Kauza Vrbětice

Kauza Vrbětice

Ve čtvrtek 16. října 2014 v 09:51 hodin přijal operátor tísňové linky krajských hasičů ve Zlíně oznámení o požáru objektu v areálu muničních skladů, které se nachází poblíž části obce Vrbětice.  Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena. 

Ve Vrběticích vybuchl v polovině října 2014 sklad s 50 tunami munice, ta se rozlétla až 800 metrů daleko. Začátkem prosince se pak ozvaly další exploze: do povětří vyletěl sklad se 16 tunami dělostřelecké munice a se samopaly (cca 5 000 se ztratilo). Zástupci firmy Imex Group tehdy prohlásili, že tenhle druh vojenského materiálu nemůže vybouchnout sám od sebe. 

Na úvod naprosto zásadní fakt: ve středu 7. dubna obdrželi premiér Andrej Babiš, vicepremiér Jan Hamáček, ministr zahraničí Tomáš Petříček a také kancelář prezidenta Miloše Zemana informace bezpečnostních složek o případu Vrbětice.

Politické špičky se dozvěděly, že na základě poznatků tajných služeb způsobili na podzim 2014 agenti ruského komanda GRU výbuch muničního skladu na českém území, při kterém zemřeli dva čeští občané.

"Mohu potvrdit, že BIS předala písemnou zprávu zákonným adresátům a také Kanceláři prezidenta republiky, 7. dubna," potvrzuje pro Seznam Zprávy mluvčí BIS Ladislav Šticha.

 • Do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích v roce 2014 byli podle zjištění českých bezpečnostních složek zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU. V sobotu 17. dubna 2021 večer to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Česko kvůli tomu vyhostí 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Zemi musí opustit do 48 hodin, uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je nyní pověřen i řízením ministerstva zahraničí. Babiš dodal, že o celé záležitosti byl informován také prezident Miloš Zeman, který se zvoleným postupem plně souhlasil.

"Probudili jsme se do nové bezpečnostní situace ČR. Je jasné, že naše země není vystavena jenom kybernetickým útokům, informační válce, ale že se Rusko neštítí ani násilných činů. Co se ukázalo, že se stalo ve Vrběticích, musíme nazvat pravými slovy: Tady se jedná o státní terorismus," řekl předseda ODS Petr Fiala. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, že čin ve Vrběticích "je ještě závažnější, než pokus o otravu bývalého dvojitého agenta Skripala".

Babiš v roce 2014 řekl, kdo byl před výbuchem ve Vrběticích. Firma nikdy neměla dostat povolení.

11.9.2017 Krádeže samopalů z areálu ve Vrběticích. ZLÍN - Až osmileté vězení hrozí minimálně dvěma mužům ze Zlínského kraje za to, že se letos na jaře vloupali do střeženého muničního skladu ve Vrběticích, který v roce 2014 zničily rozsáhlé výbuchy. Muži ve věku 20-35 let z areálu odnesli desítky zbraní a výbušnin, které se pravděpodobně chystali rozprodat.

Muniční sklad Vrbětice, zprávy z tisku:

17.5.2021 Den před výbuchem muničních skladů ve Vrběticích, tedy 15. října 2014, se Petr Bernatík mladší, šéf firmy Imex Group, na cestě do práce zastavil u ostravského hotelu Corrado. Firma měla sklady v době výbuchů pronajaté.

Právě v tu dobu byla v hotelu Corrado už podle dřívějších informací týdeníku Respekt ubytovaná i dvojice Rusů - agentů ruské tajné služby GRU Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin. Dvojice je podle českých tajných služeb za vrbětické výbuchy zodpovědná.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dalsi-vrbeticka-stopa-majiteluv-mobil-se-hlasil-od-hotelu-kde-bydleli-agenti-154860#

16.5.2021 Prezident Miloš Zeman v neděli přišel s další verzí výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Podle něj mohlo jít o "zakrytí manka." Sdělil to v rozhovoru na Frekvenci 1 s tím, že mu to řekla ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Nejsem zastánce jedné jediné vyšetřovací verze ve Vrběticích. Mluvil jsem o tom s ministryní Benešovou. Ta mi říkala, že může jít o zakrytí manka ve Vrběticích.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zeman-prisel-s-dalsi-vysetrovaci-verzi-vrbetic-40360385#

13.5.2021 Na úvod naprosto zásadní fakt: ve středu 7. dubna obdrželi premiér Andrej Babiš, vicepremiér Jan Hamáček, ministr zahraničí Tomáš Petříček a také kancelář prezidenta Miloše Zemana informace bezpečnostních složek o případu Vrbětice.

