho v žebříčku miliardářů sestavovaném Bloombergem řadí na devátou příčku. 

Elon Reeve Musk se narodil v Jihoafrické Pretorii kanadské modelce a jihoafrickému inženýrovi. Šťastné vzpomínky na dětství ale nečekejte. Miliardář ho často popisuje jen jedním slovem - příšerné.

Zejména kvůli otci, o kterém řekl, že je otřesný člověk, který udělal všechny hrozné věci, které vás napadnou, a se kterým není v kontaktu. Kromě toho Muska také ve škole šikanovali a jednou dokonce skončil v nemocnici. Elon má dva vlastní a dva nevlastní sourozence.

1984 Kdo si hraje, nezlobí. Technologie Elona bavily od malička. Sám se naučil ve dvanácti programovat a vytvořil svou první hru jménem Blastar. Kód hry ale záhy prodal časopisu PC and Office Technologya vydělal si tak pět set dolarů. Očividně ho už tehdy bavil i vesmír, protože ve hře, kterou si mimochodem můžete pořád zahrát tady, zaujmete pozici vesmírného pilota.

1989 Další zastávka Kanada. Musk opustil domov v sedmnácti letech a vydal se studovat vysokou školu v Kanadě. Částečně proto, aby se vyhnul službě v jihoafrické armádě v období apartheidu.

1995 Dva dny na Stanfordu stačí. V dalších letech Musk několikrát změnil školu, než získal bakalářský titul z ekonomie a fyziky na Univerzitě v Pensylvánii. V roce 1995 byl přijat do doktorandského programu prestižní Stanfordské univerzity, kde se měl zabývat výzkumem materiálů. Na studium se ale vykašlal už po dvou dnech a rozhodl se, že raději naskočí na internetovou vlnu a založí svůj první startup.

6. listopadu 1995 První firma. Svou první firmu s názvem Zip2, která nabízela mediálním společnostem software pro publikování na internetu, založil Elon s mladším bratrem v roce 1995. Její prodej mu o čtyři roky později vynesl 22 milionů dolarů

Od té doby stál Musk u vzniku mnoha dalších společností, například The Boring Company, SpaceX, Neuralink, OpenAI nebo X.com. Poslední jmenovaná se později spojila s americkou softwarovou společností Confinity a vznikl tak PayPal, který v roce 2002 koupil Ebay za 1,5 miliardy dolarů.

6. května 2002 Vzhůru na Mars. Ze všech Muskových projektů je plánované vytvoření kolonie na Marsu asi tím nejvíc diskutovaným. Společnost SpaceX, která to má zařídit, založil tehdy ještě jako "pouhý" milionář na jaře roku 2002. Firma má za sebou řadu úspěchů, včetně první komerční rakety na kapalné palivo, která dosáhla oběžné dráhy, nebo prvního komerčního doručení zásob na Mezinárodní vesmírnou stanici

Podle původních plánů mělo ke kolonizaci rudé planety pomocí vesmírné lodi Starship dojít v roce 2024, loni ale Musk řekl, že let v roce 2024 bude bez posádky, která se přidá až o dva roky později. On sám se na ni sice nechystá, dobrovolníků má ale stovky.

Leden 2004 6,5 milionů dolarů pro Teslu. Přestože se o Muskovi často mluví jako o spoluzakladateli automobilky Tesla, není to tak úplně pravda. Založili ji v roce 2003 Martin Eberhard and Marc Tarpenning a na Muska se obrátili o rok později, když potřebovali kapitál. Musk přinesl do firmy 6,5 milionu dolarů a stal se členem předsednictva, produktovým designérem i CEO.

Možnost označovat se za spoluzakladatele Musk získal až na základě soudního vyrovnání v roce 2009. Tak jako tak šlo o dobrou investici, protože podíl v automobilce tvoří asi tři čtvrtiny jeho jmění.

29. 4. 2010 Stovka nejvlivnějších. Žebříček stovky nejvlivnějších lidí na světě amerického časopisu Time je prestižní záležitostí a Musk v něm není žádným nováčkem. Poprvé se miliardáři dostalo téhle pocty už v roce 2010, v žebříčku se pak znovu umístil i v letech 2013 a 2018.

2012 Musk miliardářemDo klubu dolarových miliardářů se Musk řadí od roku 2012, kdy ho na seznam nejbohatších lidí světa zařadil americký Forbes poté, co redakce stanovila hodnotu jeho majetku na dvě miliardy dolarů. V tuto chvíli pevně opanuje třetí příčku se jměním v hodnotě 168,6 miliardy dolarů.

  • Za jeho bohatstvím stojí hlavně asi pětinový podíl v automobilce Tesla a nadpoloviční podíl ve SpaceX.

7. května 2018 Musk, Grimes a X Æ A-12. Zatímco někteří miliardáři si své soukromí úzkostlivě střeží, Elon Musk to má právě naopak. Objevil se například ve filmu Iron Man 2, k jehož hlavnímu hrdinovi bývá často připodobňován, v seriálu Teorie velkého třesku nebo letos na jaře v komediálním pořadu Saturday Night Live. A pozornost si očividně užívá.

Svůj statut celebrity potvrdil i v květnu 2018, kdy se zúčastnil prestižního gala Metropolitní muzea umění v New Yorku (známého jako MET Gala). Na největší módní akci roku, na kterou je potřeba mít pozvánku a na níž vstupenka stojí desítky tisíc dolarů, se tehdy poprvé objevil se svou novou partnerkou, zpěvačkou Grimes.

S ní se mu o dva roky později narodilo jeho sedmé dítě, syn X Æ A-12. Nevíte, jak jméno přečíst? Nevadí, úplně jasno v tom nemají ani sami rodiče, každý totiž synovi říká jinak.

8. ledna 2021 Nejbohatší z nejbohatších. Titul nejbohatšího člověka planety může mít jen jeden. Musk se na špici žebříčku amerického Forbesu drží už několik let, ale letos v lednu poprvé krátce zakusil, jaké to je být číslem jedna.

Tuto pozici dlouho zastával zakladatel Amazonu Jeff Bezos, začátkem ledna ho ale z čela žebříčku sesadil právě Musk. Vděčil za to rostoucím akciím Tesly, díky kterým jeho jmění dosáhlo na 189,7 miliard dolarů, zatímco druhý Bezos měl jen 185 miliard. Miliardáři se pak o první příčku chvíli přetahovali, ale nakonec zvítězil Bezos poté, co ho na chvíli předběhl ještě Bernard Arnault.

8. května 2021 Jsem na spektru. Začátkem května Elon Musk v živém vysílání pořadu Saturday Night Live řekl, že má Aspergerův syndrom. Elon Musk ve svém vystoupení mezi projevy Aspergerova syndromu, které u sebe pozoruje, zmínil například oční kontakt, excentrické chování, nedostatečnou intonaci, vlastní smysl pro humor nebo výroky, které jiným připadají zvláštní nebo dokonce urážlivé.

