Kryptoměny

Kryptoměny (virtuální měny)

Díky růstu státních a firemních dluhů, které jsou nesplatitelné, vymýšlí centrální banky způsob, jak je monetizovat tak, aby se nemuseli nikdy splácet. Podobné pokusy a neschopnost řešit dluhy vedou k Pádu světového měnového systému a tím se vytváří prostor pro rozvoj digitálních měn, založených na technologiích blockchainu. Hybateli tohoto procesu jsou "pánové za oponou" prostřednictvím nadnárodních technologických firem. Civilizace směřuje ke kontrolované společnosti a vzniku DVS.

  • Trendem je systém takzvaných decentralizovaných financí (DeFi).
  • Součástí trendu je vznik nových tokenů, tedy virtuálních žetonů s výhodou, že je lze anonymně půjčovat za solidní úrok (až 10 % ročně).

Bitcoin (2009), Bitcoinů nikdy nebude existovat více než 21 milionů.

Ethereum, ether, technologická platforma funguje od roku 2016, nabízí například funkci takzvaných chytrých kontraktů. Pomocí nich lze naprogramovat nové druhy finančních aplikací, které řídí například správu úvěrů, výplatu úroků a další operace, které by se mohly obejít bez standardního prostředníka. Na rozdíl od bitcoinu ale není počet etherů v oběhu zastropován.

Dash

Ripple

Libra

https://www.kurzy.cz/kryptomeny/seznam-kryptomen/

Digitální virtuální státy

Slovník kryptopojmů 

Blockchain - veřejná účetní kniha, do které se zapisují údaje o pohybech virtuální měny. Je rozprostřena mezi velké množství navzájem nezávislých počítačů, které zároveň ověřují správnost údajů v ní obsažených. Není proto potřeba centrální autority, která by za data v blockchainu zodpovídala. 

Token - virtuální měna, která vznikla primárně jen pro potřeby jednoho konkrétního projektu. Funguje jako herní žeton. 

DeFi - zkratka označující decentralizované finance, tedy finanční služby, které využívají blockchain a tokeny. Díky své technologické podstatě nepotřebují klasickou centrální kontrolu v podobě banky či úřadu. Chytrý kontrakt - virtuální smlouva vepsaná do blockchainu, která se automaticky aktivuje po dosažení podmínek plnění. Příkladem je připsání úroků. 

Stablecoin - virtuální měna pevně svázaná s kurzem dolaru či jiné standardní měny. Jak název napovídá, hlavní výhodou je stabilita hodnoty těchto digitálních mincí. 

ICO - zkratka Initial Coin Offering popisuje pozapomenutý trend, kdy start-upy a jiné projekty nabízely veřejnosti ke koupi vlastní tokeny. Byl to další způsob, jak si podnikatelé mohli opatřit kapitál.

Kryptoměny, zprávy z tisku:

1.7.2021 Trh digitálních měn možná brzy zaplaví nové peníze. Od 1. července mohou německé investiční fondy vložit až pětinu svých prostředků do kryptoaktiv. Legislativa pustila na kryptoměnový trh takzvané speciální fondy (Spezialfonds), kterých v Německu působí kolem čtyř tisíc a podle Dominika Tyrybona z advokátní kanceláře Schönherr spravují aktiva ve výši kolem 1,87 bilionu eur. Jde o tamní obdobu fondu kvalifikovaných investorů.

  • https://www.e15.cz/kryptomeny/nemecko-pousti-sve-bilionove-fondy-na-trh-kryptomen-1381853?

7.6.2021 Čína stupňuje tažení proti kryptoměnám. Už v květnu se zaměřila na takzvanou těžbu a obchodování s nejznámější kryptoměnou bitcoin a o víkendu zablokovala na sociálních sítích účty, které propagovaly kryptoměny. Analytici a kontrolní orgány podle agentury Reuters očekávají, že přijde další zátah - tentokrát bude chtít Peking navázat nelegální kryptoměnové aktivity přímo na trestní zákoník.

26.5.2021 Írán skoro na čtyři měsíce zakázal energeticky náročnou těžbu kryptoměn, jako je bitcoin. Oznámil to dnes prezident Hasan Rúhání. Agentura Reuters v této souvislosti připomíná, že se mnoho íránských měst v poslední době potýká s častými výpadky proudu (ČTK)

24.5.2021 Výprodej kryptoměn pokračuje i přes víkend. Cena nejznámější virtuální měny bitcoin se za posledních 24 hodin propadla o více než 12 procent a k nedělní 15. hodině se virtuální měna obchodovala za 33,5 tisíce dolarů, v 19:00 klesla cena k 32 tisícům, následně trochu vzrostla. Ještě v polovině dubna přitom bitcoin stál rekordních 65 tisíc dolarů. Jen za poslední týden ztratil přibližně 30 procent své hodnoty.

Ještě rychleji pak padají ceny dalších kryptoměn, některé během týdne klesly i o 60 procent. Například ethereum se v neděli před 19:00 obchodovalo za 1800 dolarů, což je v porovnání s minulým týdnem propad o 50 procent. Podle dat serveru Coinmarketcap.com klesla k nedělnímu večeru tržní hodnota všech kryptoměn během 24 hodin o pětinu na 1,25 bilionu dolarů.

https://byznys.ihned.cz/c1-66928990-uprk-investoru-od-kryptomen-pokracuje-bitcoin-propadl-na-35-tisic-dolaru-za-tyden-tak-ztratil-temer-30-procent-hodnoty

24.5.2021 Těžaři kryptoměn, včetně firem HashCow a BTC.TOP, zastavují své operace v Číně poté, co Peking zesílil své tažení proti těžbě bitcoinů a obchodování s nimi. Výbor Státní rady, který vede vicepremiér Liou Che, oznámil přitvrzení v pátek večer. Bylo to poprvé, kdy se země zaměřila na těžbu virtuální měny, což je v Číně velký obchod. Podle některých odhadů se Čína na globální těžbě kryptoměn podílí až 70 %, napsala agentura Reuters.