Politické špičky se dozvěděly, že na základě poznatků tajných služeb způsobili na podzim 2014 agenti ruského komanda GRU výbuch muničního skladu na českém území, při kterém zemřeli dva čeští občané. "Mohu potvrdit, že BIS předala písemnou zprávu zákonným adresátům a také Kanceláři prezidenta republiky, 7. dubna," potvrzuje pro Seznam Zprávy mluvčí BIS Ladislav Šticha.

 • Zpráva byla předána dva týdny před tím, než ruský útok ve Vrběticích oznámili premiér s vicepremiérem veřejnosti. 
 • Události, které se odehrály právě mezi 7. a 17. dubnem, se tak při zpětném pohledu jeví v jasnějších konturách. Zvlášť při vědomí, že všichni zainteresovaní hráči skandální informace o ruském útoku spáchaném v České republice znali.
 • V pátek 9. dubna na stranickém sjezdu Hamáček vyhrál, Petříček uznal porážku - a pochopil, že jeho dny na Ministerstvu zahraničí jsou sečteny. Hned v pondělí 12. dubna navrhl vicepremiér Hamáček Petříčkovo odvolání z vlády.
 • Zeman 10 dubna v rozhovoru pro Blesk.cz zopakoval své téma - stát by měl v době nedostatku vakcín proti covidu-19 jednat s Ruskem o nákupu jeho Sputniku V, byť nemá potřebnou certifikaci od Evropské lékové agentury.  
 • Hamáček se hned v pondělí 12. dubna na tiskové konferenci po odvolání Petříčka za Zemanův plán postavil: "Je třeba ukončit ideologickou debatu o Sputniku," řekl. "Chybou by bylo zůstat stát v koutě ve chvíli, kdy celá řada zemí tento preparát mezi používané očkovací látky zařadí."
 • Ve středu 14. dubna, oznamuje Jan Hamáček veřejnosti svou moskevskou cestu.  
 • 15. dubna na jednání na vnitro si Hamáček pozval českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku, policejního prezidenta Jana Švejdara, ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna, ředitele rozvědky Marka Šimandla, nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a také svého náměstka a nastupujícího ministra zahraničí Jakuba Kulhánka. Důležitou okolností je, že pozván nebyl Michal Koudelka.
 • Jan Hamáček na setkání probíral možnost, že by při cestě do Moskvy nabídl uhlazení informací o Vrběticích výměnou za dodávku milionu vakcín Sputnik V a uspořádání summitu Biden-Putin v Praze.
 • V pátek 16. dubna, tedy den po setkání na vnitru a pouhý den před narychlo svolanou tiskovou konferencí premiéra Babiše a vicepremiéra Hamáčka, se vysoce postavený diplomat významné spojenecké země od jednoho z členů vlády dozvěděl, že se se skandálním sdělením o zapojení Ruska do teroru na českém území ven nepůjde. 
 • V sobotu dopoledne dostali oba, Babiš i Hamáček, dotazy prostřednictvím SMS od reportéra Seznam Zpráv. "Máme informaci, že Vaše cesta do Moskvy měla přijít v době, kdy české bezpečnostní složky řeší neupřesněnou kauzu týkající se ruských zpravodajských aktivit v Česku. Byl i tohle důvod, proč jste cestu zrušil? Podle našich informací jste o této kauze už delší dobu informován." To byla SMS pro vicepremiéra Hamáčka, premiér Babiš ji dostal v patřičně upravené verzi - s dotazem na Hamáčkovu cestu. Dotazy mohly být pro Babiše a Hamáčka potvrzením, že se kauza brzy dostane ven, a tudíž že oni své dosud tajené informace (tou dobou měli už 10 dnů informace o Vrběticích) už tajit nemůžou.

 • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/deset-dni-tajne-hry-o-vrbetice-proc-hamacek-ohlasil-kolaps-154312#

6.5.2021 Kybernetickým prostorem se začala šířit proruská kampaň podkopávající českou verzi událostí v kauze Vrbětic ještě před tím, než premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček zprávu oznámili veřejnosti. Hospodářským novinám to v rozhovoru řekl ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun. Rusové podle něj s předstihem věděli, že Česko má důkazy o zapojení jejich agentů do explozí muničních skladů. Podle několika zdrojů webu Seznam Zprávy byl Beroun jedním z účastníků schůzky na ministerstvu vnitra 15. dubna, na které Hamáček sdělil plány své cesty do Moskvy. Na dotaz HN, zda má informace o tom, že Hamáček či Babiš zvažovali informace o Vrběticích nezveřejnit, odpověděl "ne". Jednoslovným "nikdy" pak odpověděl na dotaz, zda by doporučil kterémukoli z ústavních činitelů cestu do Ruska v době od prvních informací o kauze Vrbětice až po zveřejnění případu.

"Jednoznačně vidíme zvýšenou aktivitu různých proruských sociálních sítí, dezinformací a zkreslených interpretací faktů. Dokonce to bylo vidět s předstihem, než došlo k vlastnímu oznámení toho případu. Takže Rusové na to zjevně byli připravení a přizpůsobili tomu svou strategii.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/sef-vojenske-rozvedky-rusko-se-na-oznameni-o-vrbeticich-prip/r~18501ea4ad6c11eb9cafac1f6b220ee8/?<br>

3.5.2021 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes v telefonickém rozhovoru s premiérem Andrejem Babišem vyjádřil podporu Česku v jeho sporu s Ruskem, jehož tajné služby Praha v polovině dubna obvinila z výbuchů muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Blinken to uvedl na twitteru.

https://www.e15.cz/domaci/sef-americke-diplomacie-vyjadril-babisovi-podporu-v-kauze-vrbetice-1380149<br>

25.4.2021 Zacharovová obvinila Česko, že ve Vrběticích skladovalo zakázanou munici. "Jak zjistila německá média (...) byly tam také protipěchotní miny," uvedla mluvčí ruské diplomacie. Dodala, že na základě Úmluvy o zákazu použití, skladování, výroby a převodu protipěchotních min a o jejich zničení nesmějí signatáři dohody uchovávat tyto zbraně na svém území.

Podle verdiktu krajského soudu ve Zlíně z roku 2016 ale firmy ve Vrběticích neskladovaly miny jako takové, nýbrž pouze těla min. Materiál tak nelze považovat za zakázaný.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/zacharovova-obvinila-cesko-ze-ve-vrbeticich-skladovalo-zakazanou-munici-40358217#

25.4.2021 Pan prezident dostal informaci o agentech počátkem dubna 2021, Jana Černochová (ODS), který tento incident nazvala aktem státního terorismu.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10441287766-studio-6-vikend/221411010120425/

25.4.2021 Podle prezidenta Miloše neexistují důkazy ani svědectví Bezpečnostní informační služby (BIS), že by ruští agenti byli ve vrbětickém areálu. Řekl to v neděli v mimořádném televizním projevu. Zároveň však podpořil plné vyšetření případu s tím, že dosud předložená podezření jsou velmi vážná.

Mohu konstatovat, že ve zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) se uvádí, a tuto větu jsem si podtrhl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by byli tito dva agenti ve vrbětickém areálu." Žádná suverénní země si nemůže dovolit, aby na jejím území dva agenti cizího státu způsobili teroristický atentát. Dodal, že z toho však nevyplývá, že podezření není vážné. "Žádná suverénní země si nemůže dovolit, aby na jejich území dva agenti cizího státu způsobili teroristický atentát, při němž zahynuli dva čeští občané a byla způsobena miliardová škoda. Na druhé straně pracujeme se dvěma vyšetřovacími verzemi. Tou první, to jest původní, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem, a tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky. Beru obě dvě tyto verze vážně a přeji si, aby byly důkladně prošetřeny," dodal Zeman.