"Všem, které jsem kdy urazil, chci říct, že jsem přišel s novou verzí elektroaut a vysílám lidi na Mars ve vesmírné raketě. To jste si mysleli, že budu normální, pohodový chlápek?" vtipkoval na svůj účet.

  • Hlavním záměrem Elona Muska je urychlit vývoj lidstva v civilizaci cestující do vesmíru, k čemuž potřebuje značný majetek.
  • 9.5.2021 Elon Musk při moderování amerického televizního pořadu Saturday Night Live (SNL) poprvé veřejně promluvil o tom, že trpí Aspergerovým syndromem. 

TESLA

  • V roce 2021 by Tesla mohla mít hotové autonomní auto. 

Neuralink

Neuralink má umět propojit lidský mozek s počítačem. Technologie Neuralinku má napomoci propojení lidských smyslů s umělou inteligencí. Počáteční fungování Neuralinku má sloužit především těžce fyzicky postiženým osobám. Předpokládá se, že právě testování na lidských subjektech by mělo začít v roce 2020. Společnost Neuralink byla založena Elonem Muskem již v roce 2016 a v současnosti sídlí v kalifornském San Francisku. Součástí jejího týmu jsou neurologové, neurochirurgové a další experti. Pro své výzkumné účely obdržela společnost v roce 2019 částku ve výši 158 milionů dolarů, tedy více než 3,5 miliardy korun. 

Zip2

Milionářem se Musk stal ještě před třicítkou, kdy prodal svůj startup Zip2. Poté začal vkládat peníze do vícero projektů najednou. A do čeho investoval, v tom se také zhusta angažoval. Jsou to obory jako vývoj a konstrukce kosmických lodí, online platební služby nebo snaha dopravit do různých částí světa solární panely.

Hyperloop

Mezi významné investice patří kapitál, který Musk vložil do systému vysokorychlostní železniční sítě Hyperloop. Nejdříve zveřejnil bílou knihu o technologii open-source, načež jeho myšlenky přilákaly i jiné vizionáře. Strategické investiční partnerství projekt uzavřel s Virgin Group miliardáře Richarda Bransona, proto se mu později začalo říkat Virgin Hyperloop One.

Celkově jde o ukázku Muskovy rozvíjející se strategie, ve které může díky svojí pověsti šířit do světa myšlenky, na které mohou navázat jiní. Investici Mus outsourcuje, v budoucnu ale tato technologie využije zdroje Tesla/SolarCity či Boring Company, což bude pro Muska určitě znamenat sdílený zisk.

Solar City

Další velkou Muskovou investicí je jeho příspěvek v SolarCity. Tu v roce 2006 založil Muskův bratranec. Firma je teď jedním z největších producentů solárních panelů na světě. Musk teď ve firmě působí jako její předseda. Osobně se v ní angažoval, jenom když jeho SpaceX koupila v tomto podniku akcie za 90 milionů USD. Solar City to ale pomohlo dál do takové míry, že se rozhodl převzít ji celou - za odhadem 2,5 miliardy až 3 miliardy USD - prostřednictvím Tesly.

SpaceX

Určitě největší Muskova investice. Kalifornského výrobce vesmírných raket a kosmických lodí založil Musk v roce 2002. Od té doby je také generálním ředitelem firmy.

Firma, která si klade za cíl uskutečnit revoluci ve vesmírné technologii, dostala do kolíbky 100 milionů USD z prodeje PayPalu. Nyní má hodnotu něco přes 21 miliard USD. Musk je většinovým vlastníkem, takže zásadním způsobem mluví do rozhodování. Space X také úspěšně vypustila na dvě desítky raket. O nich se Musk domnívá, že by mohly sehrát ústřední roli pro cesty mezi hvězdami. Muskovým cílem je ovšem něco jiného: kolonizovat Mars.

Za poslední rok SpaceX opakovaně do vesmíru vyslala znovupoužitelnou nosnou raketu Falcon 9 a k Mezinárodní vesmírné stanici znovu úspěšně dopravila svou znovupoužitelnou zásobovací kosmickou loď Dragon první generace. Naposledy psala SpaceX historii letos v květnu, kdy poprvé dopravila lidskou posádku k vesmírné stanici ISS. Využila k tomu několik let testovanou vesmírnou loď Crew Dragon.

Oznámení SpaceX ohledně zajištění si budoucího financování není velkým překvapením. Elon Musk peníze pro vesmírnou firmu hledal už od začátku roku a podle dostupných informací byl ze strany investorů obrovský zájem. Je ale pravdou, že o investorech, kteří se posledního kola investování zúčastnili, není příliš informací. Agentura Bloomberg například uvedla, že mezi největšími investory posledního kola je například fond Fidelity Investment, ten to ale nepotvrdil.

Zájem investorů o to být se SpaceX na její dobrodružné cestě zesílil poté, co se firmě letos povedlo úspěšně realizovat několik projektů. Mezi ně patří projekt Demo-2, tedy první let vesmírné posádky NASA raketoplánem zcela vyvinutým jen soukromou společností. Astronauti Robert Behnken a Doug Hurley se na vesmírnou stanici ISS vydali v květnu a zpět na zemi úspěšně přistáli na začátku srpna. Úspěšná mise znamená. že SpaceX může od nynějška pravidelně zásobovat stanici ISS potřebným materiálem.

Elon Musk, zprávy z tisku:

28.6.2021 Vesmírné lety, samořiditelná auta, skutečný Tony Stark a tweety, po kterých ceny kryptoměn létají jako igelitka ve větru. To všechno je spojeno s kontroverzním miliardářem Elonem Muskem, který dnes slaví padesáté narozeniny. Podívejte se na několik milníků dosavadního života aktuálně třetího nejbohatšího člověka světa.

https://forbes.cz/muz-ktery-chce-zmenit-lidstvo-tohle-jsou-nejdulezitejsi-milniky-v-zivote-elona-muska/<br>

17.5.2021 Elon Musk na Twitteru uvedl, že Tesla neprodala žádné bitcoiny. Bitcoin nicméně při obchodování v Asii klesla až na nejnižší hodnotu za tři měsíce. Investoři prodávají kryptoměny v reakci na dřívější tweet šéfa Tesly Elona Muska, který může naznačovat, že automobilka zvažuje prodej svých bitcoinů, nebo je možná již prodala. Při asijském obchodování bitcoin klesl až na 42.185 dolarů (téměř 885.000 Kč), nejníže od 8. února (Bloomberg, ČTK)

13.5.2021 Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Rozhodnutí na twitteru oznámil zakladatel Tesly Elon Musk. Důvodem jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na rozhodnutí zareagoval propadem o přibližně pět procent.

"Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv," uvedl Musk na twitteru. "Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí," dodal Musk. Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět užívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

  • Elon Musk v únoru oznámil, že Tesla investovala do bitcoinů 1,5 miliardy dolarů (33,3 miliardy korun) a že začne bitcoiny přijímat jako platidlo.
  • Bitcoiny pro své fungování potřebují počítače a ty zase elektřinu. Počet počítačů a objem energie, které bitcoiny vyžadují, stále roste, a s tím stoupá i uhlíková stopa digitální měny.
  • https://www.e15.cz/kryptomeny/tesla-prestane-prijimat-platby-za-sva-auta-v-bitcoinech-napsal-musk-1380461?