14.5.2021 Americké úřady, které vyšetřují praní špinavých peněz a daňové podvody, se zaměřily na jednu z největších kryptoměnových burz Binance. Společnost, která je díky své české verzi populární i mezi českými fanoušky kryptoměn, vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti a daňový úřad IRS (Bloomberg)

10.5.2021 Cena kryptoměny ethereum, která je největším konkurentem bitcoinu, dnes poprvé vystoupala nad 4000 dolarů (84.350 Kč). Rekord překonala už třetí den za sebou, čímž přispívá i k růstu ostatních digitálních měn. Od začátku roku si kryptoměna ethereum připsala téměř 450 % (ČTK)

7.5.2021 Virtuální měna dogecoin míří do oblak... či spíše až na měsíc. A stojí za tím, zdá se, miliardář Elon Musk. Cena této donedávna méně známé kryptoměny se pohybuje na rekordních úrovních a celková tržní hodnota vydaných digitálních mincí překonala tento týden hranici 80 miliard amerických dolarů, tedy v přepočtu 1,7 bilionu korun. Je tak obdobná jako v případě takových burzovně obchodovaných firem, jako jsou logistický obr FedEx či tradiční automobilka General Motors.

Z dogecoinu to dělá podle serveru Coinmarketcap.com již čtvrtou nejhodnotnější virtuální minci, hned po bitcoinu, ethereu a Binance coinu. Zatímco nyní vyjde jeden dogecoin na více než 60 centů, ještě na přelomu minulého a letošního roku se na kryptoměnových burzách obchodoval za méně než cent.

Tuto digitální minci nejvíce nakupují menší, individuální investoři, ať už ze zábavy či kvůli vidině rychlého zbohatnutí. Podle některých zpráv však roste i zájem institucionálních hráčů, například fondů, kteří chtějí rovněž vydělat na růstu ceny.

https://byznys.ihned.cz/c1-66921830-dogecoin-prudce-posiluje-vzhuru-ho-zene-ocekavane-vystoupeni-elona-muska-v-popularnim-poradu-televize-nbc<br>

7.5.2021 Guvernér Bank of England Andrew Bailey včera komentoval rostoucí ceny kryptoměn. Guvernér uvedl, že kryptoměny jako takové nemají žádnou vnitřní hodnotu a ti kdo do nich investují by měli být srozuměni s tím, že mohou přijít o všechny vložené prostředky.

Podle Baileyho moou mít kryptoměny pouze určitou "vnější" hodnotu a tu určují především samotní investoři, tím že o ně projevují zájem.

Podobný náhled na kryptoměny už v lednu vyjádřil také britský finanční regulátor FCA. Bailey dříve FCA vedl a patří mezi dlouhodobé kritiky kryptoměn. Bitcoin jen v tomto roce posiluje o cca 90% a pohybuje se blízko rekordních úrovní. Ether od začátku roku posiluje již o cca 360%. Absolutním rekordmanem segmentu je pak dogecoin, který od začátku roku zhodnocuje již o více jak 12 500%. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/592100-bailey-boe-kryptomeny-nemaji-zadnou-vnitrni-hodnotu-investori-musi-pocitat-s-rizikem-totalnich/<br>

3.5.2021 Cena kryptoměny ethereum, která je největším konkurentem bitcoinu, dnes poprvé překročila hranici 3000 dolarů (zhruba 64.500 Kč). Od začátku roku si tak ethereum připisuje více než 300 procent, zatímco bitcoin méně než 100 procent (ČTK)

3.5.2021 Turecko přidalo platformy pro obchodování s kryptoměnami na seznam firem, na které se vztahují opatření proti praní peněz a financování terorismu. Podle oficiálního věstníku platí rozšíření regulace okamžitě a zahrnuje "poskytovatele služeb spojených s kryptoměnami". Úřady je tak budou moci snáze vyšetřovat (ČTK)

27.4.2021 Druhá největší kryptoměna po bitcoinu - ethereum - dosáhla nového rekordu. Dnes se její cena na burze Bitstamp vyšplhala až na 2683,65 dolaru (asi 57 461 korun), což je nejvíce, za kolik se tato digitální měna dosud obchodovala. Na jiných burzách digitálních měn se kurz může lišit. Zatímco bitcoin letos zpevnil o 70 procent, cena etherea se už ztrojnásobila. Jeho systém má podobný základ v technologii blockchain jako bitcoin, ethereum ale zároveň zajišťuje bezpečnost transakcí systémem takzvaných chytrých kontraktů, a podle řady odborníků je proto použitelnější.

https://www.e15.cz/kryptomeny/ethereum-prolomilo-rekord-cena-kryptomeny-se-jen-letos-ztrojnasobila-1380025?<br>

27.4.2021 NB token byl poprvé nabízen v rámci ICO v červnu 2017 za 0,15 $. Jeho prvotní využití, tedy sleva na trading fees na burze Binance, je však nyní pouze jednou z mnoha výhod, které tento token nabízí. BNB nachází na třetí příčce žebříčku kryptoměn s tržní kapitalizací přes 76 miliard USD, před ním jsou pouze bitcoin a ethereum. Za co ale vděčí BNB takový úspěch.