"Kauzu je nutné řádně prošetřit". Zmínil také, že v kauze plně důvěřuje Policii ČR a Nejvyššímu státnímu zastupitelství, které vyšetřování dozoruje. Přeje si, aby na vyšetřování byla nasazena maximální kapacita.

"Počkejme bez hysterie a spekulací na výsledky vyšetřování, a potom teprve rozhodněme," zdůrazňoval. Když se potvrdí účast ruských agentů na výbuchu ve Vrběticích, má Rusko za čin zaplatit třeba neúčastí Rosatomu v tendru na Dukovany, což již oznámila v týdnu vláda.

Naopak pokud se podezření vyvrátí, vyplývá z toho podle Zemana, že šlo o zpravodajskou hru, která může mít "vážné důsledky pro náš vnitřní politický život".

Znepokojující je podle Zemana nicméně samotný fakt, že se na našem území pohybovali dva ruští agenti. "Co tu ti dva Rusové pozdezřelí z otravy Skripala dělali? Určitě tu nebyli na dovolené," řekl v následném rozhovoru na televizi Prima Zeman.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zeman-40358190#

24.4.2021 Společnost EMKO bulharského obchodníka se zbraněmi Emilijana Gebreva dodávala zbraně na Ukrajinu i po roce 2014, kdy na východě země tamní separatisté podporovaní Ruskem začali bojovat proti ukrajinské armádě. V e-mailu zaslaném americkému listu The New York Times (NYT) to přiznal sám Gebrev, který původně vyzbrojování Ukrajiny popíral. V e-mailu také píše, že zbraně skladoval v muničním areálu v České republice. Jde o sklad ve Vrběticích, který v roce 2014 dvakrát explodoval. 

Gebrev se v e-mailu listu NYT také zmínil o dvou pokusech otrávit ho v roce 2015, což je akce připisovaná jednotce GRU označované číslem 29155. Podle Gebreva se o to sice pokusili ruští vrazi, ale nepracovali zřejmě sami, nýbrž společně s jeho nepřáteli z Bulharska. NYT píše, že dosud nebylo moc jasné, proč se Rusové snažili Gebreva zničit. Český případ podle listu poskytuje nové důkazy, že důvod, proč ho Kreml pronásledoval, byly jeho obchody. Podle odborníků byla při pokusech o jeho otrávení použita stejná nervově paralytická látka novičok jako o tři roky později v anglickém Salisbury v případě bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.

https://zahranicni.ihned.cz/c1-66914910-zbrojar-gebrev-dodaval-zbrane-ukrajincum-a-skladoval-je-v-cesku-potvrdil-to-v-emailu-pro-new-york-times 

20.4.2021 Vrbětice mají zastínit zprávy o atentátu na Lukašenka, píší v Rusku. Ruská Federální služba bezpečnosti totiž v sobotu večer oznámila, že zatkla dva občany Běloruska, kteří údajně plánovali svržení běloruské vlády a atentát na Alexandra Lukašenka. Běloruský prezident ze zapojení do tohoto plánu obvinil americké tajné služby. Státní převrat byl podle FSB plánován na 9. května, tedy na den, kdy Bělorusko a další státy někdejšího Sovětského svazu slaví Den vítězství. Svržení vlády se mělo uskutečnit "podle vypracovaného scénáře barevných revolucí" se zapojením místních a ukrajinských nacionalistů, píší ruská média. Podle Lukašenka spiklenci plánovali zabít i jeho syny.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vrbetice-maji-zastinit-zpravy-o-atentatu-na-lukasenka-pisi-v-rusku-151249#

19.4.2021 V případě zničení skladu ve Vrběticích proběhl soud a všichni byli osvobozeni. Je česká policie tak neschopná, že nenašla ani stín cizího zavinění? ptá se někdejší velvyslanec Jaromír Novotný. Kauzu považuje za hru o Dukovany a připomíná výši našeho exportu do Ruska. Chceme snad s Ruskem obchodovat jen přes Německo? diví se diplomat, který byl u vstupu České republiky do NATO.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Hra-s-Vrbeticemi-Byl-soud-Diplomat-Zahravame-si-Nechame-zisk-Nemecku-O-toto-jde-661198