9.5.2021 Elon Musk při moderování amerického televizního pořadu Saturday Night Live (SNL) poprvé veřejně promluvil o tom, že trpí Aspergerovým syndromem. Vyjádřil se také ke svým kontroverzním tweetům a ke kryptoměně Dogecoin.

Lidé s Aspergerovým syndromem se často obsedantně zaměřují na složitá témata a mají problémy se sociálními vztahy. Porucha je pojmenována po německém lékaři Hansi Aspergerovi, který ji poprvé popsal v roce 1944, a je jednou z poruch autistického spektra.

Osoby s tímto syndromem mohou podle BBC mít potíže s interpretací verbálního a neverbálního jazyka a mohou potřebovat více času na zpracování informací. Mohou také mít problémy se sociální interakcí a běžným vyjadřováním svých pocitů.

Vyznačují se také omezenými, opakujícími se vzorci chování, zájmů nebo činností. Mohou však být empatičtější nebo emočně uvědomělejší než lidé, jejichž stav na autistickém spektru popsat nelze.

Krátce po této zmínce cena Dogecoinu, který byl spuštěn jako satirická kritika kryptoměnového šílenství, klesla o téměř 30 %. Následně se však odrazila ode dna a za posledních 24 hodin se podle CoinMarketCap vyšplhala o 41 % na rekordních 0,68 dolaru (14 Kč). Jeho hodnota se jen v letošním roce vyšplhala o více než 14 000 %. Dogecoin se tak stal čtvrtou nejsilnější kryptoměnou.

Musk je také pravděpodobně nejbohatším moderátorem tohoto pořadu v historii. Devětačtyřicetiletý Musk, jeden z nejbohatších lidí na světě, má podle časopisu Forbes majetek ve výši 117 miliard dolarů (2,46 bilionu Kč).

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/musk-oznamil-ze-trpi-aspergerovym-syndromem-153756#<br>

29.4.2021 Z floridského mysu Canaveral dnes odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu již posedmé úspěšně vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX nazvané "Of Course I Still Love You" (ČTK)

20.2.2021 SpaceX rozšířilo předobjednávky na rychlý satelitní internet Starlink. Česko bude pokryté v roce 2022. SpaceX nyní na stránkách Starlinku spustit obecnou možnost předobjednávek, takže si o řešení může zažádat kdokoli z celého světa. Stačí zadat přesnou adresu a poté se dostanete k zaplacení zálohy 99 dolarů (v přepočtu 2 200 korun), která je vratná. Stejnou cenu je nutné aktuálně platit za měsíc používání, přičemž kompletní instalační balík s parabolou stojí 499 dolarů (přibližně 11 tisíc korun). Starlink bude předobjednávky vyřizovat systémem FIFO, tedy kdo dříve předobjedná, ten bude obsloužen dříve. Pokud tedy trpíte na velmi špatný internet ve vaší lokalitě, jistě neváhejte s předobjednávkou. Platit lze pomocí Apple Pay nebo kreditní karty.

Pokud jde o cenu samotnou, Elon Musk v dřívějším rozhovoru podotkl, že ceny budou stejné napříč celou planetou a snižování přijde až později, když dojde k řadě optimalizací. 

https://vtm.zive.cz/clanky/spacex-rozsirilo-predobjednavky-na-rychly-satelitni-internet-starlink-cesko-bude-pokryte-v-roce-2022/sc-870-a-208601/default.aspx?

19.2.2021 Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk ve čtvrtek uvedl, že vlastnit bitcoiny je jen o něco lepší než držet konvenční hotovost, ale díky nepatrnému rozdílu je lepší držet je (Reuters)

6.2.2021 Nejbohatší muž světa a šéf automobilky Tesla Elon Musk na sebe tento týden opět přitáhl pozornost médií. Známý podnikatel a vizionář řekl starostovi města Miami Francisi Suarezovi, že jedna z jeho společností - The Boring Company (TBC) zvládne vykopat podzemní tunel pod americkou metropolí za pouhých třicet milionů dolarů, zhruba 642 milionů korun. Tamní úřady přitom původně vyčíslily hodnotu stavby na mnohonásobně vyšší částku, nejméně jednu miliardu dolarů.

Tunel má být dlouhý dvě míle, tedy asi 3,2 kilometru a jeho smyslem je ulevit přetížené nadzemní dopravě.

https://www.e15.cz/zahranicni/muskova-firma-bude-kopat-tunel-pod-miami-pry-to-zvladne-za-pul-roku-a-smesne-nizkou-castku-1377713?  

2.2.2021 Americký miliardář a spoluzakladatel automobilky Tesla Elon Musk oznámil, že nějaký čas nebude na twitteru. V minulých dnech svými komentáři na této síti ovlivnil ceny akcií některých firem. Musk, který je nejbohatším člověkem světa, už měl v minulosti problémy s regulačními úřady kvůli tomu, že komentoval plány kolem Tesly.

30.1.2021 Česko zanechá ve vesmíru další stopu. Firma z Plzeňska vyrábí vysokotlakou nádobu, díky které budou planetu rok obíhat satelity. Na oběžnou dráhu je vynesla raketa Elona Muska.

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která v neděli v rámci mise Transporter-1 odstartovala z floridského Mys Canaveral, vynesla do vesmíru družici s palivovou nádrží vyrobenou v Česku.

Společnost HPC Research z Horní Břízy u Plzně na vývoji palivové nádrže pro vesmírnou družici pracovala zhruba rok a půl. "Úplně náhodou jsme dostali poptávku od italské společnosti D-Orbit, zda bychom danou nádrž zvládli vyrobit. Prohlédli jsme si specifikace a pustili se do toho," popisuje začátek spolupráce zakladatel a šéf firmy Pavel Dubinin s tím, že cena za lahev se pohybuje ve stovkách tisíc korun. Firma ji vyrobila v Horní Bříze u Plzně, odkud zamířila do Itálie a následně na Floridu.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/muskova-raketa-vynesla-do-vesmiru-druzici-s-ceskou-bombou-139654#

29.1.2021 Cena bitcoinu stoupla dnes až o 11 % na nejvyšší hodnoty za 10 dní poté, co šéf Tesly Elon Musk napsal #bitcoin do svého životopisu na Twitteru (Reuters). 

22.1.2021 Šéf společnosti Tesla Elon Musk na svém účtu na Twitteru slíbil darovat 100 milionů dolarů (2,1 miliardy korun) za vývoj "nejlepší" technologie zachycující emise oxidu uhličitého. Bližší detaily hodlá zveřejnit příští týden.