BNB token slouží široké paletě využití, a to i mimo ekosystém burzy Binance. Funguje jako nativní token pro Binance Chain (BC) a zároveň umožňuje provoz nedávno spuštěného Binance Smart Chainu (BSC). Počet BNB transakcí se každým měsícem zvyšuje, jenom za březen 2021 proběhlo přes 84 mil. transakcí.

Miliony uživatelů platformy Binance.com používají BNB k obchodování, placení transakčních poplatků či jako zdroj pasivního příjmu. BNB lze rovněž využít k zajištění kryptopůjček.  

Vezmeme-li v potaz, že BSC byl spuštěn teprve v září 2020 a že od té doby zaznamenal tak ohromný nárůst, je zřejmé, že i použití BNB se bude se stoupajícím počtem uživatelů rozšiřovat. Vypadá to, že rok 2021 bude pro BSC dalším inovativním a převratným rokem. Postupně realizované plány na vybudování finanční infrastruktury napříč chainy přinesou nové příležitosti, jak překlenout propast mezi DeFi a CeFi (centralizovanými financemi). Tento vývoj tvoří základ pro ještě rozmanitější komunitu a širší přijetí BNB.

https://www.kurzy.cz/zpravy/590350-vyvoj-bnb-od-poplatku-ke-globalni-defi-infrastrukture/

23.4.2021 Trh kryptoměn zaznamenal v noci na dnešek výrazné propady, které v souhrnu vymazaly cca 260 mld. USD z celkové tržní kapitalizace segmentu. Bitcoin, coby lídr segmentu, za posledních 24 hodin oslabil o více jak 10% směrem pod 50 000 USD za minci.

Ethereum kleslo o 11% směrem k 2202 USD, XP se propadl dokonce o 22%. Podle komentářů není zatím zcela zjevné, co přispělo k tak výraznému propadu. Je ale možné, že pokles souvisí s obecným poklesem kapitálových trhů kvůli obavám z vyššího zdanění kapitálových výnosů navrhovaným novým US prezidentem Bidenem. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/589733-kryptomeny-vygumovaly-260-mld-usd-z-trzni-kapitalizace-bitcoin-klesl-pod-50-000-usd/

23.4.2021 Druhá největší kryptoměna ethereum vlastně ani nefunguje jako měna. Je to platforma či obří decentralizovaný počítač, na kterém mohou vznikat další projekty. Podle šéfa poradenské společnosti Altlift Jakuba Jedlinského jsme nyní ale v bublině a hlavně drobní investoři jsou ochotní investovat prakticky do čehokoliv. Nabádá proto lidi k opatrnosti, aby nepropadali FoMO, tedy "fear of missing out" (strach z toho, že něco propásneme). "Nic se nestane, když nekoupíte zrovna tento nejnovější 'shitcoin.

https://podcasty.ihned.cz/c1-66913210-ethereum-je-fascinujici-na-krypto-trh-se-ale-vali-hloupe-penize-miliony-dolaru-vybere-i-jasny-podvod-rika-jedlinsky<br>

23.4.2021 Zatímco poslední tři dny kryptoměny prudce padají, existuje jedna, která míří nahoru - dogecoin. K nákupní horečce na trhu přispěl jeden z nejbohatších mužů světa, Elon Musk. Jeho twitterový příspěvek s obrázkem psa štěkajícího na měsíc spustil enormní zájem o tuto kryptoměnu. Pozadu nezůstali ani drobní investoři.

Cena dogecoinu, který je spíše takovým vtipem kryptoměnové scény, nyní dosahuje historického maxima kolem 40 amerických centů. Na začátku letošního roku se přitom pohybovala kolem 0,005 dolaru. Pouze během posledního týdne kryptoměna s logem psa japonské rasy shiba-inu z velmi známého memu podražila o více než 400 procent. Jak ale varují analytici, právě ti méně zkušení investoři by měli být velmi obezřetní. "Jinak je tyto spekulativní obchody vyškolí," říká Karel Fillner, výkonný ředitel společnosti Invictus mining.

Dogecoin je založen na kryptoměně litecoin a vznikl v roce 2013 jako pouhý žert. Vytvořila ho dvojice softwarových inženýrů Billy Markus a Jackson Palmer, kteří pravděpodobně ani netušili, že jednoho dne se objem všech mincí v oběhu vyšplhá až k 50 miliardám dolarů. Dogecoiny tak mají stejnou hodnotu jako například Spotify, Ford nebo provozovatel londýnské burzy. Před kryptoměnou ale mnozí odborníci varují. "Tato kryptoměna nemá srovnatelnou infrastrukturu jako bitcoin nebo jiné zavedené kryptoměny. Je skladována v několika desítkách virtuálních peněženek a je enormně manipulovatelná," upozorňuje výše citovaný Fillner.