19.4.2021 Vrbětice a Dukovany. Rosatom a Nordstream.

19.4.2021 Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí po jednání vlády řekl, že útok na Vrbětice v roce 2014, při kterém zemřeli dva lidé, nebyl aktem státního terorismu. Podle něj se jednalo o útok na zboží bulharského obchodníka. "Chci zopakovat, že to nebyl akt státního terorismu, byl to útok na zboží, které patřilo bulharskému zbrojaři". To znamená, že Rusko neútočilo na Českou republiku. "Agenti útočili na zboží bulharského obchodníka, tedy na jeho munici. Obchodník ji zřejmě prodával zemím proti Rusku". Podle něj pak také není přijatelné, aby agenti dělali takovéto operace na území svrchovaného státu. "Je nepřijatelné, že agenti provedli operaci, kterou zpackali. Je mi líto, že zemřeli naši dva spoluobčané."

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/byl-to-utok-na-zbozi-ne-akt-statniho-terorismu-prohlasil-babis-k-vrbeticim-40357538#

https://www.e15.cz/domaci/babis-vybuch-ve-vrbeticich-byl-utokem-na-zbozi-ne-akt-statniho-terorismu-skody-pujdou-za-ruskem-1379768?<br>

18.4.2021 Firma Simex každopádně tvrdí, že jména ani zveřejněné fotografie ruských zpravodajců Alexandra Miškina a Anatolije Čepigy (krycími jmény Alexandra Petrova a Ruslana Boširova) ji nic neříkají. "Zveřejněné fotografie nikdo z vedení společnosti Imex Group neviděl," prohlásil Ondruš.

Podle zjištění Seznam Zpráv detektivové mají za prokázané, že se oba agenti - dosud nepopsaným způsobem - vloudili přímo do vrbětického areálu. Zřejmě předstírali, že jsou zájemci o koupi zbraní či munice. Vybaveni byli falešnými pasy občanů Moldavska a Tadžikistánu.

Firma také podle právníka nemá informace, že by její zbrojní materiál měl putovat - například přes prostředníky - do Sýrie nebo na Ukrajinu

"Společnost v rozhodné době s Ukrajinou ani Sýrií neobchodovala ani nedisponovala informacemi, co hodlá s vojenským materiálem, který byl prodán a připraven k odvozu hodlá kupující dělat," uvedl Ondruš. Připomněl, že kupující musí podle zákona při vývozu předložit prohlášení, kde zbraně skončí - a vše se děje po kontrolou státních úřadů.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/od-nas-nic-do-syrie-neslo-tvare-agentu-nezname-rikaji-majitele-skladu-ve-vrbeticich-151041#<br>

18.4.2021 Vycucali si to z prstu, podporují politiku Washingtonu," reagují Rusové na sobotní oznámení premiéra Andreje Babiše (ANO) a dosavadního ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD), že Česko vyhostí ruské diplomaty, kteří byli identifikováni jako agenti tajné ruské služby. Psali jsme o tom zde.

O kauze vyhoštění diplomatů brzy po sobotní tiskové konferenci informovala ruská státní TV Rossija 24. Ta ve svých zprávách uvedla, že vyhoštění celkem 18 pracovníků ruské ambasády se Česko snaží podpořit politiku Washingtonu, stejně jako například Polsko, které zavedlo vůči Rusko nové sankce. Informace o samotném výbuchu ve Vrběticích však televize nepřinesla. Informovala o tom na Twitteru zpravodajka Českého rozhlasu v Ruské federaci Ivana Milenkovičová.

https://echo24.cz/a/SapEL/za-vybuchem-ve-vrbeticich-je-ruska-gru-cesko-vyhosti-18-diplomatu

https://echo24.cz/a/Saxvc/protiruska-hysterie-cesi-si-vse-vycucali-z-prstu-rusko-reaguje-na-vyhosteni-diplomatu?