Zachycení emisí způsobujících oteplování planety se stává důležitou částí mnoha plánů, jejichž cílem je udržet pod kontrolou změny klimatu. V této technologii však byl dosud dosažen jen malý pokrok. Většinou se úsilí zaměřuje na snižování emisí, než na odstraňování uhlíku ze vzduchu. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) koncem loňského roku řekla, že pokud chtějí země splnit cíle nulových emisí, bude nutný prudký růst v zavádění technologií zachycování uhlíku.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66872880-musk-slibil-100-milionu-dolaru-za-nejlepsi-technologii-zachycujici-emise-oxidu-uhliciteho

7.1.2021 Šéf a spoluzakladatel americké společnosti Tesla Elon Musk se dnes stal nejbohatším člověkem světa. Jeho majetek podle agentury Bloomberg přesahuje 188 miliard dolarů (přes čtyři biliony korun). Musk, který stojí i za úspěchem firmy SpaceX, tak předstihl zakladatele internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose. Ten se titulem nejbohatšího člověka světa pyšní od října 2017.

Akcie Tesly si od rána připisovaly kolem 5,4 procenta. Ve středu na burze zpevnily o 2,8 procenta. Hodnota Muskova majetku ve středu dosáhla 181,1 miliardy dolarů (3,9 bilionu Kč).

https://www.e15.cz/tema/miliardari/musk-se-veze-na-vlne-rustu-akcii-tesly-stal-se-nejbohatsim-clovekem-sveta-1376822<br>

7.1.2021 Šéf a spoluzakladatel americké společnosti Tesla Elon Musk je blízko k získání titulu nejbohatšího člověka planety. Po středečním růstu akcií Tesly dělí devětačtyřicetiletého Muska od zakladatele firmy Amazon Jeffa Bezose tři miliardy USD (téměř 64 miliard Kč). Bezos se titulem nejbohatšího člověka světa podle žebříčku agentury Bloomberg pyšní od října 2017. Tesla je výrobcem elektromobilů, její akcie ve středu na burze zpevnily o 2,8 procenta. Hodnota Muskova majetku ve středu dosáhla 181,1 miliardy USD (3,9 bilionu Kč). Posledních 12 měsíců bylo přitom pro Muska mimořádných. Hodnota jeho čistého majetku stoupla za rok o 150 miliard USD, což bylo podle Bloombergu možná rekordní tempo růstu. Hlavní příčinou bylo prudké zvýšení ceny akcií Tesly, které loni zpevnily o 743 %.  Musk navzdory svému obrovskému majetku prohlásil, že má jen malý zájem o hmotné věci a mimo své podíly ve firmách Tesla a SpaceX nemá významnější majetek. Minulý měsíc v rozhovoru s mediální společností Axel Springer uvedl, že jeho hlavním záměrem je urychlit vývoj lidstva v civilizaci cestující do vesmíru, k čemuž potřebuje značný majetek.

Hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa v žebříčku Bloombergu loni stoupla o rekordních 1,8 bilionu USD, což je o 31 %. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4579263/elon-musk-by-se-brzy-mohl-stat-nejbohatsim-clovekem-sveta.html<br>

1.1.2021 Zaprvé, má zkušenost s čínskou vládou, je taková, že ve skutečnosti reagují na požadavky lidí, možná se dokonce zajímají více o spokojenost lidí, než ve Spojených státech," uvedl vynálezce, vizionář a inženýr Elon Musk, který se chce nechat jednou pohřbít na Marsu. V nedávno poskytnutém rozhovoru také mluvil o situaci v Silicon Valley, přesunu továren firmy Tesla či o důležitosti cestování do vesmíru.

V autonomním řízení vidí Musk velký potenciál pro Teslu již v tomto roce, kdy by teoreticky Tesla mohla mít hotové autonomní auto. Sám Musk už prototypem dlouho jezdí do práce přes řadu komplikovaných křižovatek a úzkými uličkami a nemusí se za jízdy řízení vůbec dotknout. Uvádí však, že záleží na přístupu regulátorů. V rozhovoru také předestřel, jak vidí budoucnost své automobilky, s tím, že by rád do deseti let vyráběl 1 % všech aut na světě, tedy 20 milionů exemplářů ročně. 

  • vybudováním továrny u Berlína se výrazně zkrátí vzdálenost mezi výrobkem a zákazníkem, což zvyšuje efektivitu, a také prospívá životnímu prostředí. A Tesla také chce být v Evropě rozhodně přítomna i z důvodu rozvoje, jak designu, tak inženýrství.  
  • z důvodu regulací přesunula Tesla výrobu do texaského Austinu 
  • Pravděpodobnost, že naše existence a život, jak jej známe, tady bude ještě hodně dlouho, se významně zvýší a společně s ním i jeho kvalita, pokud budeme víceplanetární živočišný druh.
  • Na Mars se první člověk dostane za šest, možná už za čtyři roky. Sám se do vesmíru chystá za dva, tři roky roky. 
  • Musk už dříve řekl, že chce být pohřben na Marsu. "Bylo by skvělé narodit se na Zemi a zemřít na Marsu - jen ne při nárazu
  • Budoucnost se Musk snaží vidět ve využívání technologií k zajištění dobré budoucnosti na udržitelné planetě Zemi. Právě osidlování nových planet by mohlo mít podle něj stabilizující efekt na život na planetě Zemi. 
  • Musk varoval, před nebezpečím zneužití umělé inteligence. Považuje jí za technologii, která významně ovlivní naši budoucnost, avšak upozorňuje na nutnost její regulace.
https://echo24.cz/a/SGCmK/bylo-by-skvele-zemrit-na-marsu-rika-musk-ktery-se-chysta-do-vesmiru-a-ma-pochopeni-pro-cinsky-rezim?

19.12.2020 Silicon Valley zažívá exodus technologických firem. V Kalifornii je pro podnikatele draho. Stěhuju se na Havaj, pracovat budu přes Zoom, mahalo, napsal v pondělí svým zaměstnancům v Oraclu Larry Ellison. Silicon Valley tak přichází o další ze svých ikon. Epicentrum technologického boomu opouští s miliardářem Ellisonem i jeho firma. Ta však podobně jako v létě Elon Musk míří do Texasu. Dlouhodobější exodus technologických firem z Kalifornie zřejmě urychlila i pandemie koronaviru.

Musk, který ohlásil svůj odchod jen pár dní před Ellisonem, kritizuje Kalifornii také za příliš přísná koronavirová opatření, která jsou právě v Texasu mírnější. Kalifornie coby byznysový ráj podle něj zpohodlněla a už není podnikatelům a inovátorům tolik nakloněna). A ačkoliv část Muskova byznysu v Kalifornii zůstává, novou továrnu Tesly staví právě v Texasu. Kromě toho se Musk přestěhováním přiblíží i svým dalším projektům, zejména pak plánovanému kosmodromu SpaceX.

https://byznys.ihned.cz/c1-66859580-silicon-valley-zaziva-exodus-technologickych-firem-v-kalifornii-je-pro-podnikatele-draho<br>

15.12.2020 Elon Musk se domnívá, že ve vedení firem je příliš mnoho lidí s MBA titulem a společnosti kvůli tomu ztrácejí ponětí o tom, proč tu vlastně jsou. Tedy o tom, že mají hlavně nabízet produkty, které lidé chtějí kupovat - viz první část rozhovoru, který podnikatel poskytl WSJ. Proč se Tesla rozhodla pro vydávání nových akcií? Na to Musk odpověděl, že "peníze jsou jen záznamem v databázi" a získané zdroje firma pravděpodobně použije na splátku dluhů a zvýšení svých rezerv.