I navzdory tomu ale objem obchodů se "psí kryptoměnou" prudce roste. A tak jenom v pondělí za čtyřiadvacet hodin investoři zobchodovali dogecoin v hodnotě téměř 27 miliard dolarů. Podle údajů serveru CoinMarketCap se dogecoin stal pátou nejobchodovanější kryptoměnou a před ním se nacházejí už pouze ty nejznámější, jako je bitcoin či ethereum.  

https://archiv.ihned.cz/c1-66912430-mince-dogecoinu-jdou-na-dracku-maji-stejnou-hodnotu-jako-ford-ci-spotify-nakupni-horecku-podporil-muskuv-tweet<br>

6.4.2021 Hodnota trhu kryptoměn poprvé přesáhla dva biliony dolarů (44 bilionů Kč), ukázala data analytických společností CoinGecko a Blockfolio. Letos už se přitom díky zájmu jak malých tak institucionálních investorů zdvojnásobila. Zhruba polovinu hodnoty trhu tvoří nejznámější digitální měna bitcoin.

Letos už se zdvojnásobila i cena samotného bitcoinu, který se nyní prodává zhruba za 59.000 dolarů (1,3 milionu Kč). Tržní hodnota dalších pěti největších kryptoměn - ethereum, binance coin, polkadot, tether a cardano - tvoří dohromady asi 422 miliard dolarů, napsala agentura Bloomberg.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4643913/hodnota-trhu-kryptomen-poprve-prekonala-dva-biliony-dolaru-od-ledna-je-na-dvojnasobku-polovinu-tvori-bitcoin.html

29.3.2021 Visa umožní použití kryptoměny USD Coin k vypořádání transakcí ve své platební síti. Společnost zahájila pilotní program s platební a krypto platformou Crypto.com a ještě letos plánuje nabídnout ruto možnost více partnerům (Reuters).

17.3.2021 Hodnota společnosti Coinbase, která se chystá vstoupit na americkou akciovou burzu, se letos na soukromém trhu vyšplhala na 68 miliard dolarů. Největší americká kryptoměnová burza to uvedla ve své dnešní zprávě pro regulátory. Cena jejích akcií se v prvním čtvrtletí do 15. března zvýšila na v průměru 343,58 dolaru z 28,83 dolaru ve třetím čtvrtletí, a za poslední měsíce tak díky růstu ceny bitcoinu vzrostla téměř třináctkrát (ČTK)

17.3.2021 Indie chystá zákon zakazující kryptoměny. Pokud by v zemi někdo obchodoval s kryptoměnami nebo takový digitální majetek vlastnil, dostal by podle zákona pokutu. Agentuře Reuters to řekl jeden z vyšších vládních úředníků obeznámených z plánem. Zákon by byl ranou pro miliony investorů, kteří mají o kryptoměny zájem a Indie by se stala první velkou zemí, kde bude držení kryptoměn nelegální. Indické ministerstvo financí se k tomu zatím nevyjádřilo. Z velkých ekonomik už zakázala těžbu a obchodování s kryptoměnami Čína. Ani Peking ale za vlastnictví kryptoměn netrestá.

Objem transakcí s kryptoměnami se v Indii navzdory hrozbě zákazu zvyšuje. Podle odhadů z odvětví zhruba osm milionů lidí investovalo do kryptoměn 100 miliard rupií (30,3 miliardy Kč). Oficiální statistika však neexistuje.

Počet registrací a příliv peněz na místní kryptoměnovou burzu Bitbns je podle jejího provozovatele až 30krát vyšší než před rokem. Jedna z nejstarších burz v Indii Unocoin získala v lednu a v únoru navzdory obavám ze zákazu 20.000 uživatelů.

Vládní panel v roce 2019 doporučil až deset let vězení pro lidi, kteří budou těžit, vytvářet, držet, prodávat, převádět, zbavovat se, vydávat či obchodovat s kryptoměnami. Zdroj odmítl sdělit, zda nový zákon obsahuje vězení i pokuty, neposkytl ani žádné další podrobnosti. Uvedl jen, že diskuse je v závěrečné fázi.

Hodnota nejznámější kryptoměny bitcoin o víkendu vystoupila na rekord 61.781,83 dolaru (1,36 milionu Kč). Dnes ale cena více než pět procent ztrácí a bitcoin se obchoduje zhruba za 56.000 USD. Dopoledne se cena propadla až pod 55.000 USD. 

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4628623/indie-se-chysta-zakazat-kryptomeny-pocita-i-s-pokutami.html<br>

12.3.2021 Rusko se posune o krok blíž k zavedení digitální měny podporované rublem. Vedoucí pracovník ruské centrální banky, Bank of Russia, naznačil, že banka plánuje odhalit prototyp svého digitálního rublu do konce letošního roku 2021.

https://kryptomagazin.cz/bank-of-russia-v-tomto-roce-zahaji-prototyp-digitalniho-rublu/

9.3.2021 Směnárna kryptoměn Coinbase byla podle zdrojů během soukromé aukce na Nasdaq Private Market minulý týden oceněna na zhruba 90 mld. USD. Na konci března se začne s jejími akciemi obchodovat veřejně (Bloomberg).

7.3.2021 Vidina ohromujících výnosů dál láká investory do bitcoinu a dalších kryptoměn, avšak i na zisky ze spekulací na virtuální měny se váže daňová povinnost. Termín odevzdání daňového přiznání se blíží a následující článek připomíná, jaké povinnosti mají držitelé virtuálních měn. Masivní zhodnocení bitcoinu a spol. ke konci roku 2020 znamená, že se jeho držitelé musejí vypořádat s otázkou daní. Zdanitelného zisku loni teoreticky dosáhli už i ti, kteří nakoupili bitcoin v prakticky nejnevhodnější dobu v prosinci 2017.

https://www.e15.cz/kryptomeny-dane

03.03.2021 Známý projekt Crypto.com, který můžeš znát třeba ve spojitosti s jejich směnárnou, platební krypto kartou či vlastního tokenu CRO, již za přibližně 3 týdny spustí vlastní blockchain s názvem Crypto.org Chain, a to přímo v mainnet podobě. Co je to Crypto.com?