18.4.2021 Pokud se potvrdí zapojení Ruska do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, bude to mít vliv i na účast ruského Rosatomu v tendru na stavbu jaderného bloku v Dukovanech, prohlásil ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Přesné důsledky neupřesnil, informace bezpečnostních složek však podle něj budou součástí rozhodování o pozvání jednotlivých uchazečů do tendru. Před zařazením ruských a čínských firem do dukovanského tendru už v minulosti varovaly bezpečnostní složky. Minulý měsíc ministr Havlíček oznámil, že do tendru nebude přizván zájemce z Číny, s Rosatomem se ale dál jednat bude."Tyto události samozřejmě mohou ovlivnit Dukovany. Je to velmi vážná zpráva. Jakýkoliv podobný čin, pokud bude potvrzen, musí mít jednoznačně své následky," odpověděl ministr na dotaz, jak zprávy o vrbětickém výbuchu mohou ovlivnit účast Rosatomu v tendru.Informace o zapojení ruských tajných služeb zveřejnil v sobotu večer premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček (ČSSD).

https://domaci.ihned.cz/c1-66911410-politici-volaji-po-vylouceni-rosatomu-z-tendru-na-dukovany

18.4.2021 Premiér Andrej Babiš by měl podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila iniciovat v NATO a Evropské unii společný postup proti narůstání ruského vlivu. Možným zapojením ruských tajných služeb do výbuchu ve Vrběticích se bude zabývat i senátní bezpečnostní výbor, který si pozve šéfy BIS a NCOZ.17.4.2021 Dva Rusové podezřelí z provedení výbuchu ve Vrběticích, se celosvětově "proslavili" tím, že otrávili Sergeje Skripala a jeho dceru novičokem v roce 2018. Kremlem placená televize RT s nimi následně natočila propagandistické interview, ve kterém tvrdili, že ve městě byli jen jako turisté a jeli se podívat na místní katedrálu. Podívejte se na část z tohoto rozhovoru. 

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/podezreli-z-vybuchu-ve-vrbeticich-takto-se-hajili-v-propagan/r~da32dd969fab11ebb9860cc47ab5f122/?

17.4.2021 V době, kdy došlo k výbuchům v muničním skladu ve Vrběticích, byl Petr Pavel náčelníkem Generálního štábu. Informace tajných služeb, že na explozích se podílela ruská rozvědka GRU, označil za "pokračování agresivního stylu ruské zahraniční politiky s bezskrupulózním využitím všech prostředků". A pro HN dodal: "Je to samozřejmě zásadní informace s mimořádnými dopady, ale naštěstí ne událost urgentního bezpečnostního významu. Akce vedená příslušníky speciální jednotky vojenského zpravodajství proti civilnímu zařízení suverénního státu je aktem otevřené agrese a nebojím se říct státního terorismu. "Možnou účast ruské tajné služby na výbuchu muničního areálu ve Vrběticích před několika lety srovnává i další bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý s vojenským napadením země. Řekl to v sobotu v České televizi. Česká republika by se měla podle něj snažit vyvázat ze závislosti na Rusku třeba v oblasti vojenské techniky a mimo jiné ho vyloučit z tendru na dostavbu Dukovan. Premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček v sobotu večer uvedli, že existuje důvodné podezření na zapojení agentů ruské tajné služby GRU v kauze výbuchu ve Vrběticích, zjistily české bezpečnostní složky.

"To by se dalo přirovnat téměř až k vojenskému napadnutí našeho území a narušení naší suverenity. To je něco, co mnoho posledních let neznáme, a například jen ten druhý výbuch, který ve Vrběticích proběhl, byl téměř nevysvětlitelný. Pokud je to pravda, tak je vidět, že Rusko opravdu nemá žádné jiné mechanismy než násilí. Na to musíme velmi rezolutně reagovat," řekl Šedivý.

https://domaci.ihned.cz/c1-66911350-podle-byvaleho-nacelnika-generalniho-stabu-sediveho-jsou-vrbetice-srovnatelne-s-vojenskym-napadenim-zeme<br>

Ve čtvrtek 16. října 2014 v 09:51 hodin přijal operátor tísňové linky krajských hasičů ve Zlíně oznámení o požáru objektu v areálu muničních skladů, které se nachází poblíž části obce Vrbětice. 

https://www.pozary.cz/clanek/97116-2014-plameny-a-vybuchy-znicily-municni-sklad-pobliz-casti-obce-vrbetice-pyrotechnici-odstranili-nebezpecny-granat/#1200?do=ping<br>

zobrazit více..
Loading...