Budou stroje schopné inovací, nebo jsou inovace něčím, čeho jsou a budou schopni pouze lidé? Musk míní, že umělá inteligence (AI) bude schopná dělat vše lépe než lidé. Kdyby mohl úplně změnit systém dopravy v USA, co by změnil? Musk odpověděl, že pokud mají skončit dopravní zácpy ve městech, "musíme jít 3D". Jinak řečeno, doprava se musí přesouvat nahoru či dolů. Pro Muska to znamená zejména směr dolů, tedy do tunelů, a i proto založil svou firmu na tunely. To, že cestou dopředu jsou tunely, pak podle svých slov říká již dlouhou řadu let, ale nikdo na to nereagoval a proto založil The Boring Company. Ta otevře první komerční tunel v Las Vegas a to bude test tohoto řešení.

Tunely ve městech to ale nekončí. Namístě jsou i pro dálkové cestování už proto, že z nich lze vyčerpat vzduch, tím redukovat tření a zvýšit rychlost cestování. K tomu se zbavujeme závislosti na počasí a není nutné překonávat velké výškové rozdíly. "Doufám, že to budou dělat i jiní a ne pouze naše firma," dodal podnikatel

Musk následně hovořil o tom, že Silicon Valley a oblast kolem San Francisca má "nepoměrný vliv na zbytek světa". Tento vliv bude podle něj klesat, ale Musk dodal: "Sociální sítě jsou v Silicon Valley dost koncentrované a myslím si, že bychom se měli mít na pozoru před viry, které míří do naší mysli, které po sítích cestují velmi rychle a nejsou pravda. Potřebujeme dialog, ne umlčování jedné strany."

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4565310/Musk-chce-dostat-lidi-na-Mars-musime-jit-3D.html

15.12.2020 Space X Elona Muska jedná podle webu Business Inseder o dalším investičním kole, chce zdvojnásobit svou valuaci až na 92 miliard dolarů (Bloomberg) 14.12.2020 Elon Musk se v minulosti vyjadřoval v tom smyslu, že pouze ve Spojených státech mohl dokázat to, co dokázal. V rozhovoru pro Wall Street Journal dodal, že USA stále vynikají v inovacích a v podnikavosti, ale neměly by získat dojem, že jde o samozřejmost. Opatrnost je namístě zejména vůči "plíživé byrokracii a regulaci", která může způsobit, že "nakonec nebudeme schopni dělat nic".Musk se domnívá, že to nejlepší, co může vláda v mnoha oblastech udělat, je nedělat nic a nepřekážet. Její role by naopak měla být aktivní tam, kde hrozí monopolizace a dominance velkých firem. Ty jsou totiž schopny dostat pod svou kontrolu i politiky a regulátory a v takovém prostředí nové začínající firmy trpí a "staré velké stromy brání růstu těm mladým" 

v koncentrovaných odvětvích jsou firmy necitlivé na potřeby zákazníků a to samé platí o vládě, která špatně reaguje na potřeby "zákazníků", tedy společnosti. Příčinou je její monopol a to, že "obvykle nemůže zbankrotovat" a nefunguje žádný čistící proces. 

Zodpovědností vlády je dobře nastavit pravidla a zajistit jejich dodržování. Je to podobné jako s rozhodčími na hřišti. Vláda si nevede moc dobře tam, kde se snaží být i hráčem na hřišti namísto toho, aby byla pouze rozhodčím. Pak je tu téma externalit souvisejících například s uhlíkovými emisemi. Tyto emise nejsou odraženy v nákladech a cenách produktů a to vede k tomu, že některá odvětví se chovají způsobem jiným, než kdyby tato externalita neexistovala. Jinak řečeno, "ceny nejsou nastaveny správně a tak není správné ani chování firem". Pokud by emise byly odraženy v cenách, vláda by podle Muska nemusela "vybírat vítěze a poražené", protože to by zajistil trh. 

momentálně podle jeho slov jedním z nejvýznamnějších projektů vývoj nové rakety a i proto se přesunul do Texasu. 

Firmám Musk radí, aby trávily méně času financemi, powerpointem a konferencemi a snažily se udělat svůj produkt tak "úžasným, jak jen to jde". Proč k tomu někdy nedochází? "Možná je ve vedení lidí příliš mnoho lidí s MBA jaký smysl má vlastně existence firem. Jeho odpověď je taková, že tu jsou, aby vytvářely hodnotu, a pak přijdou zisky. Jenže někteří lidé to vnímají obráceně. Proto je nutné, aby lidé ve firmách trávili méně času na konferencích a prací s tabulkami a více času ve výrobě. Ani během války podle něj nikdo nechce, aby generálové byli někde izolováni od toho, co se děje, ale aby stáli v první linii. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4565297/musk-jinde-nez-v-usa-bych-to-nedokazal-ale.html