Crypto.com můžeš znát z jejich stejnojmenné domény, kde najdeš i veškeré jejich současné produkty. Těch je opravdová spousta a konkrétně se jedná o:

  • Směnárnu Crypto.com Exchange
  • Peněženku Crypto.com Wallet
  • Platební kartu Crypto.com VISA Card
  • Systém půjček s kolaterálem v kryptoměnách Crypto Credit
  • Prostředí pro staking kryptoměn za účelem získání úroků Crypto Earn
  • Platformu zaměřenou na decentralizované finance včetně vlastní DeFi peněženky, kde najdeš právě DeFi Wallet či platformu pro směnu DeFi Swap
  • Nástroje pro obchodníky, kteří chtějí přijímat kryptoměny Crypto.com Pay

CRO tokeny

Na Crypto.com pak v minulosti fungovaly 2 tokeny, jmenovitě MCO a CRO, které však byly nedávno spojeny v jeden. Tím se stal již dříve fungující CRO, který však nově nabízí utilitu obou těchto tokenů. Ten před spuštěním mainnetu běží na Ethereu pod standardem ERC-20, což se ale změní se spuštěním Crypto.org Chainu.

K CRO tokenům je pak rozhodně zajímavé sledovat jejich pálení, kdy tým doufá, že se projekt stane maximálně decentralizovaným. To odstartovali největší pálením těchto tokenů za celou jejich historii, kdy v jedné chvíli spálili 70 miliard CRO tokenů.

Crypto.org Chain

Zde se jedná právě o novinku z dnešního videa, která byla potvrzena na 25. března. Crypto.org Chain je totiž vlastní blockchain Crypto.com, který ale nebude nijak společností vlastněn, jelikož jej prezentují jako plně decentralizovaný open-source blockchain. Tým slibuje, že Crypto.org Chain nabídne vysokou rychlost a škálovatelnost při nízkých poplatcích a maximální decentralizaci. Ten již prošel několika testnet fázemi a dokonce i takzvaným mainnet dry runem, tedy jakýmsi testováním nanečisto přímo v mainnet podobě. Jeho smyslem bylo provést veškeré stress testy a podobné ještě před veřejným spuštěním a podle dosavadních informací byl testing úspěšný.

Tým Crypto.com věří, že se jejich nový blockchain stane úplně ideálním prostředkem pro využití v oblasti plateb, DeFi produktů a takzvaných NFTs, tedy nezastupitelných tokenů. To jsou v současnosti všechno velice trendy oblasti, a tak se dá očekávat, že pokud se spuštění podaří a nové projekty budou mít o tento blockchain zájem, máme tu dalšího potenciálního konkurenta pro Ethereum a jeho další centralizované i decentralizované soupeře.

Pro spoustu lidí nejzajímavější novinkou pak jistě je potvrzení odměn za staking, kdy staking CRO nabídne roční úrok až přibližně 20 %, což je opravdu velice vysoké číslo.

https://www.kurzy.cz/zpravy/581792-crypto-com-spousti-vlastni-blockchain-s-20-apy-za-staking/

3.3.2021 Jedna z největších a nejstarších fintech společností na světě PayPal podle agentury Bloomberg jedná o převzetí amerického start-upu Curv, který se specializuje na převod a ukládání kryptoměn. Různé zdroje uvádějí, že za něj nabízí až 300 milionů dolarů, tedy asi 6,5 miliardy korun. Rozhovory jsou ale teprve v rané fázi a k transakci možná nakonec nedojde. PayPal se dlouhodobě snaží rozšířit své portfolio v oblasti kryptoměn. Na investory ale zpráva nezapůsobila. Akcie PayPalu včera klesly o 1,62 procenta na 269,19 dolaru.

26.2.2021 Největší americká kryptoměnová burza Coinbase Global Inc. učinila další krok ke vstupu na americkou akciovou burzu Nasdaq . Firma předložila regulačním úřadům dokumenty potřebné pro vstup, ve kterých uvedla, že loni díky prudkému růstu digitální měny bitcoin vykázala zisk. Poskytla tak první detailní pohled na své finance od svého založení v roce 2012 (ČTK)

15.2.2021 Společnost Mastercard minulý týden uvedla, že v tomto roce hodlá podpořit některé kryptoměny a zapracovat je více do své platební sítě. Mastercard již nyní nabízí klientům platební karty umožňující provádění transakcí založených na jejich kryptoměnách, ale zatím bez přímého zapojení do celkové firemní sítě. 

https://www.kurzy.cz/zpravy/579222-mastercard-planuje-podporit-vyuzivani-nekterych-kryptomen-v-tomto-roce/

12.2.2021 ECB vydala důrazné varování před zapojením velkých technologických společností do projektů okolo kryptoměn. Varovala, že tento krok by mohl ohrozit soukromí, vytvořit další rizika pro hospodářskou soutěž a dokonce "ohrozit měnovou suverenitu" (The Capitals)