10.12.2020 Prototyp rakety Starship společnosti SpaceX při přistání na závěr cvičeného letu explodoval a roztrhl se. Společnost SpaceX podnikatele Elona Muska přitom plánuje, že loď už za za šest let dopraví lidskou posádku na Mars (ČTK) 9.12.2020 Číslo dvě pro Muska. Šéf Tesly a SpaceX se stal druhým nejbohatším mužem planety. Muskovo jmění díky poslednímu vývoji narostlo o 1,6 miliardy dolarů na 114,7 miliardy. Tím přeskočil hlavu impéria LVMH, Bernarda Arnaulta. Před Muskem tak "zbývá" pouze CEO Amazonu Jeff Bezos, jehož náskok je na pohled mohutný: Bezos si pozici nejbohatšího muže planety drží s 185,5 miliardy dolarů. Když se ale podíváme, jak rychle Musk "nastoupil" - ještě letos v březnu Forbes jeho jmění počítal na 24,6 miliardy -, ani Bezosův trůn už nepůsobí tak neotřesitelně.Elon Musk drží 21 procent akcií Tesly a dále podíl v kosmické společnosti SpaceX. Vlastní dvě sídla v Kalifornii, odkud se však údajně plánuje odstěhovat do Texasu.https://forbes.cz/cislo-dve-pro-muska-sef-tesly-a-spacex-se-stal-druhym-nejbohatsim-muzem-planety/
24.11.2020 Šéf a zakladatel výrobce elektrovozů Tesla Elon Musk v pondělí předstihl spoluzakladatele Microsoftu Billa Gatese a je nyní druhým nejbohatším člověkem na světě. Devětačtyřicetiletému podnikateli pomohl prudký růst akcií jeho automobilky. S odvoláním na svůj index miliardářů o tom informovala agentura Bloomberg. V čele žebříčku se i nadále neohroženě drží ředitel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Díky růstu kurzu akcií Tesly se Muskovo jmění během jediného dne zvýšilo o 6,5 procenta, tedy o 7,2 miliardy, na 127,9 miliardy dolarů (2,8 bilionu Kč). Od začátku roku už stouplo o mocných 100,3 miliardy dolarů.https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4549931/sef-tesly-musk-predstihl-v-zebricku-miliardaru-billa-gatese.html<br>22.11.2020 V texaském areálu Boca Chica společnosti SpaceX, která zde vyvíjí vesmírný koráb Starship, se objevil robotický pes od firmy Boston Dynamics. I když o jeho skutečném účelu SpaceX stále mlčí, z jeho konání je jasné, že ve středisku neslouží jen k pobavení technologických nadšenců.Svými schopnostmi předčí své lidské parťáky a užitečný tak může být pro celou řadu firem. Nedávno byl například k vidění i v Černobylu, kde mapoval radiaci. Chytrá robotika se stane klíčovým motorem příští fáze informační revoluce.Robotický pesBoston Dynamics vyvíjí roboty, jež napodobují lidské a zvířecí pohyby. Humanoidní model Atlas dokonce umí své pohyby sám koordinovat a vyvažovat, po pádu se umí i sám zvednout.Na vývoji robotů firma spolupracuje mimo jiné i s americkou armádou. "Nováčky" v podobě robopsů si vojáci velmi chválí. Armáda by mohla roboty nahradit až čtvrtinu svých mužů.Robotický pes je pro každou firmu užitečný minimálně z pohledu sběru nepřeberného množství dat. Konkrétně ve SpaceX je užitečný kvůli 360stupňové panoramatické kameře, která dohlíží na celou odpalovací rampu. Jeho citlivé senzory pak dokážou zachytit anomálie ve zvucích, které - jak nám ukazuje například i česká firma Blindspot - většinou poukazují na určitou poruchu. Zeus je opatřen i senzory pro kontrolu teploty nebo detekci jakýchkoliv prasklin a průsaků. Jeho výhoda je, že se může na rozdíl od lidí pohybovat v blízkosti rampy při samotném testu. A při testování Starshipu už došlo při kryogenních tlakových zkouškách k úniku dusíku a k následnému výbuchu nerezové lodi.Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/sveho-psiho-mazlicka-maji-i-firmy-robopes-jim-pomaha-sbirat-data-kam-lide-nemohou.A201120_163911_firmy-trhy_tesa18.11.2020 SpaceX pokořila další vesmírný milník. I s Baby Yodou na palubě. Kosmická loď Crew Dragon společnosti SpaceX dorazila včera ráno k ISS. Se čtyřmi astronauty na palubě šlo o první plnohodnotnou misi soukromé firmy ve spolupráci s NASA. O pátém pasažérovi v korábu už se ale tolik neví. Celý let Crew Dragon k ISS trval 27 hodin. NASA doufá, že završená mise se všemi čtyřmi astronauty na palubě zahájí novou éru: pravidelného spojení s orbitálním komplexem. Také na něm ušetří.Po konci programu raketoplánů museli Američané létat v ruských lodích Sojuz. Za jedno místo platili skoro dvě miliardy korun. SpaceX nabízí letenku o více než třetinu levněji. NASA tak za čtyři astronauty v Crew Dragon ušetří až 2,7 miliardy. A další stovky miliard korun už spoluprací se soukromým sektorem ušetřila.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/spacex-pokorilo-dalsi-vesmirny-milnik-i-s-baby-yodou-na-palube-130125#<br>15.11.2020 Po velkém úspěchu bateriové farmy Elona Muska přichází další, ještě větší projekt. Tesla a vláda australské Viktorie vybudují novou a mnohem větší, 300megawattovou farmu. Hornsdale Power Reserve, tedy zařízení plné baterií, které přijímá a ukládá energii z blízkých větrných a solárních farem, což Jižní Austrálii ušetřilo více než 100 milionů dolarů na síťových nákladech. Skladováním energie až do své kapacity 100 MW může tato farma absorbovat krátké výpadky v síti.Specializovaná bateriová farma může rovněž napájet 30 000 domácností po dobu až jedné hodiny, což snižuje zátěž sítě během horkých letních dnů, kdy jsou nejpravděpodobnější výpadky. "Hornsdale a další síťové baterie nabízejí způsob, jak se vypořádat s variabilitou větrné a solární energie. A Jižní Austrálie je považována za globální testovací místo v přechodu od fosilních palivhttps://tech.instory.cz/1268-bateriova-farma-elona-muska-je-naprostym-triumfem.html?<br>13.11.2020 Už tuto neděli by společnost SpaceX mohla psát nové řádky historie kosmonautiky. Poprvé vyšle k Mezinárodní vesmírné stanici ISS čtyřčlennou posádku v rámci běžného a nikoliv jen testovacího letu. Astronauti poletí ve vesmírném plavidlu Crew Dragon, které do vesmíru vystřelí raketa Falcon 9. Jak raketa, tak plavidlo pochází z dílny SpaceX vizionáře Elona Muska.Lidskou posádku z většiny dodá americká organizace NASA. Tu budou reprezentovat Američané Shannon Walker, Victor Glover a Michael Hopkins. Posledním členem posádky bude Japonec Soiči Noguči z japonské JAXA.https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/crew-dragon-vyrazi-na-prvni-ostrou-misi-muskuv-spacex-posle-k-vesmirne-stanici-ctyri-astronauty-1375251? 12.11.2020 Plat 73 tisíc měsíčně pro dělníka? Musk láká na peníze, které překvapily i Němce. V polovině příštího roku by měla automobilka Tesla otevřít továrnu v německém Grünheide. Elon Musk potřebuje alespoň 7000 zaměstnanců, rozhodl se je lákat na vysoké platy. Vůbec nejnižší nástupní plat by měl činit 2700 eur měsíčně hrubého, tedy v přepočtu 73 tisíc korun. Ten dostanou nekvalifikovaní zaměstnanci. Ti s odborným vzděláním se mohou těšit minimálně na 3500 eur hrubého, což je 94 tisíc korun. I v Česku ale patří dělnické pozice v automobilkách mezi ty lépe hodnocené. Například ve Škodě Auto je průměrný plat téměř 41 tisíc korun měsíčně hrubého. Hyundai v Nošovicích platí asi 37 tisíc hrubého, v kolínské TPCA pak okolo 35 tisíc. Grünheide leží 250 kilometrů od českých hranic, tedy asi dvě a půl hodiny jízdy. Na dojíždění z Česka je to tedy už daleko.https://autobible.euro.cz/plat-73-tisic-mesicne-pro-delnika-musk-laka-na-penize-ktere-prekvapily-i-nemce/?<br>20.10.2020 Microsoft uzavírá partnerství se společností SpaceX Elona Muska a dalšími. Partnerství poskytne vysokorychlostní satelitní širokopásmové připojení pro cloudová datová centra společnosti Microsoft (Reuters)  
1.10.2020 Elon Musk: Za tři roky budeme na Starship vozit lidi do vesmíru. Je potřeba opustit Zemi, než ji zlikviduje Slunce. "Nakonec Slunce expanduje natolik, že pohltí Zemi," řekl šéf společnosti SpaceX. Budoucnost lidstva vidí na Marsu. Zatímco Země obíhá Slunce přibližně ve vzdálenosti 149,6 milionů kilometrů, Mars je od něj v průměru vzdálen 229 milionů kilometrů. "Nemyslím si, že je to konec světa, ale zároveň si musíme pospíšit. Čím déle trvá přechod na udržitelnou energii, tím větší riziko podstupujeme.Zajímavé je, že zatímco Musk plánuje lidi dostat na Mars, nad tím, že by letěl sám, neuvažuje, nebo to v rozhovorech momentálně nevylučuje. Jako kdyby se bál naplnění svého celoživotního snu. Nicméně v jeho vizi je nutné vyslat na rudou planetu tisíc kusů Starship, aby tam dopravil milion lidí. A výrobu raket chce stihnout v průběhu devíti let. 
https://www.extralife.cz/trendy/elon-musk-za-tri-roky-budeme-na-starship-vozit-lidi-do-vesmiru-je-potreba-opustit-zemi-nez-ji-zlikviduje-slunce_51667.html?7.9.2020 Spolu s vypuštěním nejnovější várky satelitů Starlink určeným k přenosu rychlého internetu zveřejnila společnost SpaceX klíčové detaily o současném stavu projektu. Někteří zaměstnanci možnosti Starlinku v rámci rozšířeného testování využívají a jejích připojení dosahuje rychlosti 100 Mb/s a velmi nízké latence. To zatím není taková rychlost, jakou Elon Musk sliboval, avšak jedná se o pokrok oproti předchozím uživatelským testům.Ačkoliv SpaceX vypouští satelity Starlink poměrně často, k dosažení cílového čísla 12 000 je ještě dlouhá cesta. Výhodou společnosti SpaceX je mimo jiné i to, že může využívat volných přepravních prostor v rámci svých komerčních aktivit. Připojení k síti Starlink může být realizováno díky speciálním anténám, které vypadají dle Elona Muska jako "UFO na špejli".V současnosti je na oběžné dráze více než 700 satelitů, což je o 300 více, než je nutné k základnímu fungování sítě, ovšem ještě 100 jich bude potřeba k zajištění pokročilých schopností sítě. Při představování svého projektu úřadům sliboval Musk zajištění pokrytí připojením s gigabitovou rychlostí. Tu je prý systém schopen dosáhnout při zapojení více než 4 400 satelitů.https://otechnice.cz/spacex-odhalila-detaily-o-soucasnem-stavu-projektu-starlink-pripojeni-dosahuje-rychlosti-100-mbs-a-stale-roste/?
3.9.2020 Americká společnost SpaceX dnes úspěšně dopravila na oběžnou dráhu už dvanáctou sérii 60 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Kolem planety těchto družic nyní krouží 713. První stupeň rakety Falcon 9 opět úspěšně přistál na plující plošině v oceánu. (ČTK)  
Počet satelitů Starlink chce SpaceX rychle zvyšovat - letos plánovala s družicemi startovat každé dva až tři týdny, což ale kvůli odkladům není snadné. Cílem společnosti je do poloviny roku dosáhnout operačního provozu zaměřeného na zpřístupnění internetu v Kanadě a části USA a v příštím roce ve zbytku světa. Prozatímní plán počítá s rozmístěním asi 12 000 družic. Společnost ale uvažuje o pozdějším rozšíření sítě na celkem 42 000 satelitů.Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/veda/spacex-dopravila-do-kosmu-dvanactou-serii-60-satelitu-starlink-mely-by-umoznit-globalni-pripojeni-k.A200903_172722_ln_veda_ele1.9.2020 Elon Musk vsadil na osvědčený recept: na sociálních sítích ohlásil, že brzy zveřejní něco velkého, co dost možná změní svět. Tentokrát se média i jeho fandové v noci z pátku na sobotu připravovali na to, s čím přijde jeho společnost Neuralink. Ve streamovaném přenosu pak čekalo prase s implantovaným čipem, který měřil jeho mozkovou aktivitu a podle Neuralinku by mohl pomoci k léčbě depresí nebo slepoty. Prvotní nadšení však postupně vystřídala kritika odborníků. Na praseti chtěli vědci z Neuralinku demonstrovat, že čip dokáže kontrolovat mozkovou aktivitu. Impulzy z mozku tak převedli na zvuk, který sílil, když prase například přijímalo potravu. To však není pro odborníky nic nového, elektrické impulzy mozku na zvuk umí převádět již desetiletí.Musk také představil robota připomínajícího velký šicí stroj, kterého Neuralink poprvé předvedl již loni. Ten by měl sám implantovat do těla čipy. Podle Muska budou v budoucnosti dobrovolně podstupovat rychlé operace miliardy lidí. Při nich robot vyřízne v lebce malý otvor, připojí elektrody a hlavu pacienta opět uzavře.https://archiv.ihned.cz/c1-66809250-muskuv-mozkovy-zazrak-narazil-u-vedcu-vyvolal-nadseni-a-prilakal-fanousky-neukazal-ale-nic-co-bychom-neznali
28.8.2020 Elon Musk ve čtvrtek řekl, že továrna Tesly v Nevadě byla terčem "vážného" útoku na kybernetickou bezpečnost, čímž potvrdila mediální zprávu, že zaměstnanec společnosti pomohl FBI útok zmařit (Reuters)  
19.8.2020 Radost mu ale dělá i jeho druhá firma, vesmírná SpaceX. Ta má za sebou první let do vesmíru Demo-2 s posádkou NASA, do toho neúnavně do vesmíru posílá a rozmisťuje v něm satelity Starlink, které mají přinést internet i do toho nejzapadlejšího koutu světa, a teď čerstvě hlásí obří investici.Podle regulatorní zprávy v úterý zaslané americkému SEC (Komise pro cenné papíry) vesmírná firma od investorů získala 1,9 miliardy dolarů. Zprávu jako první přinesla agentura Reuters s tím, že jde doposud o největší investici mířící do SpaceX, která firmu ohodnocuje na 46 miliard dolarů. 
https://www.forbes.cz/spacex-roste-do-nebes-a-s-ni-i-jmeni-elona-muska-vesmirna-firma-ohlasila-doposud-nejvetsi-investici/ 