12.2.2021 PayPal nebude investovat hotovost do kryptoměn. "Nebudeme pravděpodobně investovat firemní hotovost do takových finančních aktiv, ale chceme těžit z této příležitosti k růstu, která je před námi," řekl finanční ředitel PayPal John Rainey pro CNBC. Generální ředitel společnosti Dan Schulman uvedl, že společnost má větší zájem o vrácení hotovosti akcionářům a o nové akvizice 

3.2.2021 Ether, po bitcoinu druhá nejrozšířenější virtuální měna podle tržní kapitalizace, je na rekordním maximu. Její cena na obchodní platformě Bitfinex poprvé dostala až na 1623 dolarů (34 959 korun), což je nejvíce, za kolik se tato kryptoměna dosud obchodovala. Ether má po bitcoinu největší podíl na kryptoměnovém trhu. Aktuálně činí zhruba 16 %, zatímco podíl bitcoinu je na 60 %. Zájem o kryptoměny roste u velkých institucionálních investorů. Celková hodnota trhu s kryptoměnami počátkem ledna poprvé překročila hranici jednoho bilionu dolarů (21,5 bilionu korun).

https://www.e15.cz/kryptomeny/ether-zlakal-kryptospekulanty-druha-nejvetsi-virtualni-mena-zbourala-dosavadni-rekord-1377634?

28.1.2021 Sociálními sítěmi se v době investiční kryptománie šíří odkazy na projekt české kryptoměny Kauri, současně však také varování před podvodem. Za Kauri stojí samozvaný guru osobního rozvoje Jiří Čmolík, držitel anticeny Zlatý bludný balvan z roku 2016 za svou iniciativu Neurorestart nabízející mentální programování pomocí magických technik. Aktuálně Čmolík vystupuje jako propagátor české digitální měny, kterou však prakticky nelze prodat. Na jeho činnost se nyní zaměřili také tvůrci satirického pořadu Mall TV Mikýřova úžasná pouť internetem. Čmolíkovo vystupování i jeho remixy ale baví v první řadě lidi, kteří mu žádné peníze nesvěřili.

Nedávno na projekt Kauri upozornili například provozovatelé bitcoinové směnárny SimpleCoin, loni před Čmolíkem varoval odborník na digitální měny Dominik Stroukal.

S příspěvky propagujícími Kauri se lze setkat mimo jiné kvůli principu affiliate marketingu, který se snaží Čmolík pro svůj projekt využít. Komu se do něj podaří přivést nové "investory", obdrží provizi. Digitální měna má údajně sloužit na podporu investic skupiny British Asset, jedná se tak o nástroj takzvaného crowdfundingu. Před British Asset vydala Česká národní banka varování už v roce 2017 kvůli chybějícímu povolení k poskytování investičních služeb.

Aktuální rozmach zájmu o bitcoin a další digitální měny opět pomohl přilákat pozornost nezkušených investorů i k projektům typu Kauri. Simple Coin vyjmenovává tři hlavní důvody, proč by si měli lidé investici do Kauri rozmyslet: o British Asset neexistují transparentní záznamy v rejstřících firem ani internetových domén. S Kauri se navíc na žádné zavedené burze neobchoduje, digitální měnu údajně fungující na blockchainu Ethereum tak prakticky nelze prodat. V neposledně řadě uvádí Simple Coin, že není jasně známo, kolik Kauri je vlastně v oběhu.

https://www.e15.cz/kryptomeny/nejdriv-guru-ted-kryptoslechtic-z-propagatora-pochybne-ceske-digitalni-meny-je-terc-satiry-1377437?

21.1.2021 BlackRock přidává futures na bitcoin jako možnou investici do dvou fondů ve snaze přinést svým klientům svět kryptoměn. Pro své fondy může používat bitcoinové deriváty BlackRock Strategic Income Opportunities a BlackRock Global Allocation Fund (Reuters)

19.1.2021 Zájem spekulantů přilákal kromě bitcoinu i ether. Druhá nejrozšířenější virtuální měna podle trzní kapitalizace posílila o 14 procent za den a její kurz se dostal těsně pod 1400 dolarů. Překonání hranice 1430 dolarů by znamenalo překonání tři roky starého cenového rekordu.

Ve světě kryptoměn obvykle platí, že celý trh je poměrně pevně svázán s bitcoinem, který zastává zhruba dvě třetiny trhu s digitálními mincemi. Bývá proto realistické očekávat, že výkyvy hodnoty dominantní kryptoměny se dříve či později přelijí i mezi méně hodnotné digitální mince. Avšak s větší intenzitou. Zastánci etheru jej v porovnání s bitcoinem vnímají jako předvoj budoucího fungování kryptoměn. Ethereum, pět let stará technologická platforma, na které funguje ether, nabízí například funkci takzvaných chytrých kontraktů. Pomocí nich lze naprogramovat nové druhy finančních aplikací, které řídí například správu úvěrů, výplatu úroků a další operace, které by se mohly obejít bez standardního prostředníka.

https://www.e15.cz/kryptomeny/kryptospekulanti-se-zamerili-na-ether-druha-nejvetsi-digitalni-mena-splha-k-rekordu-1377167

11.1.2021 Platforma pro kryptoměny Bakkt, která patří burzovní společnosti Intercontinental Exchange (ICE), se dohodla na fúzi s firmou specializovanou na akvizice VPC Impact Acquisition Holdings, díky které se stane veřejně obchodovanou společností. Hodnota Bakkt by po dokončení fúze měla činit 2,1 mld. USD, uvedl list The Wall Street Journal