18.8.2020 Zakladatel a šéf americké společnosti na výrobu elektromobilů Tesla Elon Musk se díky pondělnímu růstu ceny akcií firmy stal čtvrtým nejbohatším člověkem světa. Předstihl tak francouzského podnikatele Bernarda Arnaulta, který působí v odvětví prodeje luxusního zboží. Akcie Tesly v pondělí vzrostly o 11 % a obchodování uzavřely na rekordu. Hodnota Muskova majetku tak vzrostla o 7,8 miliardy na 84,8 miliardy dolarů (téměř 1,9 bilionu Kč). Od třetího místa, na kterém je zakladatel a šéf americké internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg, dělí Muska zhruba 15 miliard dolarů. Od začátku letošního roku se už cena akcií Tesly více než zečtyřnásobila a hodnota Muskova majetku se zvýšila o 57,2 miliardy dolarů. To představuje druhý nejvyšší nárůst za zakladatelem a šéfem internetového obchodu Amazon Jeffem Bezosem. Ten je nejbohatším člověkem světa a hodnota jeho majetku letos vzrostla o 73 miliard na 188 miliard dolarů. Bezos těžil z růstu ceny akcií Amazonu, za kterým stál zvýšený zájem o nákupy přes internet v době koronavirové krize. https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4475206/Musk-se-stal-ctvrtym-nejbohatsim-clovekem-sveta.html?
14.8.2020 Na nízké oběžné dráze za poslední rok přibylo na šest set satelitů společnosti SpaceX, které šéfuje Elon Musk. Není jediný z multimilionářů, kdo má tak velké plány s vesmírem. Důsledkem bude jiná noční obloha. Je to snesitelná daň za pokrok v podobě všudypřítomného internetového připojení? Jak velkolepý je to projekt, je zřejmé z konfigurace, ke které se SpaceX chce během pár let dopracovat. Už má od úřadů schváleno vypuštění 12 tisíc satelitů, přičemž loni na podzim zažádala o povolení k doplnění sítě o dalších třicet tisíc družic.Na různě vysoké oběžné dráhy by se tak postupně měly dostat satelity s celkovou hmotností přes 10 tisíc tun. To pro představu odpovídá hmotnosti solidně opancéřovaného křižníku z druhé světové války. Nebo, abychom zůstali ve vesmírných měřítkách, 125 tisícům Sputniků 1. I Mezinárodní vesmírná stanice, objekt, který pět kosmických agentur budovalo po dvě desetiletí a který je zdaleka nejtěžším umělým vesmírným tělesem, je v porovnání s touto hmotou jen 25krát menším drobkem.První dávku satelitů vypustili loni v květnu a k dnešnímu dni už síť tvoří téměř šest set družic. Celosvětová síť GPS (která má samozřejmě jiné poslání, "jen" určit polohu) si vystačí s třemi desítkami satelitů, jeho evropská obdoba Galileo je plně funkční od chvíle, kdy signál začala vysílat čtyřiadvacátá družice. Ani síť Iridium, která umožňovala (nákladné) telefonování či psaní vzkazů z jakéhokoli místa na zemském povrchu, to nedotáhla na víc než 95 satelitů.
Pokročilejší satelitní systém je tak jedinou možností. Podobně jsou na tom mnozí obyvatelé odlehlých končin USA či Kanady, kde už má SpaceX také licenci na telekomunikační služby. Starlink jim slibuje gigabitové rychlosti a o nejméně řád rychlejší odezvu, než mají dnešní satelitní spoje. To už přimělo na 700 tisíc lidí, aby o službu projevili zájem. Ale to je jen začátek, SpaceX počítá s miliony terminálů.Globálně může jít o ohromný byznys. Úspěch by podle investiční banky Morgan Stanley mohl hodnotu SpaceX znásobit. Z dnešních zhruba 40 miliard (podle částek, za něž Musk v poslední době pouštěl investory do firmy) až na 175 miliard dolarů, tedy 3,9 bilionu korun.Peníze ze zisků či prodeje Starlinku chce Musk použít na vývoj raket umožňujících let na Mars a snad i jeho budoucí osídlení lidmi.
tisíce podobných družic chystá konkurence, za kterou stojí suverénně nejbohatší člověk planety Jeff Bezos. https://vikend.ihned.cz/c1-66802280-o-miliardari-ktery-krade-nebe-aby-propojil-lidi-a-mohl-kolonizovat-mars
6.8.2020 Generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX Elon Musk se nechal slyšet, že se obává nastupující a stále se zdokonalující umělé inteligence, která podle něho představuje pro lidstvo hrozbu. https://cdr.cz/clanek/elon-musk-varuje-pred-valkou-vyvolanou-pokrocilou-umelou-inteligenci?
4.8.2020 Musk dá lidem čip do hlavy, aby mohli ovládat elektroniku. Ještě letosPo více než roční odmlce se chystá společnost Neuralink ke zlomovému bodu, chce začít testovat svoje mozkové implantáty pro ovládání elektroniky na lidech. Americký vizionář a vynálezce Elon Musk, který tento podnik vlastní, se chystá detaily oznámit na konci srpna.https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/musk-da-lidem-cip-do-hlavy-aby-mohli-ovladat-elektroniku-jeste-letos-40331522#
2.8.2020 Egypt se ohradil proti pátečnímu tweetu miliardáře Elona Muska, ve kterém americký podnikatel tvrdí, že pyramidy postavili mimozemšťané. Africká země pozvala šéfa společnosti Space X na návštěvu, aby se na vlastní oči přesvědčil, že pyramidy postavili lidé. https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/pyramidy-postavili-mimozemstane-napsal-musk-egypt-se-zlobi-40332240#
30.7.2020 Existenční hrozba, již představuje umělá inteligence, je lidstvu mnohem blíž, než si myslelo. Alespoň vizionář a miliardář Elon Musk varuje, že vůči hrozbě je slepá i většina bohatých a vlivných - přitom je nasnadě už roky.Je průkopníkem v elektromobilitě, ve svých raketách vozí astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici a nedávno začal psát a mluvit také o tom, že jeho chytré mozkové čipy budou pomáhat v boji s neurodegenerativními onemocněními, léčit deprese, zlepšovat uvažovací dovednosti nebo přenášet hudbu bez sluchátek přímo do hlavy.Šéf a majitel Tesly, SpaceX a Neuralink, a tedy význačný technologický inovátor, teď ale přišel s varováním. Lidé podle něj riskují, že je do dalších pěti let překoná umělá inteligencehttps://www.seznamzpravy.cz/clanek/nadvlada-stroju-do-peti-let-vizionar-musk-hrozi-skynetem-113926#
22.7.2020 Elon Musk splnil podmínky pro výplatu odměny 2,1 miliardy USD od automobilky Tesla. Od května je to již druhá mimořádná odměna, kterou dostane, díky masivnímu růstu akcií společnosti. Akcie Tesly v poslední době rostly a tržní kapitalizace firmy se dostala na téměř 300 miliard USD, šestiměsíční průměrná tržní kapitalizace firmy dosáhla 150 miliard USD. Splnila se tak podmínka pro uvolnění druhé z celkem 12 odměn ve formě akcií, které Muskovi slibuje jeho dohoda z roku 2018 (ČTK) https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4456945/musk-splnil-podminky-pro-ziskani-dalsi-mimoradne-odmeny-z-tesly.html
https://thebossmagazine.com/elon-musk-timeline-visualization-milestones/ 
https://thebossmagazine.com/elon-musk-renewable-energy/
https://thebossmagazine.com/elon-musk-empire-infographic/
zobrazit více..
Loading...