Bitcoin rozšiřuje jednodenní pokles na -20 %, klesá pod 31 000 USD (Bloomberg) 

8.1.2021 Kryptoměny ovládl obávaný fenomén FOMO. Žene ceny nesmyslně vysoko, kolaps se blíží. Závěr roku 2020 se bitcoinu vydařil. V prosinci cena poprvé v historii překročila hranici 20 000 amerických dolarů (přes 420 000 Kč) za jednu minci. Se silnou pozicí na trhu vstoupila kryptoměna i do letošního roku, kdy dosáhla hodnoty 30 000 dolarů (necelých 640 000 Kč). Ve středu překonala další rekord - 35 000 dolarů (zhruba 741 500 Kč) a nyní se dostala dokonce za hranici 40 000 dolarů (840 000 Kč), což představuje zdvojnásobení ceny během pouhých tří týdnů. Trhu se totiž podle analytiků zmocnil takzvaný "FOMO" efekt (z anglického Fear of Missing Out). Ten vyvolává strach, že investoři propásnou jedinečnou příležitost na trhu. "Mnozí spekulanti začali zběsile nakupovat kryptoměny, čímž výrazně zvýšili jejich cenu. To psychologicky zdeptalo zdrženlivější jedince, kteří to již nevydrželi a na trh rovněž vstoupili.

  • Digitální měna přitom v poslední době těží hlavně z poptávky ze strany větších investorů. "Dnes 28 velkým firmám a fondům patří už každý dvacátý bitcoin.
  • Bitcoin si zažil podobný prudký růst již v roce 2017, kdy se jeho cena vyšplhala až na téměř 20 000 dolarů (přes 420 000 Kč). V následujícím roce se však propadla až do blízkosti 3000 dolarů (kolem 63 000 Kč). Někteří kritici proto tvrdí, že se podobná situace nyní opakuje.
  • Přelom let 2020 a 2021 má podobné rysy, které jsme na kryptoměnovém trhu mohli pozorovat na přelomu let 2017 a 2018. Tehdy po prudkém růstu následoval strmý pád.

V souvislosti s rekordním nárůstem bitcoinu stoupl i celkový objem obchodování s kryptoměnami. Ten v pondělí zaznamenal vlastní rekord, když se digitálních měn podle dat britské analytické společnosti CryptoCompare přes den zobchodovalo více než pětkrát tolik, než činil denní průměr v roce 2020.

Zájem je také o takzvané "altcoiny" neboli jakékoliv digitální měny, které nejsou bitcoin - jako je litecoin, monero a podobně. Například hodnota druhé největší kryptoměny ethereum se za poslední týden vyhoupla přes 1200 dolarů (25 000 Kč). Přesto se ethereu zatím nepodařilo překonat maximum z roku 2018, které činilo 1448 dolarů (kolem 30 000 Kč).

https://zpravy.aktualne.cz/finance/cena-bitcoinu-poroste-ale-ne-na-dlouho-tvrdi-analytici-brzy/r~a9b36d8e4ffb11ebb115ac1f6b220ee8

23.12.2020 Kybernetická měna XRP se propadla o skoro 25 % poté, co americká komise SEC podala žalobu, podle které blockchainová společnost Ripple uskutečnila nabídku neregistrovaných cenných papírů (CNBC)

18.12.2020 Největší americká kryptoměnová burza Coinbase Global Inc. požádala americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) o povolení ke vstupu na akciový trh. Pokud bude žádost schválena, stane se první kryptoměnovou burzou v USA uvedenou na akciovou burzu (ČTK)

27.11.2020 Čínská policie hlásí velice zajímavý skalp, kdy se jí podařilo zabavit kryptoměny v hodnotě 4 200 000 000 USD. Jedná se pak o kryptoměny, které prokazatelně patřily odsouzeným subjektům v kauze Ponzi schématu PlusToken.

PlusToken byl podvodným projektem, který svůj white paper vydal již v únoru roku 2018. Prezentoval se jako jihokorejská kryptoměnová směnárna a poskytovatel peněženek, který sliboval uživatelům pravidelné měsíční zisky mezi 8-16 % s minimálním vkladem 500 USD v kryptoměnách. Za něco málo přes rok svého fungování pak na své služby nalákal přes 2 000 000 uživatelů. Samozřejmě se ale nakonec ukázalo, že jde o pouhé Ponziho schéma, které není udržitelné.

https://www.kurzy.cz/zpravy/568321-cinska-policie-zabavila-kryptomeny-v-hodnote-4-200-000-000-usd/

23.10.2020 Ripple, fintech firma známá díky kybernetické měně XRP, zvažuje přesun svého ústředí do Londýna, frustruje ji regulatorní prostředí v USA (CNBC)

11.9.2020 Německo, Francie, Itálie, Španělsko a Nizozemsko podpořily plán Evropské komise na regulaci kryptoměn vázaných na určitá aktiva, jako jsou tzv. stablecoiny. Těmto měnám by nemělo být povoleno působit v Evropské unii, dokud nebudou vyřešené všechny právní, regulační a kontrolní otázky související s fungováním těchto měn. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na návrh společného prohlášení těchto zemí, do kterého měla možnost nahlédnout 

14.8.2020 Washington Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních organizací nashromáždit digitální měny, píše zpravodajský web BBC.

Ozbrojenému křídlu palestinské islamistické organizace Hamás, Islámskému státu (IS) a Al-Káidě byly podle Washingtonu zabaveny kryptoměny v hodnotě zhruba dvou milionů dolarů (44 milionů Kč). Prostředky budou podle vládních činitelů vloženy do fondu na pomoc obětem terorismu, napsala agentura AP. Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že se v rámci operace také podařilo zablokovat přes 300 kryptoměnových účtů, čtyři webové stránky a čtyři facebookové profily. "Tyto akce představují vůbec největší vládní záchyt kryptoměn v kontextu terorismu," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/usa-zkonfiskovaly-radikalum-dva-miliony-dolaru-v-kryptomenach-a-zablokovaly-i-pres-300-kryptomenovyc.A200814_200814_ln_zahranici_ele?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

14.8.2020 Měla to být lákavá šance pro všechny spekulanty, kteří chtěli vydělávat na úrocích z půjčování svých digitálních mincí. Vidina zajímavého výdělku pomocí nového projektu YAM v oblasti decentralizovaných financí (DeFi) se ale vinou chyby ve zdrojovém kódu zhroutila během 35 minut. Sotva tento týden začal projekt YAM fungovat, hned implodoval. Stejnojmenné tokeny lákaly spekulanty nejen na jejich těsné navázání na kurz dolaru, ale zejména na možnost vydělávat pomocí jejich půjčování. Záměry však zbořila kritická programátorská chyba, která podle serveru Decrypt umožnila neplánovaně nafukovat množství tokenů, čímž veškeré jejich vlastnosti pozbyly věrohodnosti. "Všem se omlouvám, selhal jsem," uvedl spoluzakladatel projektu Brock Elmore.

Celková hodnota všech "yamů"v oběhu následně během půlhodiny klesla z 60 milionů dolarů (1,3 miliardy korun) na nulu. Spekulanty však měla mimo jiné odradit absence auditu zdrojového kódu projektu.
Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/krypto-graf-tydne-z-miliardy-na-nulu-behem-pul-hodiny-aneb-kdyz-se-hrouti-defi-1372412?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz 

7.8.2020 Jak silný je ve skutečnosti trend takzvaných decentralizovaných financí (DeFi)? Analýza Simone Contiho ze švýcarské blockchainové společnosti Eidoo naznačuje, že na něj zatím naskočil jen zlomek počtu lidí, kteří drží nejrozšířenější kryptoměnu bitcoin.

Conti zveřejnil řadu statistik souvisejících s rozmachem DeFi. Součástí trendu je vznik nových tokenů, tedy virtuálních žetonů s výhodou, že je lze anonymně půjčovat za solidní úrok. Některý z nich údajně vlastní jen asi 360 tisíc lidí. Pro srovnání: držitelů nejrozšířenějšího bitcoinu je podle nejrůznějších odhadů kolem padesáti milionů. Analytik zároveň zdůraznil, že se jednotlivé "DeFi tokeny" soustřeďují v několika málo rukou. Většinu z nich vlastní pouhá pětice největších držitelů, což Contiho vedlo k řečnické otázce, do jaké míry je na místě hovořit o "decentralizovaných" financích.

Prakticky k tomu není třeba uvádět vlastní jméno a operace nepodléhají schválení centrální autority (například v podobě banky), jelikož hlavní slovo mají algoritmy a automatizace. Výše úroků, na které si tak lze přijít, dosahuje až 10% ročně.
Více na https://www.e15.cz/kryptomeny/krypto-graf-tydne-na-raketove-rostoucim-fenomenu-defi-vydelava-zatim-jen-par-spekulantu-1372233?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

13.7.2020 Americká firma Coinbase, která provozuje nejznámější světové tržiště pro obchodování s kryptoměnami, podniká přípravy pro případný vstup na akciovou burzu. Informaci přinesla agentura Reuters s odvoláním na anonymní zdroje zevnitř firmy. O záměru se spekulovalo už v minulosti, kdyby ale Coinbase plán prosadila, šlo by o významné vítězství obhájců kryptoměn a důležitý krok pro celé toto odvětví, jež se už léta pokouší dostat do hlavního proudu financí a investičního byznysu.

https://archiv.ihned.cz/c1-66789430-zname-trziste-kryptomen-coinbase-zvazuje-vstup-na-burzu-byl-by-to-krok-k-vetsimu-uznani-kryptomen

30.4.2020 Ceny kryptoměn dnes prudce vzrostly, díky nárůstu na bitcoinu. Ten dosáhl dnes krátce po 8 ráno svého denního maxima 9 440,65 USD. To je nejvyšší úroveň od 7. března. Celková tržní kapitalizace kryptoměn tak vyskočila o více než 35 miliard dolarů za 24 hodin.

17.3.2020 Kyberměny zažily na konci minulého týdne nejdramatičtější propad kurzů za poslední rok. Doslova vmžiku se hodnoty jednotlivých virtuálních mincí propadly o desítky procent. V celkovém měřítku tak za pouhých 24 hodin vymazaly kyberměny 94 miliard dolarů tržní kapitalizace, tedy zhruba 2,3 bilionu korun.

17.9.2019 Těžba kryptoměn loni spotřebovala zhruba stejně elektřiny (cca 18,8 gigawattu elektrické energie) jako Polsko za rok. Vyprodukovala asi 800 tun CO2

12.9.2019 Jennifer Bailey konkrétně pro CNN prohlásila, že kryptoměna je něco, co Apple skutečně pečlivě sleduje, přičemž je společnost přesvědčena, že právě kryptoměna má obrovský potenciál do budoucna.  

zobrazit více..
Loading...